Z histórie automobilovej značky Ford

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

16. júna oslavuje svetoznáma americká automobilová značka Ford svoje 117. narodeniny. Spoločnosť Ford bola založená v roku 1903 veľkým inovátorom a revolucionárom menom Henry Ford.

Kto bol Henry Ford

Henry Ford
 • Narodil sa 30. júla 1863 do farmárskej rodiny v štáte Michigan. No farmárčenie mu nikdy nebolo pochuti. Veľmi ho však bavilo rozoberanie a skladanie rôznych nástrojov a vynálezov.
 • V roku 1896 postavil vo svojej dielni na záhrade prvý stroj, poháňaný palivom s názvom Quadricycle. Bol to stroj so 4 kolesami z bicykla. Existovali iba 3 kusy, ktoré predal za $200 (dnešných cca $5 200), no neskôr si to rozmysel a jeden z nich odkúpil späť. Tento kus je dodnes vystavený v jeho múzeu.
 • Henry Ford mal veľmi komplikovanú osobnosť. Mal zlé vzťahy so synom Edselom; bol veľký odporca a kritik Židov; Adolf Hitler ho vnímal ako veľkú inšpiráciu – Henryho portrét mal vyložený na stole. (Viac zaujímavostí o Henryho živote pridám na výročie jeho narodenín.)

Ford Motor Company

 • 16. júna 1903 založili Henry + 11 investorov firmu Ford Motor Company v meste Dearborn (štát Michigan). 5 rokov po jej založení, prišiel na scénu ich prvý model s názvom Ford Model T.
Vývoj loga automobilovej spoločnosti Ford
 • Model T bol doslova revolučný. Bolo to prvé auto masovej a pasovej výroby. S nápadom robiť pasovú výrobu prišiel jeden zo zamestnancov, ktorý videl niečo podobné v mäsiarni.
 • Model T bol vďaka svojej cene prvým dostupným autom aj pre obyčajných ľudí. Na začiatku spustenia predaja stálo $850 (dnešných cca $21 500). Cena auta sa postupne znižovala, pretože sa zrýchľovala jeho výroba. V roku 1918 bola cena tohto auta $360 (dnešných cca $7 020).
 • Počas 17 rokov výroby tohto modelu bolo predaných 15 miliónov kusov – všetky v čiernej farbe, pretože schla najrýchlejšie.
 • Firma na čele s Henrym dbala na svojich zamestnancov. Ako prví zaviedli 8 hodinový pracovný čas (namiesto 9 hod.), za ktorý ponúkali v roku 1914 plat vo výške $5 (dnešných cca $130). Počas jedného dňa sa tak stihli vystriedať tri smeny. Vďaka výške platu a pracovným podmienkam chcel vo firme pracovať takmer každý. Hneď ráno po vyhlásení nových podmienok stálo pred firmou tisíce nových záujemcov.
Deň po tom, čo firma Ford vyhlásila $5 platy
 • Ako išiel čas, firma začala vyrábať nové modely.
Henry Ford so synom pri predstavovaní nového modelu A v roku 1928

Prešľapy značky Ford

Prvý veľký prešľap firmy sa konal medzi rokmi 1971 – 1975. V roku 1971 predstavila spoločnosť nový model auta s názvom Ford Pinto. Tento model mal však chybu, ktorá mohla spôsobiť vzbĺknutie paliva a následné uhorenie jeho pasažierov. Počas 4 rokov bolo predaných 2.2 milióna kusov. Zdroje uvádzajú, že vďaka tejto chybe prišlo o život 200 až 900 ľudí. Pre spoločnosť to bola veľmi zlá reklama, keďže vyplávalo na povrch, že o chybe sa od začiatku vedelo, no vraj si vyrátali, že súdy ich budú stáť menej v porovnaní s tým, o koľko peňazí by prišli keby stiahli všetky autá z obehu. Spoločnosť sa trošku prepočítala. Vďaka tejto chybe stratila milióny dolárov a spamätávala sa z toho ešte ďalších 10 rokov.

Ford Pinto

Druhý veľký prešľap nastal v momente, keď sa prišlo na to, že všetky autá tejto značky vyrobené medzi rokmi 1966 – 1980 majú chybu v prevodovke. Táto chyba vraj spôsobila viac ako 700 dopravných nehôd. Spoločnosť o tejto chybe taktiež vedela a stratila na súdoch ďalších 20 miliónov dolárov. Ak by Ford musel stiahnuť všetky autá, ktoré boli vyrobené počas týchto rokov, zbankrotovali by. A tak začali do tyćhto áut lepiť nálepky s bezpečnostnými inštrukciami ako predísť chybe.

Nálepky s inštrukciami v autách Ford

Spoločnosť dodnes patrí k najväčším výrobcom automobilov na svete. Vo svojom historickom repertoári má okrem automobilov dokonca aj lietadlá. Ford postupne predstavil na trhu mnohé ikonické modely ako Mustang; Fiesta; rôzne série F (veľmi populárne v Amerike); rôzne modely SUV; dodávky atď.

 • Hodnota spoločnosti sa momentálne odhaduje na $143 biliónov.
 • Medzi akcionármi je ešte stále rodina Fordovcov – majú až 40% hlasovacích práv.

Zaujímavosť na záver:

Známa dvojica kriminálnikov Bonnie & Clyde napísala Henrymu list so slovami: ak je na výber, vždy najradšej ukradneme Ford, pretože je to najlepšie auto. 🙂 O Bonnie & Clyde som už na tomto blogu písala, takže ak sa o nich chceš dozvedieť viac zaujímavostí, stačí ak klikneš sem.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma