Anglické knihy – ako začať čítať a knižné tipy pre každého

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam vás pri článku, ktorý je venovaný knihám. Viem, že mnoho z vás by chcelo začať čítať v angličtine, alebo niektorí aj čítate, no zišli by sa vám tipy, ako si to zjednodušiť. Ak však nepatríte ani do jednej skupiny, vôbec nevadí, pretože mám pre vás pripravených veľa knižných tipov.

Začneme tým, že vám „rozpoviem“ príbeh o mojom čítaní. Pamätám si, že som v dobrom obdivovala všetkých, ktorí zvládali čítať knihy v cudzom jazyku. Trvalo mi však veľmi dlho, kým som sa odhodlala k čítaniu v angličtine. Myslím, že prvú anglickú knihu som dostala na Vianoce v roku 2015. Bol to Harry Potter and Philosopher’s Stone, prvá časť môjho obľúbeného čarodejníckeho príbehu. Keď som však začala čítať prvé strany, pocit frustrácie na seba nenechal dlho čakať. Zastavovala som sa pri každom treťom slove a po chvíli som zistila, že to zrejme nebola dobrá voľba, pretože som ani nevedela, že owl je sova. Vzdala som to.

Späť ku knihám som sa dostala až po presťahovaní za veľkú mláku. Keďže som mala problém s prízvukmi a rýchlym tempom reči, začala som chodiť na miestnu univerzitu, na intenzívny kurz anglického jazyka pre zahraničných študentov. V druhom semestri som na predmete, v ktorom sme sa venovali čítaniu, dostala skvelú učiteľku, ktorej vďačím za to, že vôbec existuje tento blog a tiež aj za to, že ma naučila čítať a písať v angličtine. Práve teraz, keď píšem tieto riadky a pijem žihľavový čaj zo Slovenska mi napadlo, že jej musím napísať e-mail, lebo ani netuší, ako ma ovplyvnila.

Ako začať čítať knihy v anglickom jazyku

Tipov na čítanie v cudzom jazyku existuje samozrejme veľa. Pred tým, ako som vôbec začala písať tento článok, pýtala som sa mojich najbližších na ich skúsenosti, aby som celý tento článok nepostavila len na mne, no koniec koncov sme sa zhodli.

1. Nevzdávať sa na prvých stranách knihy

Nech to znie akokoľvek, prvým a najdôležitejším pravidlom/tipom je, nevzdávať sa na začiatku knihy. Každý autor má totiž svojský štýl písania, následkom čoho je potrebných prečítať niekoľko strán, aby ste si zvykli.

2. Nezastavovať pri každom slove, ktorému nerozumiete

Druhým veľmi dôležitým pravidlom je, že sa nezastavujte pri každom slove, ktorému nerozumiete, pretože jedna strana sa vám bude zdať nekonečná a kým nájdete v slovníku preklad, stratíte ešte aj celú myšlienku pôvodnej vety. Pri čítaní majte pri sebe ceruzku, ktorou si podčiarkujte neznáme slová, avšak vráťte sa k nim až po dočítaní celej strany. Vôbec nevadí, keď ich podčiarknete veľa. Mnoho slov sa počas celého príbehu opakuje, takže sľubujem, že to bude každou stranou lepšie.

3. Ako prvú zvoľte ľahšiu knihu

Začať čítať 500-stranový historický román ako prvú knihu nie je najlepší nápad, aj keď samozrejme výberu sa medze nekladú. Keď si to však chcete trošku uľahčiť, odporúčam vybrať si ľahšiu a relatívne tenkú knihu. Zaručujem, že pocit po jej prečítaní bude stať za to a nakopne vás čítať ďalšie. A aké knihy podľa mňa spadajú do tejto kategórie?

  • The Little Prince (Malý princ) – Antoine de Saint-Exupéry : moja srdcovka, ktorá je určená pre všetky vekové kategórie. Má nádherné myšlienky, nie je rozsahovo dlhá a zaručujem, že v nej pri každom ďalšom čítaní nájdete niečo nové.
  • Diary of a Wimpy KidJeff Kinney : veľmi populárna americká séria kníh, ktorú milujú deti po celom svete. Pár z nich som čítala aj ja a sú skvelou cestou na začiatky s angličtinou. Je napísaná ľahkým jazykom, stačí že si vyberiete jednu a je takmer isté, že po celý čas budete mať úsmev na tvári. Autor má totiž veľmi príjemný humor.
  • The Old Man and The Sea (Starec a more)- Ernest Hemingway : americká klasika, ktorá je rozsahovo krátka (mám vydanie so 127 stranami) a ľahko sa číta.
  • Anna of Green Gables (Anna zo zeleného domu) : pripájam vám odkaz na Martinus, aby ste videli, ktoré vydanie mám na mysli, pretože ich je viac Toto konkrétne má len 56 strán a je ideálne na začiatky. Určite túto knihu nájdete aj na iných stránkach. Odkaz na knihu Anna zo zeleného domu v anglickom jazyku.
  • Pride and Prejudice (Pýcha a predsudok) Jane Austen : ak máte radi romány, táto 80-stranová britská klasika vás určite nesklame. Pridávam odkaz na knihu: Pýcha a predsudok v anglickom jazyku.

Ak si chcete pozrieť viac kníh, ktoré sú určené pre začiatočníkov, na Martinuse si viete nastaviť do vyhľadávania rôzne jazykové úrovne. Pripájam odkaz: Zoznam kníh v anglickom jazyku pre začiatočníkov.

4. Čítanie uľahčí príbeh, ktorý už poznáte

Ak si chcete čítanie ešte o čosi uľahčiť, môžete začať príbehom, ktorý už poznáte. Buď na základe jeho filmovej podoby, alebo ste danú knihu prečítali už v slovenskom jazyku. Vďaka tomu sa budete o čosi lepšie orientovať v dejovej línii. Použijem môj obľúbený príklad, keď som si ako prvú knihu vybrala Harryho Pottera. Samozrejme film som nepoznala v anglickom jazyku, a teda bola som frustrovaná, koľko slovíčok nepoznám. Magický svet má jedinečnú slovnú zásobu, na čo pri voľbe knihy z tejto série netreba zabúdať.

5. Význam slova v anglickom jazyku

Ako som spomínala v bode 2, ideálne je, ak si podčiarknete slová, ktorým nerozumiete a vrátite a k ním po dočítaní celej strany. S tým súvisí moja ďalšia rada, ktorá je trošku náročnejšia: význam slov si značte v anglickom jazyku. Môžete si napísať slovníkový význam slova alebo akékoľvek synonymum slova (ak existuje), ktoré vám je známejšie. Týmto spôsobom sa učíte angličtinu oveľa efektívnejšie.

6. Čítajte pravidelne

Skúste si nájsť čas na čítanie každý deň aspoň 20 minút. Vďaka pravidelnosti budete mať dej a nové slovíčka v čerstvej pamäti. A navyše – je vedecky dokázané, že čítanie znižuje stres.

10 amerických literárnych klasík

Poznáte knihy, ktoré sa radia k americkým literárnym klasikám? Ak áno, čo myslíte, ktoré z nich deti čítajú na hodinách literatúry? Okrem legendárnych a veľkých mien ako Shakespear a Homer, ktorí nechýbajú ani za veľkou mlákou, sa na zoznamoch povinnej literatúry objavujú tiež diela, ktoré sú všeobecne veľmi populárne. Nájdete ich pod číslami dva až päť.

1. Little Women – Louisa May Alcott (1868)

2. The Great Gatsby – F. Scott Fitzgerald (1925)

3. The Catcher in the Rye – J. D. Salinger (1951)

4. To Kill a Mockingbird – Harper Lee (1960)

5. Of Mice and Men – John Steinbeck (1937)

6. The Old Man and The Sea – Ernest Hemingway (1952)

7. Nineteen Eighty Four – George Orwell (1949)

8. Moby-Dick – Herman Melville (1851)

9. Farenheit 451 – Ray Bradbury (1953)

10. Uncle Tom’s Cabin – Harriet Beecher Stowe (1852)

Knihy, ktoré odporúčam

Na základe čoho si vyberáte nové knihy? Podľa obalu, odporúčaní známych alebo hodnotení na internete? Ja to mám z každého rožka troška. Aj keď knihy často nakupujem cez internet, veľmi rada navštevujem kníhkupectvá. Mám rada ich jedinečnú vôňu, atmosféru a v neposlednom rade obrovské množstvo kníh, na ktoré sa neviem vynadívať. Keď som bola na Slovensku naposledy koncom roka 2021, zašla som s maminou do nášho milého kníhkupectva v Snine, kde ma upútala jedna farebná kniha. Bol na nej totiž citát, ktorý som si pred pár rokmi našla v koláčiku šťastia. Kniha bola výborná, plná pozitívnych myšlienok, ktoré som si naozaj potrebovala prečítať. Veríte tomu, že knihy si vás vedia nájsť? Ja som o tom presvedčená.

Všetky knihy sa dajú kúpiť aj v slovenskom, prípadne českom jazyku. Ku každej som vám poznačila aj slovenský názov takže ak sa necítite na čítanie v angličtine, pokojne siahnite po slovenských verziách.

1. How to be HappyEva Woods, v slovenskom jazyku Svet plný farieb

úroveň angličtiny: stredná – patrí k tým ľahším

„Ak chceš vidieť dúhu, musíš strpieť dážď“ – slová, ktoré svietia na obale tejto skvelej knihy. Silný príbeh dvoch hlavných hrdiniek, s ktorými sa život nemaznal. No dá sa byť šťastný napriek všetkému zlému? Kniha je plná pozitívnych myšlienok, dobrého životného naladenia, ktoré verím, padne dobre nejednému z nás, najmä v tomto ťažšom období.

  • Jediná kniha zo zoznamu, ktorú som prečítala len v slovenskom jazyku.

2. The Midnight Library – Matt Haig, v slovenskom jazyku Polnočná knižnica

úroveň angličtiny: stredná – patrí k tým ľahším

Polnočnú knižnicu som dostala od môjho manžela k Vianociam a patrí ku knihám, ktoré som si potrebovala prečítať. Klobúk dole autorovi za jedinečný príbeh. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo by sa stalo, ak by ste sa v niektorých situáciách rozhodli inak? Predstavte si, že by ste sa ocitli v polnočnej knižnici – na mieste, kde viete zistiť, aké by to bolo, keby…

3. Maybe You Should Talk To Someone Lori Gottlieb, v slovenskom jazyku Možno by si sa mala s niekým porozprávať

úroveň angličtiny: stredná

Na tejto knihe ma spočiatku zaujal jej názov, a tak som si ju kúpila. Kniha je napísaná očami autorky psychologičky, ktorej život nie je ani z ďaleka dokonalý. V knihe nájdete rôzne príbehy ľudí, ktorí sa ocitli na terapii a v niektorých sa možno prekvapivo nájdete aj vy. Malé priznanie: jedna myšlienka z tejto knihy sa mi tak páčila, že som si ju nechala vytetovať. 🙂

4. The Silent Patient – Alex Michaelides, v slovenskom jazyku Tichá pacientka

úroveň angličtiny: stredná, bližšie k vyššej

Mám rada knihy, ktoré ma po celý čas držia v napätí a nemám tušenie, ako skončia. Toto je jedna z kníh, ktorú som kvôli napínavému deju musela prečítať behom pár hodín. Úplne ma dostala! Odohráva sa na psychiatrickom oddelení a pamätám si, že keď som prišla k časti, kde bolo rozuzlenie, nahlas som povedala: „wow!“.

5. The Last Thing He Told Me – Laura Dave, v slovenskom jazyku Posledná vec, čo mi povedal

úroveň angličtiny: stredná

Aj túto knihu som dostala na Vianoce a tiež sa radí k tým, pri ktorých som bola zvedavá ako skončia. Laura Dave má neskutočný talent na písanie pútavých príbehov, ktoré vás nebudú ani na chvíľu nudiť. Dej je popretkávaný zvratmi, ktoré vás verím prekvapia rovnako ako mňa. Čo ak človek, s ktorým žijete, je v skutočnosti úplne niekto iný?

6. The Woman in the Window – A. J. Finn, v slovenskom jazyku Žena v okne

úroveň angličtiny: vyššia

Do tretice kniha, ktorá prekvapí svojim dejom. Aj keď pred pár mesiacmi vyšla filmová podoba, podľa mňa sa ani zďaleka nepribližuje tomuto knižnému skvostu. Hlavná hrdinka Anna má psychické problémy, vďaka ktorým nevychádza na ulicu. Do susedstva sa však nasťahuje veľmi zaujímavá rodina, ktorú Anna sleduje z okna. Čo myslíte, podarí sa Anne prekonať strach keby malo ísť o život?

7. The Bell Jar – Sylvia Plath, v slovenskom jazyku Pod skleneným zvonom

úroveň angličtiny: stredná, bližšie k vyššej

Túto knihu mi odporučila učiteľka počas štúdia na univerzite. Sylvia Path a jej známa kniha Bell Jar, patrí k úspešným moderným americkým klasikám. Nanešťastie život Sylvie skončil príliš skoro, takže nestihla napísať žiaden ďalší román. Hlavná hrdinka knihy bojuje s depresiou a jej osud je napísaný tak majstrovsky, že kniha podľa mnohých patrí k najdepresívnejším, aké boli kedy napísané. Avšak aj napriek svojej jedinečnosti si zaslúži miesto v mojom rebríčku a stojí za povšimnutie. Ak máte radi knihy, ktoré sú niečím špeciálne, netypické, táto je jedna z nich.

8. Bad Blood – John Carreyrou v slovenskom jazyku Zlá krv

úroveň angličtiny: vyššia

Hovorí vám niečo meno Elizabeth Holmes? Spája sa s veľkým škandálom americkej farmaceutickej firmy Theranos. Na túto tému som videla už veľmi veľa dokumentov, no ak radi nahliadate do zákulisia príbehov, ktoré sa naozaj stali, odporúčam vám tento fascinujúci príbeh.

9. Where Crawdads Sing – Delia Owens, v slovenskom jazyku Kde raky spievajú

úroveň angličtiny: vyššia

Kniha, ktorá má na americkom Amazone 4,8 hviezdičky z maximálnych 5 a viac ako 200 000 hodnotení. Treba k nej snáď hovoriť viac? Silný príbeh o samote a beznádeji hlavnej hrdinky, ktorá bojuje s predsudkami. Smútok, vražda, nádej, láska – v knihe nájdete naozaj všetko.

10. The Little Prince – Antoine de Saint-Exupéry, v slovenskom jazyku Malý princ

úroveň angličtiny ideálna pre začiatočníkov

Knihu Malý princ som raz už v tomto článku spomenula, no keďže je môjmu srdcu najbližšia, musím ju spomenúť aj v mojom výbere. Čítala som ju nespočetnekrát, a zakaždým mám z nej zimomriavky. Milujem ten príbeh a krásne myšlienky. Mnohí ju považujú za detskú knihu, no podľa mňa je ideálna pre všetkých.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto článku. Verím, že sa vám páčil aspoň tak, ako sa páči mne. Ak si vyberiete akúkoľvek knihu na základe môjho výberu, určite mi dajte vedieť, budem sa veľmi tešiť. Ak bude mať článok úspech, v budúcnosti zoznam odporúčaných kníh určite rozšírim, keďže ma čaká na poličke minimálne 10 kníh, ktoré sa chystám najbližšie prečítať. Ak sa pustíte do čítania v angličtine, silno vám držím prsty. Nevzdávajte sa!

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma