Darcovstvo krvi v USA – ako funguje

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, darovali ste už niekedy krv? Vzácnu tekutinu, ktorá denne zachráni život mnohým. Nanešťastie patrím do skupiny ľudí s nie najlepším krvným obrazom, avšak táto téma ma aj napriek tomu veľmi zaujíma. Keď mi pred pár dňami prišla správa, či nenapíšem článok o tom, ako funguje darcovstvo krvi v USA, nezaváhala som. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké výhody majú darcovia krvi v USA vs. na Slovensku.

Darovanie krvi na Slovensku

Pred písaním tohto článku som hľadala informácie, ako je to s darcovstvom krvi na Slovensku. Keďže nie každý je v tejto téme doma, v krátkosti zhrniem to najdôležitejšie. Podľa oficiálnej stránky Slovenského červeného kríža (ďalej SKČ) sa pravidelní darcovia krvi oceňujú vo svetových krajinách len výnimočne. Okrem Slovenska dávajú odmeny darcom tiež v Českej republike, Rakúsku a Holandsku. SKČ oceňuje darcov krvi už viac ako 60 rokov. Počas tohto obdobia dostalo cenu približne 356 302 darcov.

Okrem pamätných plakiet na darcov myslí napríklad aj poisťovňa Dôvera. Podľa oficiálnej stránky majú darcovia krvi nárok na balenie vitamínových doplnkov, ba dokonca aj zľavy do výšky 25% na pobyt v najznámejších kúpeľoch na Slovensku. Každý poistenec má nárok na 1 balenie vitamínov za 1 odber. Na zľavu v kúpeľoch Piešťany a Smrdáky vo výške 25% majú nárok poistenci, ktorí sú držiteľmi diamantovej plakety. Bronzová plaketa prináša zľavu v hodnote 10%.

  • Držitelia Janského diamantovej plakety majú cestovanie MHD v Bratislave zadarmo.
  • V Prešovskom a Košickom kraji cestujú držitelia diamantovej plakety za cenu 0,20€ na každých začatých 50 kilometrov.
  • Mnoho slovenských miest ponúka zľavnené vstupné na kultúrne podujatia, ktoré sa týkajú najmä držiteľov zlatej a diamantovej plakety. Ak by ste chceli vedieť viac, stačí, že kliknete na nasledujúci odkaz: Aktuálne zľavy pre darcov krvi leto 2022.

Podmienky darcovstva krvi na Slovensku

  • vek 18 – 60 rokov; u pravidelných darcov sa horná hranica posúva na 65 rokov;
  • frekvencia darovania krvi je: u mužov každé 3 mesiace, ženy môžu darovať krv každé 4 mesiace;
  • telesná hmotnosť minimálne 50kg;
  • darca nesmie byť nosičom vírusu HIV;
  • darca nemôže byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C;
  • darca nemôže trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Krv nesmú darovať napríklad osoby, ktoré: užívali drogy vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti; poskytujú alebo prijímajú platené sexuálne služby; majú promiskuitný spôsob života s častým striedaním sexuálnych partnerov; užívajú anabolické steroidy, ktoré nie sú predpísané lekárom alebo postúpili liečbu poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami.

Darovanie krvi v USA

Podľa štatistík sa každé dve sekundy nájde v USA pacient, ktorý potrebuje transfúziu krvi. Americký červený kríž
(ďalej AČK) vydal začiatkom roka 2022 alarmujúce správy, podľa ktorých táto krajina čelí najhoršiemu nedostatku krvi za posledných desať rokov. Ako hlavná príčina sa uvádza pandémia, vďaka ktorej mnoho ľudí pracovalo dlhé mesiace z pohodlia domova, tým pádom prichádzali menej do kontaktu s odbernými miestami.

  • V Spojených štátoch ročne daruje krv v priemere 6,8 miliónov obyvateľov.
  • Z 330 miliónov obyvateľov spĺňa podmienky darcovstva krvi len 37%.
  • Na každej jednotke darovanej krvi sa vykonáva 13 testov (z toho 11 na infekčné ochorenia).

Krvných bánk existuje v USA mnoho. V praxi to znamená, že každá z nich ponúka pre darcov rôzne výhody. Niektoré lákajú potenciálnych darcov na poukážky na nákup potravín, iné organizujú peňažné lotérie či rozdávajú lístky na športové podujatia alebo vstupy do zábavných parkov. V globále však väčšina z nich rozdáva darcom $10, $20, $30, $40 poukážky do reštaurácii alebo na nákup potravín a tiež aj rôzne darčekové predmety, ako tričká, osušky, prikrývky, dlhotrvácne fľaše na vodu či slnečné clony do auta.

Každý rok sú v obehu aj lákavejšie odmeny. Napríklad AČK sa minulý rok spojil s usporiadateľmi najväčšej športovej udalosti v USA (Superbowl) a spoločne vybraným šťastlivým darcom odovzdali lístky na zápas v tisícových hodnotách. Krvná banka Vitalant zase minulý rok vyžrebovala štyroch darcov, z ktorých každý dostal poukážku v hodnote $5 000.

Okrem toho, že hlavná motivácia darovať krv by mala byť nezištná pomoc, v USA sa za jednu z ďalších veľkých výhod považuje vyšetrenie, ktoré môže pomôcť odhaliť stav vyžadujúci lekársku starostlivosť, napríklad vysoký krvný tlak, srdcovú arytmiu a tiež aj rôzne infekčné choroby. Ako som už spomínala v starších článkoch, za veľkou mlákou neexistuje federálny zákon, ktorý by občanom stanovoval povinnosť mať zdravotné poistenie. Z toho dôvodu ho mnohí nemajú, a preto môžu využiť bezplatné vyšetrenie pred darovaním krvi.

Podmienky darcovstva krvi v USA

  • vo väčšine amerických štátov môže darovať krv osoba vo veku 16 rokov (potrebuje však súhlas rodiča); oficiálna spodná hranica je od 17 rokov; horná hranica veku nie je stanovená, odber závisí od zdravotného stavu darcu;
  • frekvencia darovania krvi je 56 dní (necelé dva mesiace), cca 6 krát ročne pre obe pohlavia;
  • telesná hmotnosť minimálne 50kg;
  • darca sa musí cítiť dobre a byť v dobrom zdravotnom stave.

Osobý, ktoré nemôžu darovať krv: požili v blízkej dobe alkohol; majú zvýšenú telesnú teplotu; majú tetovanie piercing menej ako 3 mesiace; živia sa vysoko rizikovým povolaním (prostitúcia) a tehotné ženy.

Samozrejme pravidiel na darovanie krvi existuje oveľa viac, či na Slovensku alebo v USA. Vyššie spomenuté však patria do základných podmienok. V Spojených štátoch môžu s povolením rodiča darovať krv ešte v podstate teenageri na stredných školách, čo zohráva veľmi dôležitú rolu. Práve študenti a stredné školy tvoria neodmysliteľnú súčasť darcovstva – podľa štatistík až 1/3 zo všetkých darcov v krajine. Mnohé školy sa angažujú napríklad tak, že odbery prebiehajú počas vyučovania priamo v telocvični / knižnici, takže študenti sa môžu „uliať“ z jednej vyučovacej hodiny (ideálne z matematiky, haha). Dokonca som sa dočítala, že agentúry po celej krajine pripravujú pre školy rôzne súťaže. V hre už boli napríklad lístky na zápasy či dokonca štipendiá, ktoré môžu študentom výrazne finančne pomôcť.

Mnoho dospelých darcov v dotazníkoch uvádza, že po prvýkrát darovali krv práve počas strednej školy. Čo myslíte, mohlo by sa niečo také zaviesť aj na Slovensku?

Maroš, môj manžel, pracoval štyri roky pre veľkú americkú zdravotnú spoločnosť Cigna. V sídle spoločnosti sa organizovali rôzne charitatívne a dobročinné akcie, na ktorých si bolo možné zašportovať a tiež aj darovať krv, čo je podľa mňa skvelý nápad – spojiť nezištnú pomoc a ešte sa aj pritom zabaviť s kolegami. Určite mi dajte vedieť, ak sa niečo podobné usporadúva aj vo vašom zamestnaní.

Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto článku. Teším sa na vás o týždeň pri ďalšej, verím že rovnako zaujímavej téme.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma