História cirkusu Barnum & Bailey

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

2. júna 1835 odštartoval jeden z najznámejších amerických zabávačov 19.storočia Phineas T. Barnum svoje prvé cirkusové turné. Cirkus neskôr dostal názov pod ktorým ho pozná väčšina Američanov: Barnum & Bailey.

  • Barnum začal najprv vystupovať s rôznymi trikmi. V roku 1841 založil múzeum, kde vystavoval rôzne exponáty – zvieratá, kuriozity, žartíky a podvody, napr. zošitá ryba s opicou. Keď cestoval s chlapom malého vzrastu, vyhlasoval, že je to najmenší muž na svete. Avšak aj napriek takýmto ťahom ho ľudia zbožňovali. V roku 1846 navštívilo múzeum 400 000 ľudí.
  • Jednou z jeho najznámejších exhibícii bola: Zaujímavá zbierka Čudákov (A Curious Collection of Freaks), v ktorej pôsobila napríklad potetovaná žena (v tej dobe to bolo výnimočné a čudné), veľmi vysoký chlap; žena s bradou; pojedač ohňa; muž bez rúk; muž s dvoma telami a podobne. (Pridávam medzi fotky)
  • Barnum zamestnával 26 novinárov, ktorých úlohou bolo cestovať s ním po svete a písať o ňom oslavné články.
  • Jeho naozajstný cirkus so všetkým, čo k tomu patrí, vznikol v roku 1870, keď mal 60 rokov. Vďaka spojeniu sa s cirkusom, ktorý vlastnil James Bailey, založili najväčší cirkus na svete s názvom Barnum & Bailey.
  • V roku 1906 sa cirkus v rámci svojho turné zastavil aj vo Philadelphii. Miestne noviny Inquirer vtedy vydali článok, podľa ktorého cirkus zamestnával viac ako 1 200 ľudí, vrátane 375 učinkujúcich, 350 kulisárov, 125 promotérov, 75 kuchárov a pomocníkov. Mali viac ako 650 koní a 40 slonov.
  • Ich vystúpenia boli tak populárne, že účinkujúci zarábali medzi $250 – $1 000 týždenne. V dnešných peniazoch by to bolo medzi $6 700 – $25 000.
  • Cirkus fungoval dlhých 146 rokov. Bol zatvorený v máji roku 2017 kvôli právam zvierat. Posledné roky však už ani zďaleka nezaznamenával také úspechy ako kedysi.
  • Dnes, s odstupom času, je Barnum u mnohých označovaný ako podvodník, ktorému sa podarilo presláviť falošnými vystúpeniami a falošnou reklamou.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma