10. decembra, v čase pridania tohto príspevku, si otvárame desiate okienko na mojom adventnom kalendári, ktorý približuje predvianočný čas za veľkou mlákou. Dnes sa v okienku ukrýva židovský sviatok Hannukah – Chanuka.
Kompletný adventný kalendár nájdete na mojej FB stránke Za Veľkou Mlákou.
Počas októbra som na túto stránku pridávala článok o Židoch v USA (na konci tohto príspevku dám link pre tých, ktorí si ho chcú prečítať). Z článku vyplýva, že Spojené štáty majú veľmi silné a početné zastúpenie Židov a židovskej kultúry.
Chanuka je židovský sviatok, ktorý trvá osem dní a nemá fixný dátum, pretože Židia sa riadia lunisolárnym kalendárom (teda Slnkom a Mesiacom). Každý rok je Chanuka na 25. deň v mesiaci kislev – vychádza to cca na neskorý november alebo počas decembra.
Tento rok (2020) začína presne dnes, 10. decembra a končí v piatok, 18. decembra. Vo viacerých mestách v USA sa na uliciach nachádzajú veľké svietniky, tzv. menora (menorah), ktoré patria k hlavným tradíciám tohto sviatku. Osem ramien je v rovnakej veľkosti – každý večer sa zapaľuje jedna sviečka, až kým nehoria v posledný deň všetky. Deviate rameno v strede je vyššie a sviečka, ktorá je na ňom, slúži na zapaľovanie ostatných sviečok.
Pôvod sviatku Chanuka
Chanuka symbolizuje dlhé boje Makabejcov, ktorí oslobodzovali jeruzalemský chrám od Grékov, pretože chceli, aby sa Židia asimilovali. Po úspešnom oslobodení chrám vyčistili a chceli ho znovu vysvätiť.
Podarilo sa im nájsť len kúsok posväteného olivového oleja, ktorý zvyčajne vydržal horieť len jeden deň. Výroba ďalšieho však trvala 8 dní. Napriek tomu svietnik zapálili a stal sa zázrak, pretože vydržal horieť presne 8 dní. Z toho dôvodu má menora osem sviečok (+1 z ktorej sa zapaľujú ostatné) a Chanuka trvá 8 dní.
Tradície
Ako som už spomínala, jednou z najväčších tradícií je práve zapaľovanie sviečok na tradičnom svietniku. Chanuka je o rodine, ktorá sa stretáva a deťom sa rozdávajú malé darčeky. Mnohé deti dostávajú napríklad čokoládové mince – symbol židovskej nezávislosti.
Okrem toho je tento sviatok o dobrom jedle, ktoré sa symbolicky pripravuje na oleji. Pečú sa napríklad zemiakové a zeleninové placky, šišky plnené džemom, kurča či ryby.
Ďalším zvykom je spievanie tradičných piesní, ktoré sú určené presne na tento sviatok. Mnohé rodiny hrávajú hru s názvom dreidel. Ide o drevenú kocku, na stenách ktorej sú hebrejské písmená, ktoré symbolizujú vetu: „Tu sa stal zázrak.“ Podľa legendy Gréci zakázali Židom študovať Tóru, avšak sväté knihy čítali potajomky a keď bol nejaký Grék na obzore, knihy rýchlo schovali a predstierali, že hrajú spoločenské hry.
V amerických obchodoch sa tieto dni dajú bez problémov kúpiť svietniky, sviečky, čokoládové dukáty, či drevené dreidelka. Pripájam fotku z našich obľúbených potravín Whole Foods Market.
Ak si chcete prečítať môj starší článok o židovskej kultúre v USA, najmä o ortodoxných Židoch, stačí ak kliknete sem: Náhľad do židovskej kultúry v USA
Tina