Z histórie známeho Central Parku

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Dnes, 23. mája 2021 je 57. výročie momentu, kedy sa známy Central Park, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou New York City, zaradil k národným historickým pamiatkám USA (rok 1963).

  • Plán na vytvorenie prvého hlavného mestského parku bol oficiálne schválený 21. júla 1853, ktorý vďaka svojmu účelu dostal názov Central Park.
  • Na území dnešného Central Parku bola kedysi dedinka/štvrť s názvom Seneca Village. Mala okolo 1700 obyvateľov, no kvôli výstavbe parku bola v roku 1855 zrovnaná so zemou.
  • O tom, kto bude hlavný architekt a dizajnér parku rozhodla verejná súťaž v roku 1857, ktorú vyhrali Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux s plánom, ktorý sa volal Greensward Plan.
  • Oficiálna výstavba parku začala v tom istom roku – 1857. Veľká časť územia však bola v tomto období pokrytá močiarom, bahnom a skalami. Na takejto pôde by len s ťažkosťami rástli stromy, kvety a tráva, a tak ju museli začať dovážať z New Jersey. Odhaduje sa, že bolo navozených okolo 14 000 000 litrov zeminy.
  • Po vysušení močiarov boli v parku inštalované vodné potrubia, ktoré vytvorili jazerá. Skaly boli odpaľované púštnym prachom.
  • Central Park nebol vždy nanešťastie len krásnym miestom. Jednou krízou si vďaka politike prešiel okolo roku 1930, no v roku 1934 sa ho znovu ujali, vyčistili, postavili detské ihriská a sochy. Ďalšia veľká kríza však dorazila okolo roku 1970, kedy na údržbu parku nebol dostatočný rozpočet. Zase raz sa zmenil na špinavé miesto plné kriminality. Všetko sa však zmenilo v roku 1980, kedy vznikol súkromne dotovaný spolok na ochranu parku s názvom Central Park Conservancy. Peniaze a dobrovoľníci urobili z parku krásne miesto, ktorým je dodnes.
  • V roku 1986 vznikol krásny program Adopt a Bench na podporu parku, prostredníctvom ktorého je možné adoptovať si lavičku za $10 000. Táto suma putuje na údržbu parku. V parku sa nachádza 9 000 lavičiek. Viac ako polovica z nich už má svojho majiteľa. Mnoho nadšencov tohto projektu kupuje lavičky ako významný dar pre významného človeka, alebo ako pamiatku na svojho blízkeho. Každá adoptovaná lavička má na sebe štítok s odkazom pre koho je darovaná.
  • Central Park sa rozprestiera na území veľkom 3.41 km2. Nachádza sa v ňom ZOO, hrad, 5 záhrad, 7 rybníkov a jazier, desiatky sôch a tisíce stromov.
  • Je obľúbeným miestom nie len na oddych pre turistov ale aj na svadobné obrady, v zime pre korčuliarov, v lete pre kolotoče, skrátka – v porovnaní s rušným New Yorkom je to skvelý únik do úplne iného pokojného sveta, ktorý je tak veľký, že si v ňom nájde každý to svoje.

🌸 Na fotkách Central Park dnes vs. Central Park v minulosti

🌸Pár ďalších zaujímavostí o Central Parku a New York City spomínam aj v tomto článku: https://zavelkoumlakou.com/new-york-tak-trocha-inak/

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma