10 vecí zo Slovenska, ktoré nosím do USA

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri článku, ktorý je viac menej o mne a o mojom cestovaní na Slovensko a následne späť do USA. Napadlo mi, že by bolo fajn podeliť sa s vami, čo mi za veľkou mlákou chýba a čo si so sebou nosím v batožine.

Letecké spoločnosti menia svoje stratégie a pravidlá rok čo rok. Spomínam na moje prvé lety, keď pri kupovaní leteniek na zaoceánske lety boli v cene automaticky zarátané aj príručná batožina (malý kufor do 10 kilogramov) plus jeden kus batožiny, ktorá ide do podpalubia (veľký kufor do 23 kilogramov). Dokonca som si v predstihu mohla vybrať miesto na sedenie. Časy sa ale zmenili a v mnohých prípadoch je potrebné k letenke dokúpiť batožinu, ktorá ide do podpalubia a dokonca je už aj spoplatnený skorý výber sedadla. Navyše, ceny leteniek vzhľadom k týmto skutočnostiam nešli dole. Úprimne si neviem predstaviť, kto letí do USA s malým kufríkom postačujúcim aj na návrat na Slovensko. Veď kam by ste dali tooooľko nového oblečenia, suvenírov, sladkostí či kozmetiky? Samozrejme žartujem, verím, že pre niektorých sú to všetko zbytočnosti. Ceny za batožinu do 23 kilogramov sa pohybujú okolo 70€ za jednosmernú cestu.

Kto ma sleduje na Instagrame, tak určite vie, čo nosím v kufroch, keď cestujem z USA na Slovensko. Prevažne darčeky pre najbližších, oblečenie, kabelky, kozmetiku pre mojich sledovateľov a samozrejme aj moje osobné veci. Naposledy som cestovala s dvoma 23 kilovými kuframi + 10 kilovou príručnou batožinou. Všetky nákupy pre vás – personal shopping riešim výlučne cez môj Instagram: tina_januvka, takže ak máte akékoľvek otázky či požiadavky, prosím kontaktujte ma tam. Vzhľadom na stále aktuálnu pandemickú situáciu neviem zaručiť, kedy sa s istotou dostanem na Slovensko, no letenky mám zatiaľ na prvú polovicu decembra.

Ako to však je s cestou naspäť zo Slovenska do Spojených štátov? Moje balenie v takýchto prípadoch ovplyvňujú viaceré skutočnosti. Jednou z najdôležitejších je, že cestou na Slovensko beriem veci pre xy ľudí, kým cestou späť beriem veci len pre mňa s manželom. Tieto cesty absolvujem za normálnych okolností, mimo pandémie pomerne často. To znamená, že veci nosievam priebežne, keďže niektoré nestíham minúť, a teda málokedy nastáva problém dodržať povolenú váhu kufra. Prišla však korona a ja som nebola na Slovensku dlhý rok a pol. Tentokrát som musela ešte pár hodín pred odchodom špekulovať, čo z neho vyložím, pretože kufor bol o tri kilá ťažší. Ďalšia dôležitá skutočnosť je, že v Spojených štátoch žijeme úplne iný život najmä čo sa týka stravy a pohybu. Môj manžel neobľubuje sladkosti, pečivo, jedlá z múky, takže takýchto vecí neberiem vôbec veľa, pretože ma tým výrazne ovplyvňuje. Mám tu dokonale pod kontrolou čo jeme, koľko sa hýbeme, kým pobyt na Slovensku je pre mňa stravovací kríž. Verili by ste tomu? Mnohí žijú v presvedčení, že práve USA je strediskom nezdravého jedla, čo samozrejme je pravda, ale na základe nekonečným možností mi to v realite vôbec tak nepríde. Za dva mesiace na Slovensku som zjedla tak veľa pečiva, Pribináčikov, keksov, Pom-Bears,… a to ani nechcem spomínať jedlá ako segedín s knedľou, domáce koláče či rezne so zemiakovým šalátom. Každopádne nerobím si z toho ťažkú hlavu, viem, že sa čoskoro dostanem zasa do normálu.

Zoznam vecí, ktoré nosím do USA

Od mojej prvej cesty do Philadephie sa mení repertoár vecí, ktoré so sebou nosím. Jedným z dôvodov je fakt, že niektoré potraviny som už našla v európskom obchode. Nachádza sa od nás cca 40 minút autom a keďže je relatívne ďaleko, nenavštevujeme ho pravidelne. V regáloch som už našla čokolády Milka, krupicu, čerstvé rožky, Marlenku, krovky, ukrajinské cukríky, rôzne klobásky, zaváraniny či dokonca aj tvaroh. Ďalším dôvodom menenia druhov nosených vecí je fakt, že neexistuje nič, bez čoho by som sa v Amerike nevedela zaobísť, a tak výber striedam aj podľa aktuálneho naladenia.

Pri niektorých typických našich potravinách, akými sú napríklad kyslé uhorky či kapusta, mi trvalo dlhšie nájsť tie správne, ktoré by chuťovo pripomínali tie domáce, no napokon sa mi to našťastie podarilo, takže ich sem nenosím.

1. Koreniny

Už som v niektorom z článkov spomínala, že americké potravinové reťazce nemajú na výber veľa mixovaného korenia – poväčšine všetko balia zvlášť. No nájdu sa aj mixy, ktoré sme si obľúbili a môžete ich vidieť na fotke. A aké korenia nosím zo Slovenska? Okrem iného aj to na americké zemiaky!

2. Mak

Modré zrniečka dávam zámerne hneď za koreniny, pretože v typickom americkom obchode sa mak predáva v tých istých regáloch a v tých istých malých baleniach. Mini fľaštička maku stojí v našich najbližších potravinách $3,99. Tuším som raz čítala, že mak sa považuje za ópium a to je dôvod, prečo je na americkom trhu len v malých množstvách. Aj keď ho nepoužívame veľa, raz za čas si doprajeme poctivý makový koláč alebo šúľance.

3. Čokoládový puding a vanilinový cukor

Samozrejme na americkom trhu existuje veľmi veľa druhov pudingov, no úprimne, skúšala som už aj práškové aj chladené a nechutili mi. Produkty od Dr. Oetker sú istotou už od môjho detstva nie len čo sa týka pudingu ale napríklad aj vanilínového cukru. Viem, že si ho viem pripraviť aj doma, no ešte som to zatiaľ neskúšala.

4. Klasické piškóty

Mám veľmi rada klasickú smotanovú piškótovú tortu s ovocím. Z toho dôvodu som sa na americkom trhu snažila nájsť piškóty, ktoré by nahradili tie naše klasické, avšak neúspešne. V Whole Foods Market som našla podobné tvarom, avšak majú silnejšiu vanilkovú príchuť. No veľmi sa teším, že tentokrát som na tie naše piškóty nezabudla.

5. Čaje

Repík, materina dúška, lipa, medovka či šalvia lekárska – moje obľúbené bylinkové čaje, ktoré si vychutnávam celú jeseň a zimu. Keď som bola menšia, mala som rada najmä ovocné príchute, s ktorými by som to tu určite mala ľahšie, no postupom času ich naplno nahradili bylinky. V USA existuje mnoho druhov čajov, no vídam najmä rôzne druhy zelených, čiernych a rôzne mixy napríklad detox, trávenie či relaxáciu.

6. Sladkosti a slané

Sladké v mojom kufri nesmie chýbať. Rozmýšľam, či som sem niekedy išla bez sladkého, ale asi ešte nikdy. Mila, Horalky, Vesna, Kakaové rezy, Deva, Študentská pečať, Margot, Bon Pari, cukríky Slávia, perníky, polomáčané sušienky, tyčinky Dru, arašidové chrumky – prierez toho, čo som sem už za pár rokov poprinášala.

  • V mojej ankete na Facebooku ohľadom nosenia produktov do USA zaznelo vo viacerých prípadoch Granko. My namiesto neho používame do ovsenej kaše čokoládový prášok od Nesquik, ktorý chutí veľmi podobne a dá sa kúpiť všade.

7. Domáce sušené hríby a med

Keďže môj ocino chodieva veľmi rád na hríby, bola by veľká škoda, ak by sme ich nemali v našej americkej vianočnej kapustnici. Zaujímavosťou je, že minulý rok mi ich rodičia výnimočne posielali poštou a čo čert nechcel, balík sa na vyše mesiaca stratil, a tak som musela vymyslieť plán B. Sušené hríby sme našli v obchodom reťazci a zopár kúskov stalo viac ako $10 a to, že nechutili tak dobre vám snáď ani nemusím písať. A viete si predstaviť lepšiu prísadu do čaju ako je domáci med?

8. Čistiace prostriedky

Pri tomto bode sa hneď trošku opustím, lebo čistiaci prostriedok Cif som musela na poslednú chvíľu vybrať z kufra – kvôli váhe. Ak náhodou tieto riadky číta niekto, kto objavil v USA podobne dobrý čistiaci prostriedok, prosím napíšte mi! Okrem Cifu sem rada nosím napríklad Sanytol, no kvôli váhe som tentokrát vzala len čistiace obrúsky, aj keď kvôli prírode nie som ich veľkým zástancom.

9. Lieky

Nad skutočnosťou, koľko druhov liekov existuje v amerických lekárňach, sa asi ani nemusíme zamýšľať. Keď mi niektoré z nich predpíše lekár, tak si ich samozrejme kúpim, no keď si môžem vybrať voľnopredajné lieky, zatiaľ uprednostňujem tie zo Slovenska. V našom košíku liekov sa nájde čierne uhlie, MIG-400, sprej do nosa Olynth či zázračná kalciová masť. Keďže dlhodobo mám málo železa, vyskúšala som už mnoho vitamínov a zo Slovenska mi sedí najmä GlobiFer Forte. Ooo a aby som nezabudla, máme aj klasiky ako Alpu a Indulónu!

10. Slovenské výrobky

Rada podporujem slovenských podnikateľov / umelcov alebo kohokoľvek, kto vyrába poctivé / domáce výrobky. Priniesla som obraz od Andrea Príbytná Klimo, keramické náušnice od Kataríny Šuchovej, náušnice od Petry Toth, ručne robené vianočné gule z Okrasa Čadca, anjelov z ovčej vlny z Dielnička u Mirky, mMMm vlčie sirupy od chlapcov z môjho regiónu, ochutený med z domáceho včelárstva Blaško, barefoot topánky od Be Lenka, keramické hrnčeky či rôzne magnetky zo slovenských miest.

Bonus

Aby som nemusela dávať nekonečno bodov, v tomto predposlednom odseku zhrniem ešte ďalšie veci, ktoré som do USA priniesla za posledné štyri roky: semiačka, z ktorých som úspešne vypestovala na balkóne paradajky; domácu pálenku, džem, zaváraniny; taviacu pištoľ, ktorá nefungovala v americkej zástrčke; knihy; dva obrazy; kozmetiku; oblečenie a môj muž si sem dokonca priniesol aj rubikovú kocku.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Písala som ho s úsmevom a ľahkosťou, tak verím, že sa mi podarilo moje naladenie preniesť aj trošku na vás.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma