Kentucky – 18 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 31. pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Zo západného pobrežia sa dnes presúvame do východnej časti USA. Vedeli ste, že v Kentucky vznikla známa melódia Happy Birthday to You? Zložili ju dve sestry, Patty a Mildred Hill v roku 1893.

Všetky predchádzajúce časti, ktoré sú súčasťou série, si môžete pozrieť kliknutím na priložený odkaz: Séria o amerických štátoch. Nájdete medzi nimi napríklad zaujímavosti o Havaji, New Yorku či Floride.

Najdlhší jaskynný systém na svete, mesačná dúha, kone, bourbon, Abraham Lincoln, Kentucky Derby, Corvette, KFC – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečné Kentucky.

Nachádza sa v stredovýchodnej časti USA. Susedí až so siedmymi štátmi: Virginia, West Virginia, Ohio, Indiana, Illinois, Missouri a Tennessee. Delí sa na 120 krajov.

1. S počtom obyvateľov 4,468 miliónov je 26. najľudnatejším americkým štátom.

2. Disponuje územím veľkosti 104 656 km2, vďaka čomu je v USA rebríčku na 37. mieste.

3. K Spojeným štátom sa pripojil ako 15. v poradí 1. júna 1792.

4. Prezýva sa ‚Bluegrass State‘, čo pramení zo skutočnosti, že bluegrass sa nachádza na mnohých pastvinách v celom štáte. Bluegrass, v slovenčine lipnica lúčna.

  • Bill Monroe z Kentucky pomohol vytvoriť okolo roku 1948 hudobný štýl s totožným názvom Bluegrass, ktorý je inšpirovaný hlavnou prezývkou štátu. Vyznačuje sa mixom rôznych žánrov, ako napríklad country, sláčiková hudba a blues.

5. Oficiálna vlajka má modrý podklad, na ktorom je vyobrazená štátna pečať. Dizajn zobrazuje priekopníka a štátnika v objatí spolu s mottom: ‚spojení stojíme, rozdelení padáme‘. Vo vrchnej časti pečate je oficiálny názov štátu: Commonwealth of Kentucky; v spodnej časti môžeme vidieť vetvičky oficiálneho kvetu, ktorým je zlatobyľ.

6. Názov Kentucky vraj pochádza z irokézskeho slova ‚ken-tah-ten‘, čo znamená krajina zajtrajška. Podľa ďalších zdrojov však v irokézskom (indiánskom) jazyku pre slovo kentucky existujú tiež ďalšie možné významy, ako napríklad lúka, préria či rieka krvi.

7. Prírodu charakterizujú najmä lesy, skalné útvary a jaskynné systémy. Mammoth Cave, v preklade Mamutia jaskyňa, je najdlhším jaskynným systémom na svete, v ktorom je preskúmaných až okolo 645 kilometrov. Zároveň je jednou z najstarších turistických atrakcií v Severnej Amerike.

8. Počuli ste už niekedy pojem ‚moombow‘? Tzv. mesačná dúha je vzácny prírodný atmosférický jav, ku ktorému dochádza, keď sa svetlo Mesiaca odráža a láme od kvapiek vody vo vzduchu. Túto jedinečnú krásu vytvárajú vodopády Cumberland.

9. Aj keď konský priemysel je bez pochýb srdcom a dušou štátu lipnice lúčnej, štátnym zvieraťom je veverička šedá. Polovica územia je pokrytá lesmi, ktoré sú domovom napríklad pre belorítky, králiky, ropuchy, kojoty, vačice, skunky a líšky.

10. Kentucky Derby, druhé najstaršie a najznámejšie konské dostihy v USA, sa konajú už od roku 1875 v meste Louisville. Usporadúvajú sa každý rok prvú májovú sobotu. Podľa mnohých ide o najnapínavejšie dve minúty v športe. Zaujímavosťou je, že ženy na túto udalosť nosia jedinečné veľké klobúky a s obľubou sa popíja tradičný miešaný alkoholický nápoj mint julep, ktorý pozostáva predovšetkým z bourbonu, cukru, vody, drveného ľadu a čerstvej mäty.

  • V Louisville sa nachádza veľmi populárne múzeum, ktoré je o histórii tohto derby (Kentucky Derby Museum).

11. Pýši sa skutočnosťou, že je miestom rodiska Abrahama Lincolna, ktorý bol 16. americkým prezidentom. Narodil sa 12. februára 1809 v LaRue County. Práve skromné začiatky a raný život na hraniciach Kentucky formovali Abrahamovu osobnosť. V rodisku je postavená symbolická chatka a tiež aj prvý Lincolnov pamätník v krajine.

12. Okrem rodiska Abrahama Lincolna sa považuje tiež za kolísku bourbonu. Verili by ste, že v týchto končinách sa vyrába až 95% svetovej produkcie bourbonu? Až by sa mohlo zdať, že majú niečo čarovné vo vode. A v skutočnosti majú. Voda v Kentucky je tvrdá, má vysoké PH a vysoký podiel minerálov vrátane horčíka a vápnika – ideálne na destiláciu.

13. Ekonomika je založená na výrobe, baníctve, poľnohospodárstve, cestovnom ruchu. Farmári pestujú najmä kukuricu a sóju, vo veľkom sa produkuje seno a tabak.

14. Vedeli ste, že všetky modely auta Corvette sú od roku 1981 výlučne vyrábané v Bowling Green? Tento výrobný závod vyrobil od svojho spustenia viac ako milión kusov áut. Pre milovníkov automobilov a histórie je k dispozícii múzeum.

15. Pri výrobe áut ešte chvíľu ostaneme, pretože Toyota Motor Manufacturing Kentucky, Inc. je najväčší závod na výrobu vozidiel značky Toyota na svete. Od roku 1986 sa tu vyrobilo viac ako 12 miliónov vozidiel. Na plný úväzok v závode pracuje okolo 9 000 zamestnancov.

16. O známej sieti fastfoodu KFC, zrejme už počuli mnohí z vás. Vedeli ste, že KFC je vytvorené zo slov Kentucky Fried Chicken (kentacké vyprážané kura)? Zakladateľom je podnikateľ Colonel Harland Sanders, ktorý začal predávať vyprážané kurčatá priamo zo svojej reštaurácie pri ceste v meste North Corbin počas Veľkej hospodárskej krízy (okolo roku 1930). Spoločnosť postupne expandovala do celého sveta. Dnes existuje viac ako 24 000 pobočiek v 145 krajinách.

17. Fort Knox, oficiálny názov United States Bullion Depository, je opevnená dvojposchodová trezorová budova, v ktorej sa ukrýva veľkú časť zlatých rezerv USA. Malo by ísť o 4 581,5 ton zlata.

18. Hlavné mesto Frankfort má len okolo 25 000 obyvateľov. Bohatá história, rozprávková architektúra, dobré jedlo, typická južanská pohostinnosť a kúzlo malého mesta dotvárajú jeho jedinečnú atmosféru.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku, teším sa na vás znova o týždeň pri ďalšom pokračovaní.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma