Čo ste pravdepodobne nevedeli o bábike Barbie

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Babrie, ikonická bábika, ktorá existuje na trhu už viac ako 60 rokov. V USA je tak populárna, že má svoj vlastný národný deň – 9. marec. Za celým nápadom stojí americká podnikateľka Ruth Handler.

,,Filozofia Barbie je, že práve vďaka nej môžu byť malé dievčatká kýmkoľvek. Barbie bude stále reprezentovať to, že žena má vždy na výber.” Ruth Handler

Z histórie Barbie

Ruth videla svoju dcéru hrať sa s papierovými bábikami. Napadlo jej, že 3D modely bábik by boli oveľa lepšie.

Navrhla, aby bábika mala ženské telo a rôzne druhy oblečenia. Ako hlavnú predlohu mala nemeckú bábiku Bild Lilli, ktorú uvidela na dovolenke. Tieto bábiky sa predávali v obchode s tabakom, pretože sa zväčša dávali ako darčeky na rozlúčke so slobodou.

Prvá Barbie

Prvá bábika bola predstavená 9. marca 1959 v New York City, na medzinárodnej výstave hračiek (American International Toy Fair).

Bábika dostala meno po Ruthinej dcére Barbara = Barbie.

Cena prvej Barbie bola $3. Mala oblečené čierno biele pásikavé jednodielne plavky. Pred pár rokmi sa na aukcii vydražila za viac ako $25 000.

Práve 9. marec (dátum prvého predstavenia Barbie), sa stal národným dňom a zároveň dňom narodenín Barbie.

Začiatky predaja a firma Mattel

Za prvý rok predaja sa predalo 351 000 kusov bábik.

Barbie patrí dodnes firme Mattel, ktorá bola založená v januári 1945. Pri jej zrode stáli Harold Matson (s prezývkou Matt) a Elliot Handler (manžel Ruth). Názov firmy Mattel vznikol spojením ich mien Matt + El.

Nemecká firma (ktorej patrila predlohová bábika), spoločnosť Mattel zažalovala za ukradnutie nápadu. Súd však prehrala, a tak Mattel odkúpil práva na bábiku za $26 160.

Ruth s manželom Elliotom, obaja sa podpísali pod znik značky Mattel

Mužská bábika

Prvá mužská bábika prišla na trh 11. marca 1961 a dostala meno po synovi autorky bábik Kenneth = Ken.

Ken bol predstavený ako priateľ Barbie.

Najpredávanejšia Barbie

Najpredávanejšou Barbie sa stala bábika z roku 1992, ktorá mala vlasy až po zem. Predalo sa jej viac ako 10 miliónov kusov.

Koľko existuje druhov Barbie?

Je veľmi ťažké určiť, koľko druhov týchto bábik existuje. Oficiálna stránka má vo svojej galérii zberateľských bábik 2 795 druhov.

Zberateľka, rekordmanka z Nemecka, má vo svojej kolekcií viac ako 17 000 druhov (hodnota jej zbierky sa odhaduje na viac ako $250 000).

Medzi Barbie nájdeme napríklad astronautku (1965), reprezentujúcu krajinu (Rusko, Francúzsko, Poľsko, Ghana, Japonsko, atď.), na vozíku (1997), pilotku (1999) či prezidentku (2016).

Do dnešného dňa sa predala viac ako jedna miliarda kusov Barbie, vo viac ako 150 krajinách sveta.

Podľa štatistík má v Amerike aspoň jednu takúto bábiku až 99% dievčat (v rozmedzí 3-10 rokov).

Ak Vás zaujímajú ďalšie podobné krátke info na rôzne témy, pripájam link, kde ich nájdete: Zaujímavosti spoza veľkej mláky.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma