Americká vlajka má svoj deň/National Flag Day

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Dnes, 14. júna má za veľkou mlákou deň americká vlajka.

  • Príbeh sa začína počas revolúcie s Veľkou Britániou v roku 1775, v ktorej sa bojovalo o nezávislosť. V tom čase Ameriku tvorilo 13 nezjednotených kolónií, ktoré nemali spoločnú armádu ani vlajku.
  • V júni roku 1775 sa zišiel Druhý kontinentálny kongres vo Philadelphii, ktorý vytvoril spoločnú zjednotenú kontinentálnu armádu, ktorá bojovala pod novou, prvou oficiálnou vlajkou. Vlajka pozostávala z 13 bielo-červených pásikov a v ľavom hornom rohu sa nachádzal Union Jack – symbol prevzatý z britskej vlajky.
Prvá spoločná vlajka 13. kolónii
  • George Washington si však uvedomil, že vlajka, ktorá pozostáva z britského symbolu nie je najlepším nápadom pre krajinu, ktorá sa chce osamostatniť.
  • 14. júna 1777 sa znova zišiel Druhý kontinentálny kongres vo Philadelphii, ktorý schválil novú oficiálnu americkú vlajku. Táto vlajka pozostávala z 13 bielo-červených pásikov, no v ľavom hornom rohu bolo 13 hviezd na modrom podklade. Obe 13tky reprezentovali 13 vtedajších amerických kolónií.
  • Nad autorom tejto vlajky sa dodnes špekuluje. Mnohí veria, že je za ňou žena z Philadelphie menom Betsy Ross. Avšak neexistujú o tom žiadne historické dôkazy. Celý Príbeh s Betsy Ross začal v roku 1870, kedy jej vnuk usporiadal tlačovú konferenciu, počas ktorej porozprával príbeh o svojej babke, ktorá šila vlajky. Betsy bývala blízko miesta, kde sa stretával kongres, čo vraj naznačuje, že by mohla byť autorkou oficiálneho dizajnu.
  • Betsy Ross som už spomínala v článku o meste Philadelphia, ktorý si môžeš prečítať kliknutím sem.
  • Od roku 1777 bol dizajn vlajky oficiálne menený 26-krát.
  • Vlajka so 48 hviezdami bola v obehu 47 rokov (štáty Havaj a Aljaška ešte nepatrili k USA).
  • V roku 1959 sa k existujúcim štátom pridala Aljaška. Kým všetci navrhovali vlajku so 49 hviezdami, ktorá sa schválila 4. júna 1959, 17-ročný študent menom Robert G. Heft predpokladal, že čoskoro sa k štátom pridá aj Havaj, a tak navrhol dnešnú podobu vlajky s 50 hviezdami. 50 hviezd reprezentuje 50 štátov USA. Jeho návrh bol vybraný z 1 500 návrhov, ktoré boli poslané vtedajšiemu prezidentovi menom Dwight D. Eisenhower.
  • Sviatok Národný deň vlajky bol vyhlásený 30.mája 1916 prezidentom Woodrowom Wilsonom, ktorý tento sviatok určil na 14. júna – na výročie vytvorenia americkej vlajky, ktorá vznikla v roku 1777.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma