TOP 10 zaujímavých a netradičných zamestnaní v USA

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri novom článku. Dnešnou témou sú zaujímavé a netradičné povolania, ktoré sa vykonávajú v Spojených štátoch (mnohé z nich určite aj v iných krajinách). Celý zoznam pozostáva z prác rôzneho druhu, ktoré na svoj výkon vyžadujú trpezlivosť, odvahu, dobrý spánok či silný žalúdok.

Tento článok vznikol na základe podnetu od čitateľky Frederiky, začo jej aj touto cestou veľmi pekne ďakujem. Ak máte tipy na zaujímavé články súvisiace s USA, prosím napíšte mi buď prostredníctvom mojej FB stránky: Za Veľkou Mlákou, Instagramu: tina_januvka alebo e-mailu: zavelkoumlakou@gmail.com.

Držte si klobúky, dnes to bude zaujímavá jazda!

Zoznam netradičných povolaní v USA

10. Falošný smútiaci na pohrebe – Fake Professional Mourner

Viete si predstaviť, že sa zúčastňujete jednotlivých pohrebov a presvedčivo oplakávate zosnulého, aj keď o ňom nič neviete? A ešte zato dostanete peniaze? Táto práca začala byť populárnou už veľmi dávno najmä v krajinách ako Egypt a Čína, no postupne naberá popularitu aj v iných kultúrach. V Spojených štátoch zarobí falošný smútiaci za jeden pohreb od $30 do $120. Zaujímavosťou je, že si ich pozostalá rodina vie objednať väčšinou cez pohrebnú službu.

  • Ak vás zaujíma história tohto povolania v jednotlivých krajinách, pripájam vám link na článok v anglickom jazyku: Why Profesional Mourner Exist.

K tejto téme sa hodí jedna príhoda, ktorá sa stala viac ako 10 rokov dozadu. Bola som na pohrebe v dome smútku v Snine, keď sa zrazu uprostred smútočného obradu ku mne otočila pani, ktorá stála predo mnou a položila mi otázku: „Koho to je pohreb?“.

  • Okrem prenajímania falošných smútiacich je v USA taktiež populárne prenajímať si svadobné družičky a družbov.

9. Triedič hydiny podľa pohlavia – Chicken Sexer / Poultry Sorter

Ako to už vyplýva so samotného názvu, úlohou tohto zamestnanca je tesne po narodení kuriatka určiť jeho pohlavie. Jeden triedič vie za deň rozoznať v priemere až okolo 8 000 kusov s presnosťou 99,7%. Pozor však, v mnohých prípadoch práve rozoznávači sú tí, ktorí musia posielať nechcené pohlavie (najmä mužské) na istú smrť. Čo myslíte, aký platové ohodnotenie je primerané k tomuto zamestnaniu? Chicken Sexer môže ročne zarobiť od $18 040 do $32 000.

8. Čakateľ v rade – Line Stander

V USA sa pomerne často vyskytujú situácie, keď dav ľudí čaká pred obchodom na jeho otvorenie niekoľko hodín vopred, pretože majú veľké zľavy alebo ponúkajú len limitované množstvo tovaru či obrovskú novinku, ktorú chce mať takmer každý. Nech majú rady akýkoľvek dôvod, nie každý má dostatok trpezlivosti, odhodlania, času, a preto existujú profesionálni čakatelia. Ich úlohou je vystáť rad za vás a za túto službu majú priemerný plat okolo $25 za jednu hodinu. Čo poviete, išli by ste do toho?

Čítala som rozhovor s mužom, ktorý je na fotke s farebným dáždnikom. Je profesionálny vystávač – niekedy aj vysedávač a najdlhšie strávil v rade neuveriteľných 48 hodín! Zákazník mu zaplatil čakanie v rade na nový iPhone 6s pred Apple obchodom v NYC. Dnes si vie čakaním v rade zarobiť takmer $1 000 za týždeň.

7. Čistič premietacieho plátna v kine – Cinema Screen Cleaner

Hneď v úvode tohto bodu sa priznám, že v jednom z bratislavských kín som brigádovala takmer štyri roky. Napriek tomu mi však ani len nenapadlo, že existuje povolanie, akým je čistič premietacieho plátna. Googlila som, či nájdem také povolanie aj na Slovensku, no bezúspešne. V Spojených štátoch dokáže profesionálny čistiť vyčistiť za jednu noc v priemere 5 – 6 premietacích pláten. Ročný plat sa pohybuje medzi $40 000 až $50 000.

6. Inštruktor surfovania psov – Dog Surfing Instructor

Skúste si tipnúť, v ktorom štáte je populárne surfovanie psov? Ak ste hádali Californiu, máte sto bodov! Úlohou inštruktora, ktorý učí surfovať psov je napríklad zvýšiť ich rovnováhu a silu. Spočiatku prebiehajú lekcie na súši, neskôr na plytkej vode a až potom na vlnách. Dokonca sa v Californii usporadúvajú súťaže v surfovaní psov a aby ste mali predstavu, ako to vyzerá v praxi, pripájam vám odkaz na video: Zostrih súťaže v surfovaní psov v San Diegu. A koľko v priemere zarobí inštruktor? Ročne okolo $42 000.

5. Ochutnávač krmiva pre zvieratá – Pet Food Taster

Profesionálny ochutnávači existujú snáď v každom potravinárskom odbore – testujú chuť piva, vína, čokolády či slaných pochutín. No vedeli ste, že svojich ochutnávačov majú aj výrobcovia krmív pre zvieratá? Ich úlohou je napríklad určiť, či je jedlo chuťovo a nutrične správne vyvážené. Ročné platy začínajú na sume $30 000 a môžu siahať až do $100 000. Čo poviete, dali by ste sa nahovoriť?

4. Pisateľ profilov na zoznamke – Online Dating Ghostwriter

Zoznamky sú v Spojených štátoch veľmi populárne. Podľa štatistík ich v týchto končinách existuje viac ako 1 500, verili by ste? Cieľom mnohých používateľov zoznamovacích stránok či aplikácii je zaujať, k čomu výrazne napomáha dobre vyzerajúci profil. Práve vďaka tejto skutočnosti existuje povolanie pisateľa, ktorý sa zaoberá vylepšeniami profilov na zoznamke. Vyberá čo najlepšiu fotku, vypisuje profil… Niektorí majú dokonca klientov, ktorí im platia ešte aj za dohadovanie a vyberanie osoby, s ktorou pôjdu na rande. A dôvod? Vraj sú až príliš časovo zaneprázdnení. Čítala som rozhovor s jednou 42-ročnou ženou z NYC, ktorá sa venuje tejto práci. Naraz má maximálne 12 klientov, ktorým za prvý mesiac zoznamkového školenia účtuje $900.

3. Profesionálny spáč – Professional Sleeper

Verím, že si viacerí vieme predstaviť vykonávanie tohto zamestnania – ja všetkými desiatimi. Profesionálni spáči sa využívajú v spoločnostiach na testovanie matracov, podušiek či v rôznych výskumoch týkajúcich sa spánku. Platy profesionálov sa pohybujú do cca $59 000 ročne. Jednou z podmienok na získanie tohto zamestnania je, že adept musí byť schopný zaspať aj v novom rušnom prostredí; nemôžu mu pri zaspávaní zavadzať káble pripojené na tele; musí mať veľmi dobre komunikačné schopnosti a silný charakter.

2. Ovoniavač pazúch – Armpit Sniffer

Čo myslíte, ako sa testuje funkčnosť deodorantov? Okrem všetkých možných testovaní existuje napríklad aj Spotrebiteľský výskum v americkom Princetone, kde profesionáli ovoniavajú deodoranty na pazuchách dobrovoľníkov, čím skúmajú funkčnosť týchto produktov. V praxi to často funguje tak, že jednotlivé značky im pošlú na testovanie 10 produktov a ich úlohou je zistiť, ktorý z nich je najlepší. Na základe ich hodnotenia pôjde najlepší produkt do predaja. Hodnotiaca škála začína na 0 – žiadna vôňa a končí na 10 – najhoršia možná vôňa. Technický riaditeľ tohto centra v jednom z rozhovorov prezradil, že si touto prácou dokáže zarobiť aj $2 milióny ročne.

1. Upratovač miesta činu – Crime Scene Cleaner

Napadlo vám niekedy, že po tom, ako sa ukončí vyšetrovanie na mieste činu ho niekto musí prísť upratať? Čistenie krvi zo stien, vytrhávanie znečistených kobercov od telesných tekutín, likvidácia nábytku, vetranie silného pachu, kontakt s rozloženými telami alebo telesnými pozostatkami po vražde alebo samovražde. Podľa majiteľa jednej z čistiacich spoločností závisí množstvo práce od vzťahov s miestnymi márnicami, pohrebnými ústavmi, oddelením vrážd a okresnou prokuratúrou. Priemerný plat človeka s tak silným žalúdkom bol v roku 2019 vo výške $43 900.

  • Zaujímavosťou je, že v 99% je čistenie miesta činu pokryté v poistke vlastníka domu.

Vykonávanie tejto práce si vyžaduje absolvovanie viacerých kurzov a získanie certifikátov. Napríklad je potrebné vedieť ako zaobchádzať s lekárskym a biohazardným odpadom alebo prejsť kurzom ako sa čistí laboratórium na výrobu metamfetamínu.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Taktiež ďakujem za všetky podnety, ktoré od vás dostávam. Teším sa na vás znova o týždeň v piatok.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma