Vybavovanie amerického pasu – skúsenosti a nekonečné týždne čakania

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Ahojte milí čitatelia! Po dlhšej dobe sa vám opäť prihováram v plnej sile. Prednedávnom sme absolvovali cestu na Slovensko, takže sme sa takmer dva mesiace plne venovali rodine a najbližším. Keďže pre nášho malého syna Lea, ktorý má americké občianstvo, to bol úplne prvý let lietadlom, potrebovali sme vybaviť pas.

Americký pas sme začali riešiť cca 11 týždňov pred naplánovanou cestou. Mysleli sme si, že máme dostatok času, avšak netrvalo dlho kým sme zistili, že termín dodržíme len s veľkým šťastím. Pas sa totiž vybavuje úplne inak ako sme na Slovensku zvyknutí. Za veľkou mlákou má v ceste za týmto dokladom dôležitú úlohu USPS (United States Postal Service), a teda americká pošta. Na to, aby ste si o pas mohli zažiadať, potrebujete získať časenku na pošte, čo by nebol podstatný problém, ak by posledné mesiace nebolo žiadateľov až príliš veľa. Najbližšie možné termíny boli v apríli dostupné o cca tri týždne. (Aktuálne, v polovici augusta, je vo Philadelphii dostatočný počet voľných termínov hneď na druhý deň.)

Spolu s touto komplikáciou však už vyše pol roka svieti ďalšie upozornenie – úrad je preťažený, takže na vydanie pasu sa čaká 11 – 13 týždňov. Pri tejto informácii vás (tak ako aj nás) možno hneď napadlo, že veď nevadí, zaplatíme za rýchle dodanie. Haha, teraz sa už na tom smejem, ale viete si predstaviť ten moment, keď sme zistili, že zaplatiť za rýchle dodanie znamená, že vám doručia pas o 7 – 9 týždňov?

Takže ak počítame správne, 3 týždne sa čakalo na termín + príplatok 7 – 9 týždňov = dokopy 12 týždňov čakania, so šťastím 10. No ale nech túto drámu viac nenaťahujem, tak náš výsledok bol taký, že záhadne sa uvoľnil jeden jediný termín na pošte hneď na druhý deň odkedy sme to začali riešiť, zaplatili sme cez $200 a Leov pas nám prišiel presne o 7 týždňov.

Žiadosť o vydanie amerického cestovného pasu

Cestovný pas sa žiada na základe tlačiva DS-11, ktoré je dostupné online, tiež aj na samotných pobočkách americkej pošty. K dispozícii sú tri varianty: passport book; passport card alebo obe verzie. Rozdiel medzi nimi je ten, že passport card neplatí pre medzinárodných cestovateľov, akceptujú ju iba v rámci USA. Passport book vyzerá presne ako ostatné pasy z rôznych štátov. Obal je modrý, vo vnútri na jednotlivých stranách sú americké symboly, napríklad Socha slobody, Mount Rushmore, Liberty Bell.

Žiadosť pozostáva zo základných údajov žiadateľa, uvádza sa tiež aktuálna výška, farba vlasov a očí. Zvyšnú časť vypisuje poverený pracovník, ktorý okrem iného musí pripojiť vašu fotografiu v rozmeroch 5 x 5 cm. Okrem tlačiva je potrebné doložiť americký rodný list / doklad o americkom občianstve a fotokópiu dokladu totožnosti (tzv. ID) – ak rodičia žiadajú pas pre dieťa, musia priniesť svoje doklady.

Na mieste sa tiež hradia poplatky, pozor nie je možné platiť kreditnou/debetnou kartou, iba šekmi. Žiadosť o klasický pas stojí $130, passport card $30; deti pod 15 rokov platia $100 a za passport card $15. Za to, aby vám pas vybavili zrýchlene, 7 – 9 týždňov, si účtujú poplatok $60. Za fotografiu vyhotovenú na mieste sa platí okolo $15. Samozrejme fotografiu vám môžu urobiť aj inde. Keďže žiadosť sa posiela z pošty ďalej, a to poštou na príslušný úrad, je možné priplatiť aj za zrýchlené dodanie, to znamená, že ak vám vydajú pas, doručia ho do 1-2 dní. Poplatok za takúto službu je $19.53.

  • Všetky pasy má na starosti U.S. State Department (sídlo vo Washington D.C.). Podľa štatistík evidujú vyše 400-tisíc žiadostí týždenne.
  • Americký pas je platný 5 rokov pre osoby, ktoré majú menej ako 16 rokov. Pre všetkých ostatných je doba platnosti cestovného pasu 10 rokov. Ak si občania potrebujú obnoviť pas, taktiež to riešia na pošte pomocou tlačiva (v tomto prípade DS-82). Cena za obnovenie dokladu je $130. Čakacia doba je rovnaká ako pri nových pasoch.

Čo v prípade, ak Američan potrebuje súrne vycestovať

Keďže sme zisťovali všetky naše možnosti, dopátrali sme sa tiež k informáciám, čo robiť v prípade, ak občan USA potrebuje súrne vycestovať mimo krajiny.

Ak v USA potrebujete pas do dvoch týždňov, musíte sa najprv dovolať do tzv. passport agency a dohodnúť si termín na základe toho, že máte zakúpené letenky, ktoré viete predložiť. Za veľkou mlákou existuje 26 regionálnych pasových agentúr, no dovolať sa im nemusí byť až tak jednoduché.

Ak Američan potrebuje vycestovať do 72 hodín a je naozaj v núdzovej situácii (life-or-death emergency / život alebo smrť) taktiež sa musí dovolať do passport agency, avšak okrem leteniek je nevyhnutné mať k dispozícii viac dôkazov. Čítala som však viacero stresových a zlých skúseností o tom, ako sa aj po nonstop naliehaní nepodarilo nič vybaviť.

Prečo trvá vybavenie pasu v USA tak dlho

Článkov na internete, ktoré hľadajú odpovede k zdĺhavému procesu, existuje naozaj veľa. Hlavným dôvodom je nedostatok pracovníkov, ktorý súvisí s nedávnou pandémiou. Počet zamestnancov výrazne ovplyvnil fakt, že počas Covidu boli istý čas kompletne zatvorené všetky úrady, takže prepustili mnohých zamestnancov.

A ako to fungovalo pred pandémiou? Podľa dostupných zdrojov bola čakacia doba 6 – 8 týždňov, za príplatok vo výške $60 dokázali vydať nový pas za 2 – 3 týždne. Zlaté Slovensko, že? 🙂

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Verím, že ste sa dozvedeli niečo nové. Teším sa na vás opäť o týždeň.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma