Môj blog oslavuje prvé narodeniny!

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

22. november pre mňa znamená veľa. Táto stránka, môj projekt a moje malé bábo Za Veľkou Mlákou dnes totiž oslavuje prvý rok existencie. Za tento rok to bola skvelá jazda, o ktorej sa mi veru nikdy nesnívalo.

Tí, ktorí ma sledujete dlhšie ste zrejme zachytili, že celá táto myšlienka vznikla minulý rok, keď tu bola na návšteve moja sestra. Práve ona prišla s nápadom, že čo keby som začala písať o mojom živote za veľkou mlákou. Trvalo mi pár mesiacov kým som sa odhodlala a založila si túto stránku.

Keďže som bola úplný laik, s vytvorením domény a celej stránky mi pomáhal manžel. Celé hodiny sme študovali tutoriály ako vytvoriť stránku. Aj by som Vám ukázala, ako vyzerala jej úplne prvá podoba, ale nemám to zdokumentované. Založila som ju s cieľom, aby si čítali o mojich skúsenostiach moji najbližší a priatelia, ktorých som mala na osobnom Facebooku.

Keď prišiel čas na založenie FB stránky

Stránke sa začalo dariť a ja som si až v marci, v roku 2020 povedala, že skúsim založiť k blogu aj stránku na Facebooku. Vtedy som ešte netušila, aký dobrý nápad to bol. Na Facebooku sme spolu s Vami vytvorili úžasnú komunitu, ktorá ma k dnešnému dňu takmer 4 000 členov. Štyri tisíc, vau. Keď si predstavím, že by som zrazu mala pred sebou naživo toľko ľudí, zdá sa mi to neuveriteľné. Možno je to pre niektorých len číslo ale pre mňa každý jeden z Vás znamená veľa. Dnes totiž existuje toľko skupín a možností a Vy ste sa rozhodli čítať práve moje riadky. ĎAKUJEM.

Čo mi priniesol tento nápad

Vďaka FB stránke sa dostal tento blog do povedomia širšej verejnosti. Blog začal naberať na serióznosti, a preto som na spoluprácu oslovila slovenskú agentúru Melon berries, ktorá mi pomohla s úplne novým dizajnom, ktorý vidíte posledné mesiace.

Ako čas išiel, prišli oslovenia na rozhovory Hospodárske noviny a Podvihorlatské noviny boli pre mňa skvelou príležitosťou a skúsenosťou. Taktiež prišla skvelá ponuka na pracovnú príležitosť – napísať pár politických článkov pre agentúru SITA. V decembri sa objavím v rádiu a och, ani si neviete predstaviť, ako sa teším z týchto vecí, ktoré sa vďaka blogu dejú.

Čo som sa naučila a stále sa učím

Túto stránku beriem ako veľkú školu. Vďaka nej a vďaka Vám sa posúvam ďalej a ďalej. V októbri som začala študovať na Digitálnej univerzite, kde sa učíme on-line marketing a pracovať so sociálnymi sieťami, napríklad ako na nich fungujú reklamy, súťaže a podobne.

Okrem toho ma táto stránka učí, že nie každý človek sa chce a dokáže vyjadrovať v rámci spoločenskej normy. Priznám sa Vám, keď mi na začiatku napísal niekto bezdôvodne sprostú správu, plakala som doma do vankúša. Dlho som nevedela pochopiť, prečo je niekto na mňa zlý, keď ja mu nič zlé nerobím. A hlavne, nemusí ma mať rad každý, ale načo mi ubližovať? Postupom času sa nad komentármi viac a viac povznášam – pracujem na mojich reakciách a snažím sa nerobiť si z toho ťažkú hlavu.

Samozrejme rešpektujem každého názor, ktorý je vyjadrený bez zbytočných výsmechov, útokov a irónie. Ale verte mi, že mi chodia správy, že si nezaslúžim ani existovať, lebo som urobila v článku hrúbku a moje slovo nie je v KSSJ! A nebudem mať nikdy deti, lebo môj manžel ma už nebude živiť! A mala by som ich k psychiatrovi, lebo si myslím, že som dokonalá! – povedali ľudia, ktorí sa skrývajú za fake profilom. Haha, teraz sa už na tom smejem. Každému, kto mi vypisuje takéto správy, komentáre, e-maily z falošných účtov odkazujem len jedno – nebuďte zbabelí a poďte so mnou debatovať pod svojimi pravými menami.

Vďaka tejto stránke a Vášmu záujmu sa učím toľko veľa nových informácií, ktoré potrebujem ovládať, aby som Vám mohla písať o rôznych témach.

Koľko článkov som napísala a Vaše správy

Za tento rok existencie je na blogu presne 111 príspevkov, medzi ktorými sú hlavné piatkové články + kratšie zaujímavosti spoza veľkej mláky. Ak si radi prečítate prierez toho, čo všetko na tomto blogu nájdete, pripájam to na spodnú časť tohto článku.

Čím viac ľudí je v skupine na FB, tým viac mi chodia rôzne správy a žiadosti o pomoc, či už sú to Slováci, ktorí žijú v USA; študenti, ktorí píšu projekty o USA; nadšenci a cestovatelia, ktorí už v USA boli alebo sa ešte len chystajú. A ak sa pýtate, že s čím ja už len viem Slovákom pomôcť, tak vďaka tomuto blogu mám dobre naštudované napríklad komplikované americké zdravotníctvo. Samozrejme každému rada pomôžem, ak pomôcť viem, takže ak máte nejaké otázky, nápady na témy, podnety – neváhajte ma kontaktovať. Len Vás prosím – tým, že už toho začína byť naozaj dosť, tak mi napíšte v predstihu. Už teraz mám napríklad tak dlhý zoznám tém – ale ku každej sa skôr či neskôr dostanem.

Projekt Pohľadnica spoza veľkej mláky a odmeňovačky

Ako už mnohí viete, na Fb stránke som spustila prvý ročník projektu – Pohľadnica spoza veľkej mláky. Prihlásilo sa Vás už pár desiatok, takže tieto dni píííííšem a pííííšem, aby som Vám ich mohla poslať čo najskôr. Taktiež pre Vás pripravujem odmeňovačky – budú zamerané na špeciálne vianočné edície sladkostí + na obľúbené americké kozmetické produkty. S čistým svedomím Vám prehlasujem, že tieto činy robím nezištne, je to len prejav mojej vďaky Vám, že ste súčasťou mojej stránky. Aj keď sa nájdú takí, čo mi píšu, že som vypočítavá mrcha. Ja mám svedomie čisté a do konca života sa budem riadiť tým, že dobro je silnejšie ako zlo.

Pred nami je december a ja som pre Vás vymyslela také menšie prekvapenie – poviem Vám o tom 30. novembra na FB stránke a na mojom Instagrame. Instagram síce nespomínam veľa, no pridávam tam do príbehov zaujímavosti aj v anglickom jazyku + viac z môjho osobného života. Nájdete ma pod tina_januvka alebo zavelkoumlakou.

Pár slov na záver

Už som sa asi dosť rozpísala čo? Tak to len tak symbolicky ukončím tým, že Vám ešte raz ďakujem, že vďaka Vám táto stránka napreduje. Vy ste tí, ktorí mi posielate inšpirácie na články, podnety a hlavne, spätnou väzbou mi dávate pocítiť, že to, čo robím a čomu venujem tak veľa času, má zmysel.

Prajem si, nech sa tu takto všetci stretneme zase o rok. Som veľmi zvedavá, kam ešte posunieme túto stránku.

Aké témy nájdete na tomto blogu

Na tejto stránke nájdete články rozdelené do jednotlivých kategórií.

V časti životná úroveň sa nachádzajú napríklad články o amerických platoch, cenách za bývanie, porovnanie cien za potraviny, zdravotníctvo – ceny, nemocnice, ako fungujú dôchodky.

V časti sviatky sa nachádzajú články o jednotlivých amerických sviatkoch.

V časti kultúra sú články o náboženských skupinách, jedle, patriotizme, mrakodrapoch, odpovede na Vaše otázky (3 časti), čo je v USA zakázané, v čom sa odlišujú americké domácnosti a taktiež tu nájdete napríklad aj TOP zaujímavosti zo seriálu Priatelia.

V časti miesta sú články o cestovaní do USA, lietaní a letiskách, o meste New York a Philadelphia.

V poslednej kategórii recepty nájdete recepty na tradičné americké jedlá. Zatiaľ sú tam len tri, no tento týždeň pridám ďalšie – tie ktoré sa týkajú Vďakyvzdania + v decembri pridám pár vianočných.

Okrem týchto hlavných článkov existuje osobitná kategória a to zaujímavosti, kde sa nachádzajú kratšie príspevky o rôznych zaujímavých výročiach, udalostiach, osobnostiach, seriáloch a podobne. Skrátka čokoľvek, čo sa týka Spojených štátov.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma