O najdrahšej zdravotnej starostlivosti na svete

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri článku, ktorého témou je zdravotníctvo za veľkou mlákou. Priznávam hneď v úvode, že tento článok mi dal zabrať najviac zo všetkých doterajších, ktoré môžete nájsť na tomto blogu. Hodiny rozhovorov a čítania dostupných informácií na internete, aby som mala o tejto téme dostatočný prehľad. Zdravotníctvo za veľkou mlákou je veľmi komplikované a jedinečné. Dokazuje to aj fakt, že Amerika je jedinou rozvojou krajinou, ktorá nemá univerzálny zdravotný systém. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o tom, čo to v skutočnosti znamená.

Človek žijúci v Amerike ročne zaplatí za zdravotnú starostlivosť v priemere 8 250€. Celá krajina tak ročne za zdravotnú starostlivosť zaplatí viac než 3.2 trilióna € (3 200 000 000 000€). Priemerný Slovák zaplatil v roku 2016 za zdravotnú starostlivosť 250€ (novšie slovenské štatistiky som nenašla).

Zdravotná starostlivosť v USA je v porovnaní s ostatnými štátmi najdrahšou na svete. Ak by sme ju odčlenili od štátu a figurovala by ako samostatná jednotka, vznikla by tak piata najväčšia ekonomika sveta. Faktov, ktoré k tejto skutočnosti prispievajú je mnoho, no najhlavnejšie z nich sú: neexistencia univerzálneho zdravotného systému a vysoké ceny liekov.

1. Univerzálny zdravotný systém – poistky

Ako som už spomenula vyššie, táto krajina nemá univerzálny zdravotný systém. To znamená, že štát nezabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre všetkých obyvateľov, a teda namiesto jednej štátnej zdravotnej poisťovne, má USA viac ako 1 000 súkromných poisťovní. Na trhu sú dostupné štyri spôsoby zdravotného poistenia: poistenie prostredníctvom zamestnávateľa, individuálne poistenie, Medicaid a Medicare.

Viac ako 49% ľudí je poistených prostredníctvom svojho zamestnávateľa.

 • Poistenie prostredníctvom zamestnávateľa stojí zamestnanca v priemere 1 400€ na osobu za jeden rok. Zamestnávateľ za poistenie pre jedného zamestnanca platí ročne v priemere 4 600€.

Ak má zamestnávateľ viac ako 50 zamestnancov, je povinný im poskytovať možnosť zdravotného poistenia. Zväčša to funguje tak, že firma má svojho brokera, ktorý vyjednáva podmienky poistenia pre firmu a jej zamestnancov s rôznymi poisťovňami. Jednu z nich si nakoniec firma vyberie a podpíše sa zmluva. Spoločnosti okrem iného mnohokrát využívajú na lákanie potenciálnych zamestnancov práve poisťovacie balíčky, ktoré majú k dispozícií. Zamestnanci tak môžu poistiť seba a môžu poistiť aj svoju najbližšiu rodinu (manžel/manželka a deti do 26 rokov). Ak obaja manželia pracujú v dvoch rozdielnych firmách, ktoré poskytujú poistenia cez dve rozdielne poisťovne, môžu si vybrať buď: jednu výhodnejšiu, v ktorej sa poistia spolu ako rodina; alebo si vyberie každý tú svoju, v ktorej sa poistia nezávisle od seba.

Ak však má zamestnávateľ menej ako 50 zamestnancov, zdravotné poistenie nemusí poskytovať. V tom prípade väčšina ľudí pristúpi na možnosť poistenia cez zamestnávateľa svojho manžela/manželky. Ak však nemá manžela/manželku, musí si nájsť individuálne poistenie, ktoré je finančne menej výhodné a má ho 9% obyvateľov.

 • Individuálne poistenie jednotlivca je v priemere 4 850€ za jeden rok.

19% ľudí má zdravotné poistenie cez Medicaid. Je to program určený pre sociálne slabších a líši sa v každom americkom štáte. Napríklad v štáte v ktorom bývam (Pennsylvania), má nárok na túto formu poistenia človek, ktorý zarába ročne menej ako 30 000€. Medicaid ponúka rôzne cenovo zvýhodnené balíčky poistenia.

14% ľudí má poistenie cez Medicare. Je to vládny program určený pre všetkých ľudí nad 65 rokov a kohokoľvek, kto je zdravotne znevýhodnený. Medicare ponúka viacero možností poistenia a výhodou je, že základné balíčky už nie je potrebné platiť, ak poistenec viac ako 10 rokov odvádzal dane.

9% obyvateľov nie je poistených nikde. Ceny jednotlivých zákrokov pre nepoistenca sú uvedené v tabuľke nižšie.

2. Ceny liekov

Amerika má veľmi vysoké ceny liekov. Hlavným dôvodom tejto skutočnosti je, že štát s výrobcami liekov nevyjednáva ceny (vo všetkých iných krajinách to robí štát). V praxi to (laicky vysvetlené) vyzerá takto: moja spoločnosť vyrobí liek, sama si stanovím jeho cenu, štát mi na to nepovie nič, a teda vyjednávať cenu so mnou budú len súkromné spoločnosti, ktoré chcú môj liek predávať a ktoré majú oveľa menšiu silu ovplyvniť cenu lieku v porovnaní so silou, ktorú by mal štát. Jedným z najsilnejších argumentov tejto stratégie je, že vysokými cenami liekov sa získavajú peniaze na vytváranie nových liekov a na výskum.

Zaujímavosti

 • Za privolanie sanitky si pacienti platia už posledných 30 rokov. Cena sa odvíja najmä od konkrétneho štátu, lokality, úkonov posádky a prejdenej vzdialenosti. Číslo pre všetky záchranné zložky v USA je 911. Ceny za výjazd sanitky sa pohybujú od 600€ až po 2 000€.
 • Štatistiky hovoria, že lekári venujú viac času administratíve ako pacientom. Všeobecný lekár vraj v priemere venuje pacientovi 5 minút a ďalších takmer 20 minút nahadzuje zistené údaje do elektronickej zdravotnej dokumentácie (EHRs).

Mobilné aplikácie

 • Poisťovne majú mobilné aplikácie, v ktorých nájdeš takmer všetko. V aplikácii našej poisťovne si vieme pozrieť: všetkých lekárov v okolí (vek, dĺžka praxe, dosiahnuté vzdelanie, hodnotenia pacientov), ceny za jednotlivé zákroky, podrobnosti o našom poistení a v neposlednom rade benefity, za ktoré máme možnosť získať peniaze, ktoré sú určené na zdravotnú starostlivosť. Napríklad ak prejdeme určitý počet krokov, dostatočne dlho spíme atď. (za rok tak máme možnosť získať 1 200€, ktoré sa nezdaňujú).

Lieky sa kupujú v drogériách

 • Lieky sa nakupujú v drogériách, ktorých súčasťou je oddelenie s liekmi. Ide o siete predajní CVS Pharmacy, Rite Aid, Walgreens a pod. V každej z týchto pobočiek sa nachádza farmaceut, ktorý vydáva lieky na predpis, ale taktiež aj tie, ktoré nie sú na predpis (presne tak ako to funguje u nás). Predstav si napr. slovenskú 101 Drogériu, v ktorej okrem iného nájdeš cukríky a chipsy, a vytvoríš v nej priestor na oddelenie pre farmaceuta a lieky.
 • Ak prídeš s predpisom za farmaceutom, ten skontroluje vhodnosť lieku (vedľajšie účinky, kombináciu liekov), následne nadávkuje presný počet tabletiek do zväčša oranžovej plastovej fľaštičky a nalepí na ňu etiketu, na ktorej píše meno pacienta; adresa pacienta; meno lekára, ktorý lieky predpísal; dávkovanie a vedľajšie účinky.

Človek bez peňazí v ohrození života

 • Ak je pacient, ktorý nemá peniaze a ani zdravotné poistenie v ohrození života, lekári sú povinní bojovať o jeho život, aj keď je to pre nemocnicu finančná strata.
Lekáreň v Rite Aid
Vzhľad etikety sa môže trošku odlišovať vzhľadom na predajcu (základ majú všetky rovnaké), viď. titulná fotografia tohto článku

Koľko naozaj platím za zdravie

Najjednoduchší spôsob akým ti môžem priblížiť princíp platenia za zdravotnú starostlivosť v USA milý čitateľ je, že uvediem presné čísla, ktoré platím a ktoré by som platila v jednotlivých prípadoch ja s mojou poistkou.

 • Poistená som prostredníctvom zamestnávateľa môjho manžela (Cigna), ktorý je zhodou okolností zdravotná poisťovňa. Pri poistkách cez zamestnávateľa je veľmi dôležitým faktorom to, že peniaze, ktoré sú určené na zdravie sa nezdaňujú.
 • Moje poistenie nás mesačne stojí 115€. Ďalších nezdanených 95€ ide na zdravotný sporiaci účet (Health Savings Account – HSA). Výška sumy, ktorá pribúda na sporiaci účet závisí od voľby jednotlivca. Na základe môjho poistenia mi poisťovňa určila ročnú hranicu zdravotných výdavkov, konkrétne ide o sumu 3 000€ (rátajú sa všetky zdravotné výdavky okrem liekov a zubára, na ktorého je určená iná samostatná poistka, ktorá ma stojí 13€ mesačne).
 • Ak sa mi však náhodou niečo stane ale za jeden rok moje zdravotné výdavky neprekročia hranicu 3 000€, musím si ich všetky hradiť sama (všetky alebo časť peňazí môžem použiť zo sporiaceho účtu).
 • Ak nastane situácia, že moje zdravotné výdavky počas jedného roka prekročia hranicu 3 000€, ďalšie výdavky si rozdeľujem s mojou poisťovňou v pomere ja 15%, poisťovňa 85% s tým, že mňa sa to týka iba dovtedy, kým môj pomer nepresiahne sumu 5 000€ (ráta sa do toho už aj prvotne minutá suma 3 000€). Cena, ktorú platím každý mesiac za poistenia a na sporiaci účet je 115 + 95 + 13= 223€ + cena za lieky.
Vymyslené príklady na ukážku:

V máji roku 2017 som si zlomila ruku. Výdavok za celé ošetrenie bol 2 300€. Nič okrem toho sa mi v tomto roku nestalo, takže položku 2 300€ som si zaplatila sama zo sporiaceho účtu, keďže som neprekročila hranicu 3 000€.

V auguste roku 2019 som si zlomila nohu, ktorá musela byť chirurgicky ošetrená a musela som ostať v nemocnici. Suma za ošetrenie sa vyšplhala na 20 000€. To znamená, že môj strop 3 000€ som si zaplatila sama. Ak by sme si rozdelili zvyšok klasicky na 15% ja a 85% poisťovňa, musela by som zaplatiť ďalších 3 000 €. A to nemôžem, pretože 3 000€ + 3 000€ = 6 000 €. Môj druhý strop je 5 000€. Takže som si za celú položku zaplatila 5 000€ a zvyšných 15 000€ zaplatila poisťovňa.

V praxi to znamená, že ak by zdravotné výdavky dosahovali státisíce eur, stále by som si zaplatila 5 000€ a ostatné mi uhradí poisťovňa.

Samozrejme treba mať na pamäti, že mnoho ľudí v Amerike má menej výhodné poistky, resp. si nemôžu dovoliť poistenia a šetrenie na zdravotné výdavky, a tak sa dostávajú do dlhov. Štatistiky hovoria, že až 20% domácností má problém so splácaním zdravotných účtov. Americký zdravotný systém má veľké diery, pretože je finančne náročný a nie je určený pre všetkých. Už viacero politikov malo snahu systém zlepšiť, no ešte je veru na čom popracovať a čo zmeniť.

Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto náročného článku. 🙂 Pôvodne som sem chcela zahrnúť aj kvalitu nemocníc, no už by toho bolo rozsahovo príliš veľa, takže si ich nechávam ešte v zálohe. Teším sa na Vás opäť o týždeň s témou lietanie. Keďže sedím v lietadle dosť často (táto skutočnosť ma vôbec neteší), bola som svedkom mnohých situácií (núdzové pristátie, strávenie noci na letisku, zdravotné ťažkosti pasažiera a pod.), o ktorých Vám prezradím viac. Článok je už hotový a môžete si ho prečítať kliknutím sem.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma