Existuje v USA materská dovolenka?

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri článku, ktorý je o materskej dovolenke v USA. Pri písaní týchto riadkov som si uvedomila, že slovo dovolenka má na Slovensku a v našich končinách naozaj svoje opodstatnenie, aj keď zrejme väčšina rodičov je zato, že materská nemá nič spoločné s dovolenkou ALE je to dovolenka z práce, čo je obrovskou výhodou.

V predchádzajúcom článku sme sa venovali téme dovolenky ako takej, konkrétne či majú nárok Američania na platenú dovolenku, PN-ku a podobne. Ak ste článok nečítali, no chceli by ste, pripájam odkaz, na ktorý stačí kliknúť: Majú zamestnanci v USA nárok na platenú dovolenku?

Materská dovolenka sa v anglickom jazyku označuje ako maternity leave.

Začneme najdôležitejším faktom: Spojené štáty americké sú jedinou vyspelou krajinou, v ktorej neexistuje federálny zákon o akomkoľvek nároku na platenú materskú dovolenku. Ak vezmeme do úvahy 38 členských krajín OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), ktoré sú ekonomicky najrozvinutejšie štáty sveta, USA je jediná krajina, ktorá neprijala zákony prikazujúce firmám, aby svojim zamestnancom museli poskytnúť platenú materskú dovolenku. Ak ste o tom ešte doteraz nepočuli, teraz som vás zrejme dosť prekvapila. Žiaľ, taká je americká realita.

  • Viac ako 120 krajín na svete má platenú materskú dovolenku danú zákonom.
  • USA je jednou zo siedmych krajín, ktoré negarantujú platenú MD. Medzi ostatných šesť krajín patrí napríklad: Papua Nová Guinea, Tonga či Marshallove ostrovy.

Aby sme si vedeli utvoriť lepšiu predstavu, pozrime sa, ako to s materskou dovolenkou vyzerá v iných krajinách. Samozrejme každý štát má svoje zákony, takže kritéria a nárok na materskú dovolenku sa môžu líšiť.

Zákony jednotlivých štátov

To, že v USA neexistuje federálny zákon, ktorý platí pre všetky americké štáty už vieme. Ako sú však na tom jednotlivé štáty? Existujú samostatné zákony, vďaka ktorým majú rodičia právo na platenú MD? Odpoveď je: existujú, ale iba v deviatich amerických štátoch, a to: California, New Jersey, Massachusetts, Rhode Island, New York, Washington, Connecticut, Oregon a Colorado. V týchto štátoch sa výška materskej dovolenky pohybuje v priemere od cca $637 – do $1 216 týždenne.

  • V Californii je od roku 2019 platný zákon, podľa ktorého majú nárok na platenú 12 týždňovú MD rodičia, ktorí pracujú pre spoločnosť s viac ako 20 zamestnancami.
  • V štáte New Jersey majú rodičia právo na 6 týždňovú čiastočne platenú MD.
  • V roku 2018 schválili zákon v New Yorku, ktorý povoľoval 6 týždňov platenej dovolenky. V roku 2021 sa však našťastie trošku menil, vďaka čomu majú rodičia právo na 12 týždňov platenej MD.

Poskytujú americkí zamestnávatelia platenú materskú dovolenku aj bez federálneho zákona?

Samozrejme, americkí zamestnávatelia môžu poskytovať platenú dovolenku ako jeden z benefitov. Taktiež môžu rozhodnúť o jej dĺžke a tiež aj výške.

Začiatkom roka 2022 vyšli štatistiky, podľa ktorých:

  • 23% pracujúcich v súkromnom sektore má prístup k platenej materskej dovolenke;
  • priemerná dĺžka platenej MD poskytovaná spoločnosťami je 8 týždňov;
  • aspoň nejakú formu platenej materskej dovolenky ponúka 40% zamestnávateľov;
  • priemerná dĺžka materskej dovolenky, platenej / neplatenej je 9 týždňov;
  • iba 25% žien je v USA na materskej platenej / neplatenej viac ako 10 týždňov;
  • až 1/3 amerických mamičiek nejde na žiadnu materskú dovolenku;
  • štátni zamestnanci majú právo na 12 týždňov platenej MD na základe zákona z roku 2020.

Majú v USA zo zákona aspoň nárok na neplatenú materskú dovolenku?

Podľa zákona z roku 1993 (The Family and Medical Leave Act) majú rodičia v USA nárok na 12 týždňov neplatenej dovolenky po narodení alebo adoptovaní dieťaťa. Pozor týka sa to len tých, ktorých zamestnávateľ má viac ako 50 zamestnancov + v hre sú ďalšie podmienky, napríklad minimálne 12 odpracovaných mesiacov. Čo však v prípade, že budúca matka pracuje pre malú firmu, ktorá má menej ako 50 zamestnancov? Nanešťastie neexistuje žiadny federálny zákon, ktorý by prikazoval zamestnávateľom malých firiem nárok na neplatenú materskú dovolenku pre zamestnancov.

Prečo je to tak a vyhliadky do budúcna

Na internete som ako dôvody prečo je to tak, našla toto: dôvody sú zložité a spájajú potreby po druhej svetovej vojne s komplikovanou národnou kultúrnou identitou individualizmu a sebaurčenia. Ťažko povedať, čo to v skutočnosti znamená.

  • Podľa prieskumov podporuje sprístupnenie platenej MD až 82% Američanov.

Zaviesť platenú MD je jeden z cieľov demokratov a súčasného prezidenta, ktorým je Joe Biden. V roku 2021 Biden navrhoval, aby dĺžka platenej MD trvala pre všetkých v USA 12 týždňov. Keďže rokovania sa dodnes naťahujú, pôvodný plán sa skrátil na 4 týždne platenej MD, čo nie je žiadna sláva, no stále lepšie ako nič. Kto vie, či to však nakoniec prejde.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Som zvedavá, či ste niektorí z vás zmenili názor a či materská dovolenka na Slovensku sa tým pádom môže pokojne označovať ako dovolenka, keďže rodičia môžu ostať s dieťaťom doma. Možno sa niektorí pýtate, ako teda rodičia v USA riešia situáciu s malým dieťaťom, keď s ním nemôžu byť doma, ale o tom nabudúce.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma