Americká tradícia – sušienky od skautiek

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

O skautkách som po prvýkrát počula vďaka americkým seriálom a filmom už dávnejšie. Keď som prišla do USA, presne v tomto období (koncom februára, začiatkom marca), som popri skautkách neraz prechádzala na zastávke metra či pred potravinami. Navyše pred pár dňami sme si pred dverami našli papierik s ponukou skautských sušienok. O čo ide?

Za nápadom predaja spomínaných sušienok stojí organizácia s názvom Girl Scouts of the USA, ktorú založila Juliette Gordon Low 12. marca 1912, v meste Savannah (štát Georgia). S predajom sušienok s cieľom vyzbierať peniaze na skautské aktivity, sa začalo v roku 1917, kedy jedna z členiek predávala domáce sušienky v školskej jedálni, ako súčasť svojho projektu.

V roku 1922 zverejnila riaditeľka oddielu z Chicaga jednoduchý recept na domáce sušienky v americkom magazíne (The American Girl), podľa ktorého začali piecť a predávať sušienky stovky členiek. Krabica obsahovala 12 domácich sušienok a jej cena sa pohybovala od $0.25 do $0.35 centov. Predaj prebiehal zväčša od domu k domu.

S predajom domácich sušienok sa pokračovalo ešte ďalšie desaťročia. To sa ale začalo meniť v roku 1934, kedy s prvým predajom komerčne pečených sušienok prišiel oddiel z Philadelphie.

V roku 1936 začala skautská národná organizácia udeľovať licencie na výrobu oficiálnych sušienok jednotlivým fabrikám/pekárom. Postupne sa začali vyvíjať jednotlivé príchute a spustil sa predaj napríklad v obchodných domoch, kde skautky mali na stole vyložené krabice sušienok.

Predaj naberal rok čo rok na obrátkach + pridávali sa chute, vylepšovali sa krabice. Po roku 1976 sa však začalo s výrazným znižovaním počtu licencovaných fabrík – kvôli zjednoteniu kvality, obalov a cien ostali len 4 fabriky a nakoniec sa ich počet ustálil na 2, ktoré fungujú dodnes.

Ciele organizácie a štatistiky

Účelom skautského klubu je naučiť dievčatá 5 kľúčových zručností: stanovovanie cieľov; rozhodovanie; finančná zodpovednosť; správanie v podnikaní a práca s ľuďmi.

Misiou The Girl Scout je vybudovať v dievčatách, ktoré premenia svet na lepšie miesto: odvahu, dôveru a charakter.

  • Po celom svete má táto organizácia okolo 10 miliónov členov (vrátane dospelých dobrovoľníkov).
  • Od začiatku fungovania bolo súčasťou skautskej organizácie v USA viac ako 50 miliónov dievčat.
  • Členmi skautiek sú dievčatá vo veku od 5 do 18 rokov. K skautkám sa nemôžu pridať chlapci.
  • Členský poplatok závisí od jednotlivého oddielu (cca $25/21€ ročne + poplatky za uniformu).
  • Sušienky sa zväčša predávajú počas februára – marca.
  • Za jeden rok sa predá okolo 200 miliónov krabíc sušienok.
  • Cena za krabicu sa pohybuje od $4 – $5 (3,30€ – 4,20€). Z každej predanej krabice si dievčatá nechávajú cca $0,70 (0.58€).

Ak máte radi zaujímavosti, pripájam Vám link, kde ich nájdete všetky pokope: Zaujímavosti spoza veľkej mláky.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma