New Jersey – 20 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam vás pri 21. pokračovaní utorkovej série, ktorej hlavným cieľom je približovanie jednotlivých amerických štátov. Naposledy sme navštívili Illinois, ktorému sa hovorí územie Abrahama Lincolna. Dnes sa presúvame úplne na východ, do záhradného štátu. Vedeli ste, že New Jersey má najvyššiu mieru hustoty obyvateľstva v rámci USA?

Všetky predchádzajúce časti tejto série, medzi ktorými nájdete napríklad New York, Texas, Arizona, nájdete na priloženom odkaze: Kompletná séria o amerických štátoch.

Farmy, pestovanie ovocia a zeleniny, kvety, pobrežie, Princeton university, Atlantic City, Cape May – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečné New Jersey (skratka NJ).

Nachádza sa v severovýchodnej časti USA. Susedí so štátmi Delaware, New York, Pennsylvania a z východnej časti ho obklopuje Atlantický oceán. Pozostáva z 21 krajov.

1. Je jedenástym najľudnatejším štátom v USA. Má 8,88 miliónov obyvateľov.

2. Vďaka územiu veľkému 22 591 km2 patrí k menším americkým štátom. V rebríčku sa nachádza takmer na chvoste, až na 47. mieste.

3. K Spojeným štátom sa NJ pripojilo ako 3. v poradí. Patrí k pôvodným 13. kolóniám (Virginia, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New Hampshire, New York, New Jersey, Pennsylvania, Delaware, Maryland, North Carolina, South Carolina a Georgia).

4. Názov je inšpirovaný ostrovom Jersey v Lamanšskom prielive.

5. Oficiálna prezývka Garden State, v preklade ‚záhradný štát‘, sa rozšírila najmä v 19. storočí, keď sa využívala na promovanie skvelej pôdy potenciálnym farmárom.

6. Ústredným motívom štátnej vlajky je pečať, ktorá zobrazuje dve bohyne so štátnym mottom ‚Liberty and Prosperity‘, v preklade ‚Sloboda a prosperita‘. Vľavo je bohyňa Liberty. V ruke má palicu s frýgickou čiapkou*, bohyňa vpravo drží preplnený roh hojnosti. Obe bohyne sa dotýkajú modrého erbu, v ktorom sú zobrazené tri pluhy – symbol poľnohospodárskej tradície v New Jersey. Kôň je štátnym zvieraťom a prilba znamená samovládu.

Je to jediná americká vlajka, ktorá má pieskový podklad. Táto farba súvisí s uniformami, ktoré nosili pluky počas vojny za nezávislosť New Jersey (1775 – 1783).

  • Frýgická čiapka je druh pokrývky hlavy s jednoznačným kužeľovitým tvarom a ohnutou špičkou, ktorej pôvod býva spájaný so starovekou Frýgiou. Bola vyrábaná z rozličných materiálov – z vlny či kože. Jej cíp bol ohnutý dopredu alebo sa len k čelu zohýbal

7. Aj keď nemá žiadny národný park, pýši sa krásnou prírodou, ktorú ľahko nájdeme po celom štáte: hory, jazerá, lesy, vodopády a v neposlednom rade pobrežie s pieskovými plážami.

8. Štátny park Island Beach je celoštátne známy svojou jedinečnosťou. Bolo tu rozoznaných až 400 druhov rastlín. Je jedným z posledných významných pozostatkov bariérového ostrovného ekosystému, ktorý kedysi existoval pozdĺž veľkej časti pobrežia.

9. Málokto vie, že príroda v tejto oblasti ukrýva desiatky vodopádov. Za jedny z najkrajších sa považujú veľkolepé Paterson Great Falls, okolo ktorých dokonca vzniklo prvé priemyselné plánované mesto Paterson.

10. Jedným z najstarších prímorských letovísk v krajine je Cape May, pomenované po holandskom prieskumníkovi. Táto oblasť je jednoznačne najdrahšou v New Jersey, avšak vďaka svojej jedinečnej atmosfére je pre mnohých dokonalým únikom z hektického amerického života.

11. Žije tu veľké množstvo voľne žijúcich živočíchov, ako napríklad medvedík čistotný, veverička, vačica, svišť lesný, jeleň, bobor a kojot. Štátnym zvieraťom je kôň.

12. New Jersey je ideálne miesto na farmárčenie. Z toho dôvodu v týchto končinách nájdeme bez mála viac ako 10 300 fariem.

13. Vďaka farmám je na popredných priečkach v poľnohospodárstve. Pestuje sa viac ako 100 druhov ovocia a zeleniny. Medzi hlavné druhy patria: brusnice, paprika, špenát, broskyne, čučoriedky, uhorky a tekvice.

14. Je veľkým producentom kvetov. Priznám sa, o tejto skutočnosti som sa dozvedela vďaka tomuto článku. Našla som rôzne farmy, na ktorých sa každoročne konajú festivaly, napríklad Holland Ridge Farms v Cream Ridge. Pozrite na tu nádheru – hneď som si ju zapísala do zoznamu miest, ktoré vám ukážem na budúci rok.

15. Má vedúce postavenie vo výrobe jedla a nápojov. K najznámejším určite patria nápoje Arizona, ktoré sú populárne aj u nás na Slovensku. K zvučným spoločnostiam patria aj Campbell Soup, ShopRite, The Fresh Grocer.

15. V štáte záhrad nájdeme najviac dinerov v USA. Diners majú v Amerike viac ako 150-ročnú históriu. Sú to malé prevádzky/reštaurácie, zväčša s nižšími cenami a neformálnou atmosférou, ktoré sa v mnohých prípadoch nachádzajú v blízkosti ciest/diaľnic. Väčšina z nich je zariadená v retro štýle. Vo svojom jedálnom lístku majú klasické americké jedlá, ktoré sú veľmi rýchle na prípravu – burgre, hot-dogy, hranolky, sendviče. Nechýba typická rozlievaná káva, mliečne koktaily či koláče v sklenenom stojane.

16. Lambert Castle je významným kúskom histórie, ktorý je zapísaný v Národnom registri historických miest. Okrem krásnej architektúry je sídlom múzea lyžičiek s viac ako 5 400 artefaktmi. Hrad je kvôli rekonštrukcii zatvorený do roku 2023.

17. Hlavné mesto Trenton bolo miestom prvého víťazstva, ktoré dosiahol George Washington počas americkej vojny za nezávislosť. Okolo roku 1920 bolo tiež jedným zo svetových lídrov v priemyselnej výrobe: porcelán, oceľ, guma, drôt. Dnes tu nájdeme mnoho múzeí, historických pamätníkov či štátnu univerzitu Thomasa Edisona. Trenton je však neslávny známy vďaka vysokej kriminalite. Dokonca som našla pár článkov, podľa ktorých sa považuje za najhoršie hlavné mesto v Spojených štátoch.

18. K zaujímavým mestám bezpochyby patrí Edison, v ktorom mal laboratórium známy vedec Thomas Edison a právom sa označuje za miesto najväčších Edisonových triumfov. Práve tu predstavil svoj nápad so žiarovkou. Na jeho počesť otvorili v roku 1938 národný historický park, kde sa nachádza jeho posledný dom a tiež aj najväčšia žiarovka na svete, ktorá má 4,2 metre.

19. Pre milovníkov zábavy a hazardu je ideálnym miestom Atlantic City. Nachádza sa na pobreží a je známe najmä veľkým počtom kasín. Zaujímavosťou je, že prvé kasíno bolo otvorené až v roku 1978.

  • V roku 1870 tu bola otvorená najstaršia promenáda (boardwalk) v Spojených štátoch. Vedeli ste, že práve Atlantic City a jeho miesta boli inšpiráciou na známu spoločenskú hru Monopoly?

20. Ak by sa ma niekto opýtal, aké mesto odporúčam navštíviť v New Jersey, moja odpoveď by bola jednoznačná, a to univerzitné mestečko Princeton. Je sídlom prestížnej univerzity s totožným názvom, ktorá patrí medzi Ivy League. Architektúra budov samotnej školy má trošku nádych čarodejníckeho sveta Harryho Pottera. Celkovo je to veľmi príjemné mesto plné kaviarní, obchodíkov či skvelých reštaurácii.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma