Tretí januárový pondelok je v USA štátny sviatok, ktorý je venovaný veľkej osobnosti, zanietenému rečníkovi a jednému z najväčších lídrov v boji za ľudské práva – Afroameričanovi Martinovi Lutherovi Kingovi Jr. (jr/junior = mladší).
Kto bol Martin Luther King Jr.
Narodil sa 15. januára 1929 v meste Atlanta (štát Georgia). Jeho obaja rodičia boli vysokoškolsky vzdelaní. Otec a starý otec boli baptistickými kazateľmi. Martin navštevoval verejné segregované školy v Georgii (černosi mali vyhradené školy, verejné toalety, kaderníkov atď.). Strednú školu vďaka svojej šikovnosti skončil už v 15. rokoch.
V roku 1948 získal titul na Morehouse College, významnej černošskej inštitúcií, ktorú taktiež absolvoval jeho otec a starý otec. Jeho štúdium pokračovalo v Pennsylvanii, neskôr na univerzite v Bostone. Práve v Bostone sa stretol s Corettou Scottovou – intelektuálka a speváčka, ktorú si vzal za ženu. Mali štyri deti – dve dcéry a dvoch synov.
Prelomový bojkot autobusovej dopravy – Bus Boycott 1955
V roku 1954 sa stal farárom v baptistickom kostole v Alabame. Už v tom čase sa podieľal na boji za občianske práva pre všetkých černochov.
Začiatkom roka 1955 prijal vedenie prvej veľkej černošskej nenásilnej demonštrácie – išlo o bojkot autobusovej dopravy, ktorý trval presne 382 dní a skončil sa veľkým úspechom.
Koncom roka 1956 vyhlásil Najvyšší súd Spojených štátov, že zákony, ktoré vyžadujú segregáciu v autobusoch, sú protiústavné. Počas tichých protestov bol Martin Luther King Jr. zatknutý, zároveň sa z neho stal černošský vodca prvej hodnosti.
Nacestovaných 10 miliónov kilometrov, viac ako 2 500 príhovorov
Medzi rokmi 1957 až 1968 precestoval viac ako 10 miliónov kilometrov a mal viac ako 2 500 príhovorov, napísal 5 kníh. Bol všade tam, kde sa objavila nespravodlivosť a protesty. Bol zatknutý 29-krát, pretože podľa mnohých bol hrozbou pre americkú bezpečnosť.
V roku 1963 stál na čele masového protestu v Birminghame v Alabame – The Birminghame Campaign 1963, ktorý upútal pozornosť celého sveta.
I Have a Dream 1963
28. augusta 1963 rečnil na mierovom pochode vo Washington D.C., ktorý sa konal na Lincoln Memorial (Lincolnov pamätník) a zúčastnilo sa ho neuveriteľných 250 000 ľudí.
Svoj príhovor začal slovami: „I Have a Dream.“– Mám sen. Vyzýval v ňom najmä na slobodu, občianske a ekonomické práva a ukončenie rasizmu v USA.
Nobelova cena za mier 1964
V roku 1964 sa stal najmladším človekom, aký v tom čase dostal Nobelovu cenu za mier. V tom čase mal 35 rokov a získal ju za nenásilný boj proti rasovej nerovnosti. K Nobelovej cene dostal aj šek v hodnote $54 123, ktoré daroval rôznym organizáciám.
Atentát a smrteľná rana do krku 1968
Martin Luther King Jr. bol zastrelený jednou ranou do krku 4. apríla 1968, keď stál na balkóne svojej motelovej izby v Memphise (štát Tennessee), kde mal viesť protestný pochod spolu so štrajkujúcimi smetiarmi.
Strelcom bol James Earl Ray, ktorý necelý rok pred atentátom utiekol z väzenia. Po streľbe utiekol do Kanady, kde sa ukrýval takmer mesiac. Medzitým ho FBI zaradila medzi najhľadanejších utečencov. Neskôr sa skrýval v Európe, až kým ho nezatkli na londýnskom letisku. Dodnes kolujú špekulácie, že James bol najatý niekým iným a nápad zastreliť černošského vodcu nepramenil z jeho hlavy.
K skutku sa priznal a jeho rozsudok – 99 rokov vo väzbe. Neskôr však trval na svojej nevine. Zomrel vo väzení v roku 1998.
Smrť Martina Luthera Kinga Jr. vyvolala vlnu veľkých nepokojov a protestov v celej krajine.
Martin Luther King Jr. Day – štátny sviatok
Na počesť Martina Luthera Kinga Jr., bol 2. novembra 1983 vtedajším prezidentom Ronaldom Reganom, podpísaný zákon, ktorým sa deň – Martin Luther King Jr. Day ustanovuje ako štátny sviatok.
V USA si pamiatku legendy pripomíname tretí januárový pondelok (vychádza v okolí jeho narodenín). V mestách sa organizujú pochody a veľa rôznych akcií, ktorými sa uctievajú všetky jeho zásluhy – premietajú sa dokumenty, predčítavajú sa jeho knihy a podobne.
Pripájam pesničku od U2, ktorá vznikla na počesť Martina Luthera Kinga Jr. – ďakujem Jakubovi za túto zaujímavosť.
…they took your life, they could not take your pride...
…zobrali Vám život, nemohli vziať Vašu hrdosť…
Tina