Idaho – 18 zaujímavých faktov, ktoré ste možno nevedeli

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 34. pokračovaní série, ktorá je o spoznávaní jednotlivých amerických štátov. Po dosť dlhej pauze, sa z juhovýchodnej časti presúvame na severozápad USA. Vedeli ste, že obyvatelia Idaho majú najneutrálnejší dialekt v Spojených štátoch?

Ak by ste si chceli prečítať a pozrieť predchádzajúce časti série, nájdete ich kliknutím na nasledujúci odkaz: Všetky časti série o amerických štátoch. Sú medzi nimi napríklad časti o Havaji, Washingtone či Texase.

Rôznorodá krajina, jedinečná príroda, geologické zázraky, zemiaky, poľnohospodárstvo, divé čučoriedky, minerály, Boise – aj tak by sme mohli charakterizovať unikátne Idaho.

Nachádza sa v severozápadnej oblasti Spojených štátov. Hraničí s Kanadou a šiestimi americkými štátmi: Washington, Oregon, Nevada, Utah, Wyoming, Montana. Delí sa na 44 krajov.

1. Je domovom pre takmer 2 milióny ľudí, vďaka čomu je 39. najľudnatejší štát v USA. Zaujímavosťou je, že populácia sa viditeľne rozrastá najmä posledné roky, pretože sa sem sťahuje čoraz viac ľudí z iných amerických štátov. Podľa dostupných štatistík bolo Idaho v roku 2022 druhým najrýchlejšie rastúcim štátom (na prvom mieste sa umiestnila Florida).

2. S rozlohou 216 632 km2 obsadzuje v americkom rebríčku 14. priečku. Mnohé zákutia Idaho sú však neobývané aj vzhľadom k rozsiahlemu poľnohospodárstvu a divočine.

3. K USA sa tento štát pripojil v roku 1890 ako 43. v poradí. Stalo sa tak vďaka zmluve s Veľkou Britániou z roku 1846.

4. Oficiálna prezývka ‚Gem State‘ (vyslovuje sa ako džem), v preklade štát drahokamov, odkazuje na množstvo vzácnych minerálov, ktorými sa táto oblasť pýši.

  • Štátnym klenotom je hviezdny granát, ktorý si môžete pozrieť na priloženej fotografii.

5. Na modrej štátnej vlajke je zobrazená zlatá pečať s postavou baníka a ženy. Spolu symbolizujú rovnosť, slobodu a spravodlivosť. Nechýbajú ani štátne symboly ako bane, lesy, hory, poľnohospodárska pôda či divoká zver.

  • Štátna pečať je jediná pečať amerického štátu, ktorú navrhla žena. Jej meno je Emma Ewards Green.

6. Podľa povier vymyslel pomenovanie Idaho baník George M. Willing, ktorý ho predstavil kongresu s tým, že ide o slovo pôvodných obyvateľov a znamenaná klenot hôr. Táto teória však bola s istotou vyvrátená, a preto skutočný príbeh ostáva zahalený rúškom tajomstva.

  • Idaho sa vyslovujeme ajdaho.

7. Videli ste už niekedy skalu, ktorá popiera zákony fyziky? Jednou takou je Balanced Rock. Vetrom vytesaná 40 tonová skala balansuje na podstavci s rozmerom necelých 3 a pol metra. Fascinujúce.

8. Čo myslíte, ktorý americký štát je lídrom v pestovaní zemiakov? Navyše, vďaka jedinečným podmienkam: pôda, klíma, čistý vzduch a voda, sú vraj zemiaky vypestované v Idaho oveľa chutnejšie. V meste Blackfoot sa dokonca nachádza múzeum zemiakov (Idaho Potato Museum) a ešte väčšou kuriozitou je ubytovanie s názvom Idaho Potato Hotel.

9. Rieky zaberajú tisícky míľ územia, s čím sa spája vysoká popularita vonkajších aktivít a vodných športov. Medzi obľúbencov patrí napríklad rybárčenie, rafting, kajakovanie, plávanie a člnkovanie.

10. Jedinečná geologická poloha má okrem iného za následok aj výskyt nespočetného množstva horúcich prameňov. Zaujímavosťou tiež je, že hlavná mestská budova v Boise bola prvou capitol building v USA, ktorú začali vyhrievať práve horúcim prameňom.

11. Národná pamiatka Craters of the Moon (Krátery Mesiaca) je veľká vulkanická zóna dlhá viac ako 80 kilometrov. Tvorí ju množstvo sopečných reliéfov a štruktúr. Je najhlbšou známou pozemnou sopečnou trhlinou na svete, ktorá ukrýva rôzne druhy jaskýň.

12. Pravdepodobne ste už počuli o známom národnom parku Yellowstone. No vedeli ste, že jeho malinký kúsok, konkrétne 1%, nájdeme aj v týchto končinách? Pre úplnosť: 96% Yellowstone National Park leží v štáte Wyoming a ďalšie 3% v Montane.

13. Počuli ste už niekedy o divokých amerických čučoriedkach? Dočítala som sa, že sa volajú huckleberry, majú sladko-kyslú chuť a patria vraj medzi to najlepšie, čo sa dá v Idaho nájsť. Okrem konzumácie slúžia aj na výrobu šampónov či mydiel.

14. Idaho považuje za domov 5 oficiálne uznaných kmeňov pôvodných obyvateľov (Shoshone-Bannock, Shoshone-Paiute, Nez Perce, Coeur dAlene, Kootenai). Každý z nich má svoju vlastnú kultúru, tradície a dokonca aj vládu.

15. V roku 1936 otvorili na základe európskych vzorov lyžiarske stredisko s názvom Sun Valley Rezort, v ktorom spustili prvú alpskú sedačkovú lanovku na svete. Jej objav sa pripisuje železničnému inžinierovi z Nebrasky, Jamesovi Curranovi.

16. Hlavné mesto Boise je zároveň najľudnatejším mestom v štáte so 240 000 obyvateľmi. Nachádza sa na hranici s Oregonom a je obklopené obrovským počtom zelene a lesov.

17. Ako je už z tohto článku jasné, štát klenotov je ideálnym miestom pre ľudí, ktorí majú radi prírodné krásy. Za zmienku určite stojí aj mesto Twin Falls, známe najmä vďaka nevídaným vodopádom. Veď nie nadarmo sa mu hovorí Niagara of the West‘, v preklade Niagara západu‘.

18. Možno si kladiete otázku, prečo sa ľudia sťahujú práve do Idaho? Okrem vonkajšieho životného štýlu a prírody, zohráva v tomto fenoméne dôležitú úlohu silná ekonomika, nízke náklady na bývanie, priateľské komunity a nízka kriminalita.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Verím, že táto séria si v mojom harmonograme nájde najbližšie týždne čestné miesto. Teším sa na vás o týždeň, pri ďalšom z mojich článkov.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma