New York City tak trocha inak

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milý čitateľ, na internete nájdeš článkov o New Yorku veľmi veľa. Zväčša obsahujú typy na miesta, ktoré by si pri návšteve tohto mesta nemal vynechať. Ja som sa však rozhodla napísať o New Yorku tak trocha inak. Keďže NYC bezpochybne patrí k svetovým metropolám, rozdelím túto tému do viacerých článkov. V prvom článku tejto série sa dozvieš o troch ikonických miestach spolu so zaujímavosťami, ktoré si zrejme ešte nepočul.

9/11

11. septembra roku 2001 (v Amerike označovaný ako 9/11), sa v New Yorku stal teroristický útok. Do dvoch mrakodrapov (z komplexu World Trade Center) narazili lietadlá, ktoré spôsobili ich zosypanie. Tento čierny deň si vyžiadal približne 3-tisíc obetí. O tejto skutočnosti existuje veľa konšpirácií, no nech si o tom myslíš čo chceš, faktom je, že o život prišlo veľké množstvo ľudí. Na mieste kde stáli mrakodrapy, sú dva pamätníky vo veľkosti pôvodných pôdorysov s menami všetkých obetí (9/11 Memorial). Oba boli navrhnuté tak, aby voda, ktorá padá do hlbokej čiernej diery, pripomínala stekajúce slzy. V blízkosti sa nachádza múzeum (9/11 Memorial Museum), kde sa okrem iného nachádzajú aj pozostatky konštrukcie mrakodrapov (lístky odporúčam kúpiť vopred cez internet, cena je 15 dolárov). Keďže je to pietna spomienka na veľké nešťastie, nie je v poriadku fotiť sa pri menách mŕtvych ľudí s úsmevom na tvári (aj keď to tak robí mnoho turistov).

Dve symbolické siluety svietia každý večer na miestach, kde stáli Dvojičky

Zaujímavosť 1: Každé ráno dávajú strážnici k menám ľudí, ktorí by mali v daný deň narodeniny, biele ruže, dodávané miestnym majiteľom kvetinárstva.

Zaujímavosť 2: Mená na pamätníku nie sú usporiadané v abecednom poradí. Rodiny všetkých obetí boli kontaktované kvôli umiestneniu mien. Niektoré z nich sú pri sebe, pretože spolu pracovali, boli priatelia a podobne.

Zaujímavosť 3: Na mieste sa nachádza jediný strom, ktorý prežil (Callery pear, Survivor Tree). Po útokoch bol však strom premiestnený. Späť na svoje pôvodné miesto ho vrátili v decembri roku 2010.

Zaujímavosť 4: Pri parku cez cestu nájdeš sochu, ktorá sa počas útoku nachádzala v jednej z budov.

TIMES SQUARE

Times Square sa dá charakterizovať ako najznámejšie námestie na svete, posiate komerčnými reklamami na vysvietených billboardoch s veľkým množstvom návštevníkov. Za jeden rok sa týmto námestím prejde približne 26 miliónov turistov, čo denne predstavuje viac než 50-tisíc ľudí. Toto námestie sa však pred viac ako sto rokmi volalo Longacre Square. Svoj terajší názov dostalo v roku 1904, keď sa tam presťahovala centrála novín New York Times. V rokoch 1960-1980 bolo námestie posiaté erotickými barmi, drogami a vysokou kriminalitou. Dnes je Times Square lemované hotelmi, ktoré rozhodne nepatria k špičke, no ťažia zo svojej polohy; ikonickými obchodmi ako rozprávkový Disney, cukríková spoločnosť M&M, cukrovinková spoločnosť Hershey (pod ktorý patrí napríklad aj KitKat), ktoré odporúčam navštíviť. Aj keď je v nich veľké množstvo ľudí, za zážitok to určite stojí. Navyše ak si chceš niečo kúpiť, ceny sú veľmi prijateľné.

Zaujímavosť 1: Na Times Square sa nachádza 238 reklamných tabúľ. Ak si chceš prenajať billboard na jeden rok, zaplatíš za neho v priemere 2.5 milióna dolárov. Cena sa odvíja od jeho veľkosti. Prenájom najväčšieho billboardu stojí na jeden mesiac 3 milióny dolárov.

Zaujímavosť 2: Každú noc sa o 11:57 PM mení Times Square na takzvaný polnočný moment (Midnight Moment). Ide o vždy inú, trojminútovú digitálnu synchronizovanú show, ktorá je vytváraná miestnymi umelcami.

Zaujímavosť 3: Na námestí je zakázané fajčiť od roku 2011. Ak ťa prichytia fajčiť, zaplatíš pokutu 50 dolárov.

Zaujímavosť 4: Každý rok sa na Times Square konajú novoročné oslavy, ktoré prilákajú na námestie viac ako jeden milión turistov. Väčšina z nich neváha prísť, stáť, čakať na pol noc a ikonické spadnutie gule (ball dropping) viac ako 12 hodín. Počas čakania je pripravený silvestrovský program v podobe vystúpení rôznych, svetovo známych spevákov.

CENTRAL PARK

Central park si veľmi pravdepodobne videl, aj keď si ho ešte nenavštívil. Je to totiž najfilmovanejšie miesto na svete, ktoré bolo otvorené v roku 1863. Svojou veľkosťou (3.41 km2) je až piatym najväčším parkom v New York City, no dokonale ťaží zo svojej polohy. Nachádza sa priamo v centre mesta medzi Upper West Side a Upper East Side. Ročne ním prejde približne 38 miliónov ľudí, ktorí sa veru majú na čo pozerať. V parku sa nachádza zámok (Belvedere Castle), zoologická záhrada s ľadovým medveďom (Central Park Zoo), v zime klzisko, v lete kolotoče, 5 záhrad, 7 rybníkov a jazier, viac ako 20 sôch a 20-tisíc stromov. Doteraz sa na tomto mieste natočilo už viac ako 200 filmov a seriálov (Sám doma 2, Spiderman 3, Avangery, Diabol nosí Pradu, Muži v čiernom, Gossip Girl, Sex v meste). Na titulnej fotke tohto blogu sa nachádza práve tento park, ktorý je v porovnaní s ostatnými New Yorkskými časťami mesta úplne iným svetom.

Zaujímavosť 1: Ak sa nevieš orientovať v Central parku, pozeraj sa na lampy. Na každej lampe sa totiž nachádzajú štyri čísla. Prvé dvojčíslie predstavuje číslo najbližšej ulice, druhé dvojčíslie ti prezradí, či sa nachádzaš bližšie k východnej časti alebo západnej časti parku, pričom párne čísla – východ, nepárne čísla – západ.

Zaujímavosť 2: Central park je veľmi obľúbeným sobášnym miestom. Miesto je potrebné rezervovať vopred maximálne na jednu hodinu. Keďže v Central parku nesmú byť stoly, stoličky, pódia a podobne, kvôli neničeniu trávy, všetci hostia musia počas sobáša stáť (ak má niekto z hostí problém stáť, môžu sa na sobáš doniesť maximálne dve stoličky).

Zaujímavosť 3: Nájdeš tu sekciu pod názvom jahodové polia (Strawberry Fields), ktorá je venovaná zakladateľovi skupiny Beatles, Johnovi Lennonovi. Názov vznikol z piesne Strawberry Fields Forever. V srdci tejto časti je na chodníku mozaika vyskladaná z kameňov s nápisom, ktorý je názvom jeho slávnej piesne Imagine.

Zaujímavosť 4: Vlastná lavička v Central Parku? Cena desať tisíc dolárov. Adopcia lavičky je veľmi pekný projekt vo viacerých mestách. Je určený pre tých, ktorí hľadajú neobyčajný darček pre neobyčajných ľudí, či už ako pamiatka zosnulým, darček k narodeninám alebo k špeciálnemu výročiu. Hlavnou myšlienkou týchto projektov je finančná pomoc pre parky, takže peniaze za lavičky putujú na ich údržbu. Na každej darovanej lavičke je zvyčajne kovová tabuľka s textom, ktorý darca vyberie.

  • K adopcii lavičky v Central Parku je momentálne dostupných cca 4 000 kusov.

Milý čitateľ, v ďalšom článku z tejto série nájdeš moje postrehy a rady, ktoré sa ti (veľmi pravdepodobne) zídu pri návšteve New Yorku.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma