Filmy, ktoré sa pozerajú na Vianoce v Amerike

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Na mojom adventnom kalendári si dnes otvárame štvrté okienko – ukrýva filmy, ktoré sa pozerajú počas vianočného obdobia v Amerike. Tak, ako my na Slovensku máme svoje obľúbené a tradičné klasiky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou Vianoc, to isté platí aj pre USA.

Zaujímavosťou je, že veľa amerických vianočných filmových klasík vychádza z literárnych diel alebo slávnych vianočných piesní. Po prečítaní tohto článku mi prosím napíšte v skupine na FB, aký je Váš obľúbený vianočný film, nech sa vzájomne inšpirujeme. 🙂

10. Elf – Vianočný škriatok (2003)

Elf je veľmi populárna vianočná komédia najmä v USA, ktorá sa odohráva v NYC. Hlavnú úlohu, postavu Buddyho si zahral Will Ferrel, ktorý sa omylom ocitne na Severnom póle, kde ho vychovávajú škriatkovia. Avšak svojou veľkosťou tam vôbec nezapadá, a tak sa vyberá do NYC, kde sa stretáva so zaujímavými situáciami v reálnom svete.

9. Rudolf the Red-Nosed Reindeer (1964) – Rudolf, sob s červeným nosom

Existuje viacero verzií tejto rozprávky. Od úplne najstaršej z roku 1948, cez rok 1964 až po dnes. Úplne prvá verzia vznikla na základe básne z roku 1939, ktorú napísal Robert L. May. Neskôr na základe prvej verzie rozprávky vznikla v roku 1949 známa pesnička s totožným názvom, ktorá je v Spojených štátoch veľkým vianočným hitom. Pesničku napísal Johnny Marks a naspieval Gene Autry.

Všetky verzie tejto rozprávky sú postavené na rovnakom základe – hlavnou postavou je obľúbený Santov sob Rudolf s červeným nosom, ktorý sa snaží pomôcť zachrániť Vianoce.

8. A Charlie Brown Christmas (1965) – Snoopy na Vianoce

Charlie Brown patrí k americkým klasikám. Ide o animovaný film, ktorý bol založený na komikse Peanuts od Charlesa M. Schulza. Ešte pred oficiálnou premiérou tejto úspešnej rozprávky to vyzeralo veľmi zle – bola urobená na rýchlo a rozpočet bol výrazne prekročený. Sponzorom výroby bola Coca-Cola, ktorá vyčlenila $76 000, dnešných cca $580 000. Hlavnou zápletkou je, že chlapec menom Charlie Brown je proti komerčným Vianociam, a tak sa snaží nájsť pravý a skutočný zmysel Vianoc.

7. How the Grinch Stole Christmas (1966)

Vedeli ste, že známy Grinch vznikol už v roku 1957? V tomto roku vyšla totiž detská kniha, ktorú napísal Theodor Dr. Seuss Geisel a objavil sa v nej aj príbeh Grincha, ktorý ukradol Vianoce. Tento vianočný príbeh je napísaný vo veršoch, ktoré sa rýmujú a je doplnený autorovými ilustráciami. Filmová podoba má taktiež už viacero verzií. Úplne prvá je z roku 1966, avšak existujú už aj oveľa novšie, ktoré sú založené na totožnej hlavnej zápletke. Najznámejšia verzia je z roku 2000, kde si hlavnú postavu zahral Jim Carrey.

Grinch je zelenej farby a je veľký samotár žijúci na hore. Neznáša Vianoce a snaží sa ich ukradnúť na Štedrý večer z blízkej dedinky Whoville.

6. Miracle on 34th Street (1947) – Zázrak v New Yorku

Zázrak v New Yorku je americká klasika, založená na veľmi populárnej novele z roku 1947, ktorú napísal Valentine Davies. Okrem klasickej najstaršej verzie, existuje aj novšia z roku 1999. V oboch verziách je hlavnou postavou starý muž menom Kris Kringle, ktorý nahradí opitého Santa Clausa na známom Vďakyvzdanskom pochode v NYC (Macy’s annual Thanksgiving Day Parade, ktorý sa organizuje dodnes). Neskôr začne tvrdiť, že je skutočný Santa Claus, čo vyvolá súdne spory s veľmi zaujímavým priebehom.

5. Frosty the Snowman (1969) – Snehuliak Frosty

Krásna rozprávka o snehuliakovi vznikla na základe populárnej americkej vianočnej pesničky z roku 1950 s totožným názvom.

Frosty je snehuliak, ktorý ožíva vďaka čarovnému klobúku. Klobúk však patrí kúzelníkovi, ktorý ho chce späť. Navyše teplota začne stúpať, a tak deti musia vymyslieť, ako zachránia Frostyho pred úplným roztopením.

4. The Polar Express (2004) – Polárny expres

Rozprávka, ktorá je založená na klasickej detskej knihe z roku 1985, ktorú napísal Chris Van Allsburg. Hlavná zápletka je postavená na malom chlapcovi, ktorý prestal veriť na Vianoce. Všetko sa ale zmení po tom, čo sa pred jeho domom pristaví Polárny expres, ktorý smeruje na Severný pól. V rozprávke si zahral jednu z hlavných úloh aj známy Tom Hanks.

Zaujímavosťou je, že v rozprávke nemá nikto mená, okrem jedného chlapca menom Bill.

3. Christmas Carol (1938) – Vianočná koleda

Od kedy žijem v Spojených štátoch, Christmas Carol sa stal mojou najobľúbenejšou vianočnou rozprávkou. Táto americko-britská klasika vznikla na základe známej knihy s totožným názvom, ktorú napísal Charles Dickens v roku 1843. Ako všetky staršie filmy, aj tento má viacero verzií, z ktorých nie sú všetky urobené rozprávkovo (ja pozerám animovanú verziu z roku 2009). Majú rovnakú zápletku, v ktorej starý nevrlý Ebenezer Scrooge, stretáva duchov Vianoc, ktorí mu otvárajú oči tým, že mu ukazujú ako zle sa správa a aké to môže mať následky.

2. National Lampoons Christmas Vacations (1989) – Vianočné prázdniny

Američania si vedia zo seba urobiť srandu. Dôkazom je aj séria veľmi úspešných komédií, v ktorých vystupuje rodinka Griswoldovcov. Na Vianoce sa samozrejme pozerá najmä vianočná časť, v ktorej americká rodinka čelí rôznym vtipným situáciám, pretože hlava rodiny Clark (hrá ho Chevy Chase) sa až príliš snaží vytvoriť dokonalé Vianoce. Film je inšpirovaný krátkym príbehom Christmas’59, ktorý napísal v roku 1980 John Hughes. Je prepletený ľahkým humorom a je to oddychovka, ktorú by ste si mali pozrieť.

1. Home Alone – Sám doma

Čo by to bol za zoznam vianočných filmov, ak by tu chýbal Kevin, ktorý ostal sám? Už aj vďaka mojej stránke na FB som zistila, že práve Kevin je Vašou veľmi obľúbenou vianočnou klasikou. A platí to aj v USA. Vďaka tomu, že ho máte tak radi, venujem mu samostatný príspevok.

Ďalšie populárne vianočné filmy:

It’s a Wonderful Life (1946) – Život je krásny – americká klasika – dráma

Holiday Inn (1942) – romantický muzikál

A Christmas Story (1983) – Vianočný príbeh – rodinná komédia

Arthur Christmas (2011) – Artur zachráni Vianoce – animovaná rozprávka

The Christmas Chronickles (2018, 2020 – Vianočná Kronika 1,2) – dobrodrúžny film

Klaus (2019) – krásna španielská animovaná rozprávka

Jingle All the Way (1996) – Všade samé zvončeky – komédia

Office Christmas Party (2016) – Vianočná žúrka – komédia

Last Christmas (2019) – romantika

Love Actually (2003) – Láska nebeská – romantika

The Knight before Christmas (2019) – Predvianočný večer – romantika

Let it Snow (2019) – Sneží, sneží – romantická komédia

The Holiday (2006) – Prázdniny – romantika

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma