I Have a Dream: Štátny sviatok Martin Luther King Jr. Day

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Tretí januárový pondelok je v USA štátny sviatok, ktorý je venovaný veľkej osobnosti, zanietenému rečníkovi a jednému z najväčších lídrov v boji za ľudské práva – Afroameričanovi Martinovi Lutherovi Kingovi Jr. (jr/junior = mladší).

Kto bol Martin Luther King Jr.

Narodil sa 15. januára 1929 v meste Atlanta (štát Georgia). Jeho obaja rodičia boli vysokoškolsky vzdelaní. Otec a starý otec boli baptistickými kazateľmi. Martin navštevoval verejné segregované školy v Georgii (černosi mali vyhradené školy, verejné toalety, kaderníkov atď.). Strednú školu vďaka svojej šikovnosti skončil už v 15. rokoch.

V roku 1948 získal titul na Morehouse College, významnej černošskej inštitúcií, ktorú taktiež absolvoval jeho otec a starý otec. Jeho štúdium pokračovalo v Pennsylvanii, neskôr na univerzite v Bostone. Práve v Bostone sa stretol s Corettou Scottovou – intelektuálka a speváčka, ktorú si vzal za ženu. Mali štyri deti – dve dcéry a dvoch synov.

Prelomový bojkot autobusovej dopravy – Bus Boycott 1955

V roku 1954 sa stal farárom v baptistickom kostole v Alabame. Už v tom čase sa podieľal na boji za občianske práva pre všetkých černochov.

Začiatkom roka 1955 prijal vedenie prvej veľkej černošskej nenásilnej demonštrácie – išlo o bojkot autobusovej dopravy, ktorý trval presne 382 dní a skončil sa veľkým úspechom.

Koncom roka 1956 vyhlásil Najvyšší súd Spojených štátov, že zákony, ktoré vyžadujú segregáciu v autobusoch, sú protiústavné. Počas tichých protestov bol Martin Luther King Jr. zatknutý, zároveň sa z neho stal černošský vodca prvej hodnosti.

Nacestovaných 10 miliónov kilometrov, viac ako 2 500 príhovorov

Medzi rokmi 1957 až 1968 precestoval viac ako 10 miliónov kilometrov a mal viac ako 2 500 príhovorov, napísal 5 kníh. Bol všade tam, kde sa objavila nespravodlivosť a protesty. Bol zatknutý 29-krát, pretože podľa mnohých bol hrozbou pre americkú bezpečnosť.

V roku 1963 stál na čele masového protestu v Birminghame v AlabameThe Birminghame Campaign 1963, ktorý upútal pozornosť celého sveta.

I Have a Dream 1963

28. augusta 1963 rečnil na mierovom pochode vo Washington D.C., ktorý sa konal na Lincoln Memorial (Lincolnov pamätník) a zúčastnilo sa ho neuveriteľných 250 000 ľudí.

Svoj príhovor začal slovami: „I Have a Dream.“– Mám sen. Vyzýval v ňom najmä na slobodu, občianske a ekonomické práva a ukončenie rasizmu v USA.

Nobelova cena za mier 1964

V roku 1964 sa stal najmladším človekom, aký v tom čase dostal Nobelovu cenu za mier. V tom čase mal 35 rokov a získal ju za nenásilný boj proti rasovej nerovnosti. K Nobelovej cene dostal aj šek v hodnote $54 123, ktoré daroval rôznym organizáciám.

Atentát a smrteľná rana do krku 1968

Martin Luther King Jr. bol zastrelený jednou ranou do krku 4. apríla 1968, keď stál na balkóne svojej motelovej izby v Memphise (štát Tennessee), kde mal viesť protestný pochod spolu so štrajkujúcimi smetiarmi.

Strelcom bol James Earl Ray, ktorý necelý rok pred atentátom utiekol z väzenia. Po streľbe utiekol do Kanady, kde sa ukrýval takmer mesiac. Medzitým ho FBI zaradila medzi najhľadanejších utečencov. Neskôr sa skrýval v Európe, až kým ho nezatkli na londýnskom letisku. Dodnes kolujú špekulácie, že James bol najatý niekým iným a nápad zastreliť černošského vodcu nepramenil z jeho hlavy.

K skutku sa priznal a jeho rozsudok – 99 rokov vo väzbe. Neskôr však trval na svojej nevine. Zomrel vo väzení v roku 1998.

Smrť Martina Luthera Kinga Jr. vyvolala vlnu veľkých nepokojov a protestov v celej krajine.

Martin Luther King Jr. Day – štátny sviatok

Na počesť Martina Luthera Kinga Jr., bol 2. novembra 1983 vtedajším prezidentom Ronaldom Reganom, podpísaný zákon, ktorým sa deň – Martin Luther King Jr. Day ustanovuje ako štátny sviatok.

V USA si pamiatku legendy pripomíname tretí januárový pondelok (vychádza v okolí jeho narodenín). V mestách sa organizujú pochody a veľa rôznych akcií, ktorými sa uctievajú všetky jeho zásluhy – premietajú sa dokumenty, predčítavajú sa jeho knihy a podobne.

Pripájam pesničku od U2, ktorá vznikla na počesť Martina Luthera Kinga Jr. – ďakujem Jakubovi za túto zaujímavosť.

they took your life, they could not take your pride...

…zobrali Vám život, nemohli vziať Vašu hrdosť…

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma