Predpôrodný kurz v americkej nemocnici

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri novom článku. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o predpôrodnom kurze, ktorý som spolu s Marošom (mojim manželom) absolvovala v druhej polovici augusta 2022, v nemocnici vo Philadelphii v USA. Keďže je medzi vami mnoho mamičiek a budúcich mamičiek, povedala som si, že o tejto našej skúsenosti napíšem viac.

O začiatkoch tehotenstva, ako prebiehajú poradne a vyšetrenia do cca polovice tehotenstva, som napísala samostatný článok. Ak ste ho náhodou nečítali, no chceli by ste, pripájam preklik: Tehotenstvo v USA – začiatky, vyšetrenia, cena. Taktiež na tomto blogu nájdete článok plný našich skúseností so samotným pôrodom a pobytom v americkej nemocnici: Skúsenosti, tehotenstvo a pôrod v americkej nemocnici.

Ako som už spomínala, do budúcna (pravdepodobne v priebehu septembra) sa určite pustím hlbšie do samostatnej témy pôrodu, najmä v súvislosti s cenami – čo ak si niekto nemôže dovoliť pobyt v nemocnici atď. V skratke: situácia s cenami za jednotlivé úkony či zákroky v americkom zdravotníctve nikdy nebola ružová. V praxi to však nefunguje tak, že ak niekto nemá dostatok peňazí, tak ho nechajú odrodiť na ulici. Existuje viacero možností, ako napríklad charity, organizácie a pod., ktoré pomáhajú budúcim mamičkám a mamičkám vo finančnej núdzi (aj tým, ktoré sa ocitli v situácii, že ostali na všetko samé). Taktiež máme za veľkou mlákou štátny program, ktorý síce nie veľa, ale aspoň čo to mesačne prispieva na zdravotné výdavky (volá sa Medicaid). Veľkým rozdielom tiež je, že v USA majú ženy možnosť rodiť aj v tzv. birth centers, ktoré sú finančne menej náročné.

Avšak aj napriek vymenovaným možnostiam, sa práve vďaka výdavkom za pôrod, dostane mnoho rodín do finančných problémov. Viac v článku nabudúce.

Základné info o predpôrodnom kurze v USA

To, v ktorej nemocnici budem rodiť, som vedela už od samotného začiatku tehotenstva, pretože moja lekárka je súčasťou tímu pôrodníckeho oddelenia miestnej univerzitnej nemocnice. Počas jednej z kontrol mi dala letáčik so zoznamom kurzov, ktoré „naša“ nemocnica ponúka pod vedením certifikovaných lektorov. Ak by ste sa pre zaujímavosť chceli pozrieť na rozpis a ponuku kurzov, pripájam preklik na stránku nemocnice: Rodičovské kurzy v Penn Hospital. Niektoré z nich prebiehajú osobne, iné zasa online formou, čiže sa môžu absolvovať z pohodlia domova.

Nás najviac zaujal tzv. predpôrodný kurz / príprava na pôrod, ktorý za cenu $150 pre pár, sľuboval šesť hodín nabitých informáciami o jednotlivých druhoch pôrodov, technikách dýchania, oboznámenia sa s fungovaním pôrodníckeho oddelenia a podobne. Kurz prebiehal v budove vedľa nemocnice a zúčastnilo sa ho spolu s nami ďalších šesť párov. Celé to mala na starosti lektorka, certifikovaná zdravotná sestra, zároveň odborníčka na pôrodnú predprípravu.

Každého z nás čakali na stole menovky (typické americké, ktoré sme si mali nalepiť na hruď) a rôzne brožúrky s užitočnými informáciami, s ktorými sme po skončení odišli domov. Kurz odštartoval tak, že sa každý predstavil a prezradil pohlavie bábätka spolu s predpokladaným termínom pôrodu. Pamätám si, že tri páry čakali dievčatko, tri chlapčeka a jeden pár nechcel vedieť pohlavie. Smiali sme sa, aká milá náhoda.

Informácie o pôrodníckom oddelení v našej nemocnici

  • Pri klasickom pôrode môžu byť okrem zdravotníckeho personálu prítomné ďalšie dve sprevádzajúce osoby + dula (platilo aj počas covid opatrení);
  • pôrodné izby sú vybavené fit loptami, kúpeľňou s vaňou a ďalšími pomôckami na uľahčenie pôrodu;
  • pri pôrode cisárskym rezom môže byť priamo na sále jedna sprevádzajúca osoba (platilo aj počas covid opatrení);
  • pôrodnícke oddelenie má svojho anestéziológa 24/7, ktorý ma na starosti výhradne budúce mamičky;
  • na pôrodníckom oddelení je každá izba určená len pre jednu mamičku s bábätkom a doprovod, takže sa nemôže stať, že na izbe budú nejaké spolubývajúce;
  • každá izba je vybavená kúpeľňou, televízorom, gaučom pre sprevádzajúcu osobu (môže byť prítomná po celý pobyt v nemocnici vrátane nocí), potrebami pre bábätko a mamičku, ktoré nie sú obmedzené v množstve (napr. plienky či hygienické vložky);
  • nemocnica sa riadi praxou tzv. rooming-in, takže bábätko je po celý čas na izbe s mamou/oboma rodičmi;
  • každá mamička má priestor na súkromie aj z dôvodu, že po pôrode chodia na izbu sestričky, ktorých hlavnou úlohou je naučiť mamičku, ako sa starať o bábätko;
  • na oddelení je k dispozícii kuchynka s pitnou vodou, výrobňou ľadu, chladničkou či neobmedzeným množstvom malých pochutín;
  • okrem zdravotného personálu sú k dispozícii aj laktačné poradkyne, odborníci na výživu, sociálni pracovníci a podobne.

Zoznam vecí, ktoré si treba priniesť do pôrodnice

Na kurze sme si tiež prešli zoznam vecí, ktoré je potrebné priniesť do pôrodnice. Samozrejme, balenie je veľmi individuálne. Niekto uprednostňuje mať všetko svoje, iným zasa nedajú nemocnice na výber a musíte si priniesť príbor či toaletný papier.

Keďže v USA je skôr pravidlom, že v nemocnici vám dajú takmer všetko, bola som v kľude a do nemocnice sme prišli spolu s Marošom zbalení v malej cestovnej taške. Keďže bývame blízko, autosedačku sme nechali doma.

Pre bábätko

  • knihu alebo niečo na pamiatku kvôli odtlačkom rúk, nôh
  • autosedačku
  • oblečenie na cestu domov

Pre mamičku

  • mince do automatov s občerstvením
  • gumičky do vlasov
  • župan + papuče
  • pyžamo, ak chce mať vlastné
  • podprsenky na dojčenie
  • drogéria
  • masážny olej
  • nabíjačku na telefón
  • oblečenie na cestu domov

Čo sme sa na kurze ešte naučili

Asi si viete predstaviť, koľko informácii a vedomostí sme získali počas šiestich hodín. Aby som vás neunudila, spomeniem len zopár, ktoré považujem za najviac užitočné a ktoré mám aj po roku v hlave.

Ako som spomínala v úvode, kurz bol okrem iného zameraný na informácie o cisárskom reze a tiež aj o klasickom pôrode. Dozvedeli sme sa veľa užitočných informácii, napríklad, kedy je ešte skoro prísť do nemocnice a v akých prípadoch prísť čo najrýchlejšie. Zo získanej praxe lektorky neráta mnoho žien s možnosťou cisárskeho rezu a potom, keď nie je iná možnosť, nevedia čo majú očakávať a viac sa boja. Takže aj moja rada pre budúce mamičky je: prosím, prečítajte si aspoň základné informácie o cisárskom reze – pre istotu.

Doteraz veľmi oceňujem všetky perfektné rady, ktoré sme získali k téme: spánok bábätiek. Riadim sa nimi už dlhé mesiace, takže ich rada posuniem aj vám. Pre istotu upozorňujem, že tieto rady nemusia platiť pre každého, no podľa mňa stoja za vyskúšanie: bábätku od začiatku nenastavovať rovnaký režim denných a nočných spánkov. To znamená, že v noci spí bábätko v izbe, v tme a tichu v pyžamku (resp. niečom inom, ako malo oblečené cez deň) a v postieľke. Keď sa bábätko zobudí, začneme sa s ním milo rozprávať, do izby vpustíme prirodzené svetlo, prezlečieme pyžamko, atď. atď., aby dieťa dokázalo rozoznať, že je deň. Počas denných spánkov nie je potrebná tma, absolútne ticho a ani postieľka v izbe. Dieťa si zvykne na spánok pri miernom hluku, oblečené v klasickom oblečení, čo veeeľmi uľahčuje celkové fungovanie a režim.

Ďalšou z rád, ktoré radi využívame je: rozprávať sa s bábätkom čo najviac. Lektorka nám radila, že zo začiatku je ideálne opisovať rôzne činnosti, ktoré práve vykonávame, pomenovávať predmety naokolo či dávať mu rôzne podnety. Taktiež nám vrelo odporúčala každodenné čítanie kníh nahlas.

Venovali sme sa aj veľmi dôležitej téme, ktorou je psychické zdravie čerstvých rodičov. Som veľmi rada, že táto téma dostala priestor. Prišli sme s ňou do kontaktu aj v nemocnici a doteraz ju riešime u Leovej pediatričky. Lektorka nám zdôraznila, že do istej miery je normálne cítiť sa zle, vyčerpane a unavene. Dala nám radu, že ak dieťa neustále plače a cítime, že sme na pokraji síl, máme ho na chvíľku položiť do postieľky a ísť sa zhlboka nadýchnuť do druhej izby. Rada nad zlato. Keď máte pocit, že veci sa vám vymykajú spod rúk, nebojte sa o tom rozprávať blízkym či vyhľadať odbornú pomoc. Nie je to žiadna hanba, práve naopak.

Celkové hodnotenie kurzu

Sme veľmi radi, že sme tento kurz absolvovali. Bola to perfektná skúsenosť. Aj keď nakoniec som musela absolvovať cisársky rez, vďaka nadobudnutým informáciám som bola oveľa viac v pohode. S Marošom sme sa toho naučili veľmi veľa a celkovo sme mali pocit, že sme na pôrod pripravení.

Videla som, že rôzne kurzy spojené s tehotenstvom, pôrodom a starostlivosťou o bábätká, jestvujú aj u nás na Slovensku, takže vrelo odporúčam.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Verím, že sa opäť „vidíme“ pri ďalšom, o cca týždeň.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma