Wisconsin – 19 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 35. pokračovaní série, v ktorej spoznávame jednotlivé americké štáty. Zo severozápadu sa dnes presúvame do strednej časti USA, k Veľkým kanadským jazerám. Vedeli ste, že vo Wisconsine skonzumujú ročne viac ako 80 miliónov litrov zmrzliny?

Ak ste náhodou niektorý z článkov nečítali, no chceli by ste, pripájam vám link, na ktorý stlačí kliknúť a dostanete sa ku predchádzajúcim 34 častiam: Séria o amerických štátoch. Nájdete medzi nimi napríklad zaujímavosti o Havaji, Aljaške či New Yorku.

Milovníci futbalu, syrov či piva; mnoho jazier; brusnice; Milwaukee; Madison, Green Bay – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečný Wisconsin.

Nachádza sa v severo-centrálnej časti USA. Hraničí s Kanadou, štyrmi americkými štátmi: Minnesota, Iowa, Illinois a Michigan a dvoma Veľkými kanadskými jazerami: Michigan a Superior. Je rozdelený na 72 krajov.

1. Má takmer 6 miliónov obyvateľov (5,896 milióna podľa štatistík z roku 2021), vďaka čomu je 20. najľudnatejším štátom v USA.

2. S rozlohou je na tom v tabuľkách veľmi podobne. S veľkosťou 169 700 km2 obsadzuje v americkom rebríčku 23 priečku.

3. K Spojeným štátom sa pripojil 29. mája 1848 ako 30. štát v poradí.

4. Oficiálna prezývka ‚Badger State‘ (vyslovuje sa badžr) znamená v slovenskom preklade ‚jazvečí štát‘, no prekvapivo neodkazuje doslova na zviera ale na baníkov, ktorí cestovali ďaleko za prácou a kopali si tunely, aby mali kde v teple prespať.

5. Na modrom pozadí štátnej vlajky sa nachádza: erb, názov štátu, rok pripojenia k USA, motto ‚forward‘, jazvec, roh hojnosti a pyramída, ktorá symbolizuje nie len nerastné bohatstvo, ale aj 13 pôvodných amerických štátov. Pri erbe stojí baník spolu s námorníkom, ako symbol práce na súši i na vode. Erb má štyri časti, ktoré odkazujú na poľnohospodárstvo, baníctvo, výrobu a plavbu.

6. Pomenovanie Wisconsin je verziou indiánskeho názvu pre rieku, ktorá preteká uprostred štátu. Prvotný tvar Mescousin sa však začal komoliť v roku 1674, keď prieskumník urobil chybu v prepise.

7. Disponuje veľkým množstvom jazier, ktoré sa rátajú na tisíce. V tejto oblasti ich nájdeme viac ako 15-tisíc. K najpopulárnejším patrí napríklad jazero Geneva, ktoré je zároveň mestom na vode s krásnymi storočnými sídlami.

8. Jazero Superior ponúka nádherné morské, červeno-hnedé pieskovcové jaskyne, ktoré majú spoločný názov Apostle Islands Sea Caves. Vznikli zásluhou búrlivých vôd najväčšieho z Veľkých kanadských jazier. Vyznačujú sa kľukatými chodbami, oblúkmi a ďalšími zaujímavými útvarmi. V lete sú ideálnou destináciou najmä pre kajakárov, v zime si prídu na svoje fanúšikovia ľadu a obrovských cencúľov.

9. Vo Wisconsine by sme síce národný park hľadali márne, no desiatky štátnych parkov lákajú každý rok milióny turistov. Núdzu nemajú ani čo sa týka národných historických pamiatok. Medzi 44 pokladov patrí napríklad 425 miliónov rokov starý (jeden z najstarších na svete) skamenených fosílnych útesov, Schoonmaker Reef.

10. Je popredným producentom mliečnych výrobkov, dokonca sa označuje ako ‚America’s Dairyland‘. S týmto faktom súvisí aj veľké množstvo produkovanej a konzumovanej zmrzliny, ktorú spomínam hneď v úvode článku. No Wisconsin je populárny najmä vďaka syrom. Verili by ste, že sa v tejto oblasti vyrába viac ako 600 druhov?

11. Máte radi brusnice? A vedeli ste, že sa pestujú v močiaroch? Práve jazvečí štát je najväčším producentom brusníc v USA. Maličké mesto Warrens, ktoré má len 400 obyvateľov, priláka každoročne viac ako 100-tisíc návštevníkov vďaka najväčšiemu brusnicovému festivalu na svete.

12. Počas rokov 1895 – 1967 bol vo Wisconsine zakázaný predaj a konzumácia margarínu, kvôli ochrane masla a miestnych farmárov. Avšak dodnes sa k nemu viažu obmedzenia, napríklad, že v reštauráciách vám ho nemôžu naservírovať ako náhradu masla, pokiaľ si to sami nevyžiadate.

13. To, že futbal je v USA takmer náboženstvom, som spomínala už niekoľkokrát. Avšak fanúšikovia Green Bay Packers sú ešte o level vyššie. Zaujímavosťou je, že Packers jediným, verejne vlastneným profesionálnym teamom v NFL. No ako je to možné? V roku 1923 sa majitelia klubu ocitli na pokraji bankrotu, a preto všetky podiely predali komunite, ktorá stále rastie. V súčasnosti majú Packers minimálne 360 760 akcionárov.

  • Fanúšikovia Green Bay Packers majú prezývku ‚cheeseheads‘, v preklade ‚syrové hlavy‘.

14. Wisconsin charakterizujú tiež útulné malé mestá a dediny s bohatou kultúrou, históriou a nespútanou divočinou.

15. Je rodiskom jedného z najvýznamnejších amerických architektov. Frank Lloyd Wright sa narodil vo Wisconsine v roku 1867. Preslávil sa tzv. organickou architektúrou – budovami, ktoré harmonizujú s prostredím a obyvateľmi. Jeho skvosty nájdeme dokonca aj v Japonsku.

16. Počuli ste už o dánskej pochúťke s názvom kringle? Sladké pečivo z lístkového cesta s bohatou plnkou a cukrovou polevou. Kupujeme ho v potravinách Trader Joe’s, no skúste hádať, odkiaľ ho dovážajú. No predsa z Wisconsinu, kde je veeeeľmi populárny a pečú ho vo viacerých legendárnych pekárničkách. Aktuálne máme doma tekvicovú príchuť, no populárny je tiež napríklad čerešňový, mandľový či pekanový.

17. Hlavné mesto Madison je druhým najlepším mestom v USA pre cyklistov. Na svoje si prídu aj milovníci dobrých reštaurácii, múzeí či lokálnych obchodíkov.

18. Milovníci zlatého moku, zbystrite pozornosť. Jazvečí štát, hlavne najväčšie mesto Milwaukee, sa pýši dobrým pivom. Za popularizáciou výroby stoja najmä nemeckí imigranti, ktorí so sebou priniesli znalosť pivovarníckych techník. Po celom štáte funguje viac ako 130 remeselných pivovarov.

19. Milwaukee je okrem piva kolískou značky Harley-Davidson. Práve tu sa začal písať príbeh Williama Harleya a bratov Davidsonových, keď zostrojili prvý motocykel. Za návštevu určite stojí populárne múzeum, ktoré je oslavou bohatej, už viac ako storočnej histórie.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku o zaujímavom americkom štáte Wisconsin. Budem sa na vás tešiť pri ďalšej časti.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma