Výber pediatra a prvé vyšetrenia bábätiek v USA

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri novom článku, ktorý je pokračovaním série spojenej s tehotenstvom, pôrodom a starostlivosťou o bábätko v USA. Tak ako už väčšina z vás vie, v septembri v roku 2022 som sa stala mamou. O mojich skúsenostiach so všetkými vyšetreniami, samotnou nemocnicou a pôrodom, som už na tomto blogu zverejnila zopár článkov, ktoré ľahko nájdete. Dnes vám prezradím viac o tom, ako prebiehal výber pediatra, prvé vyšetrenia či povinné vakcíny.

Aby ste nemuseli hľadať staršie články, ktoré som pred malou chvíľou spomenula, pripájam prekliky. O pôrode a nemocnici, si môžete prečítať kliknutím na tento odkaz: Skúsenosti, tehotenstvo, pôrod v americkej nemocnici. Ak vás zaujíma, ako funguje jednotka intenzívnej starostlivosti o bábätká a celý náš príbeh, kliknite na nasledujúci článok: Jednotka intenzívnej starostlivosti o novorodenca v USA.

Ako sme si vybrali pediatrickú ambulanciu

Približne v polovici tehotenstva som počas poradne dostala zopár letáčikov. Boli medzi nimi napríklad rôzne predpôrodné kurzy (jeden z nich sme absolvovali, pripravujem článok), odporúčanie na odsávačky mlieka a zoznam pediatrických ambulancií v okolí, ktoré majú zmluvu s našou zdravotnou poisťovňou.

  • Výber pediatra musí prebehnúť ešte pred pôrodom, keďže v nemocnici je potrebné nahlásiť prvý termín dohodnutého úvodného vyšetrenia.

Jednotlivé ambulancie som si začala prezerať cez Google. Rozhodujúcimi faktormi boli: vzdialenosť od miesta nášho bydliska; hodnotenia a skúsenosti pacientov, ktoré sa dajú nájsť na internete veľmi jednoducho a dojem z prvého stretnutia. Postupne som si prechádzala všetky možnosti, až som zakotvila pri Society Hills Pediatrics. Názov uvádzam pre tých, ktorí si chcú zo zvedavosti vyhľadať a pozrieť stránku. V ambulancii pracuje až 8 lekárov a minimálne jedna laktačná poradkyňa. Po prvom telefonáte a prejavenom záujme, sme sa dohodli na online stretnutí, ktoré primárne slúži na predstavenie a priblíženie fungovania ambulancie.

Prvý online telefonát s lekárkou

Na moje prekvapenie, skôr než sme ukončili výber, spolu s ostatnými záujemcami sme absolvovali úvodný videohovor s lekárkou. Mala pripravenú prezentáciu, vďaka ktorej predstavila viacerým budúcim rodičom, ako vyzerá samotná ambulancia; jednotlivých lekárov; aké majú postupy a čo robiť mimo ordinačných hodín a podobne. Keď sme sa dozvedeli, že Lea prepustia z nemocnice, stačilo zavolať na recepciu a dohodnúť si prvé vyšetrenie, ktoré prebiehajú vždy na druhý deň.

  • Kvôli pôrodom majú každý deň vyhradené voľné termíny na prednostné vyšetrenia novorodeniatok.

Ako vyzerá ambulancia pediatrov v USA

Hneď pri vstupe víta všetkých pacientov recepčná, ktorá kontroluje potrebné údaje a oznamuje číslo pridelenej miestnosti tzv. room. Systém rooms je perfektným riešením, keďže každý z pacientov čaká na sestričku a lekára v malej čakarňo-ošetrovni, kde je iba on spolu s doprovodom. Pre pacientov je k dispozícii až 14 zariadených rooms, v ktorých okrem čakania prebieha aj samotné vyšetrenie. Musím vám povedať aj o veľkom akváriu na chodbe, ktoré je koniec koncov len maličkosť navyše, no mnohí sa pri ňom radi zastavujú – vrátane nás :).

Objednávanie na vyšetrenia a mobilná aplikácia

Každý pacient je objednaný na presný čas. Neviem, ako je to momentálne u nás na Slovensku, no za mojich detských čias nebolo príjemné vysedávať v čakárni plnej chorých detí a vyčkávať na moment, keď sestrička konečne prečíta z poradového papiera moje meno.

Určite vás neprekvapím, že aj pediatrická ambulancia má svoju mobilnú aplikáciu. Sú v nej dostupné všetky potrebné informácie o zdravotnom stave, očkovaniach, aktuálnych mierach, liekoch a podobne. Skrátka je v nej všetko, ba dokonca ponúka možnosť kontaktovať emailom lekárku s otázkami. Vďaka aplikácii nemusím držať v hlave termíny vyšetrení či Leove miery, na ktoré som už párkrát dostala otázky. Viem, dá sa bez toho v pohode zaobísť ale veď prečo to nevyužiť?

Pediatrické vyšetrenia, ktoré sme stihli absolvovať za prvý polrok

Ako som už spomínala vyššie, prvé vyšetrenie sme absolvovali hneď na druhý deň po tom, čo Lea pustili domov z jednotky intenzívnej starostlivosti pre novorodencov. Lekárke sme opisovali pôrod, ukázali sme všetky Leove zdravotné záznamy (mnohé z nich už mala v systéme, pretože ich poslali priamo z nemocnice). Podali sme jej všetky potrebné informácie, adresovali všetky otázky a v neposlednom rade vyšetrila naše bábätko. Keďže chcela vedieť, ako sa nám bude dariť s mliekom a Leovou váhou, na ďalšiu kontrolu sme museli prísť hneď o tri dni.

Do prvého polroka sme absolvovali nasledujúce kontroly: prvý deň po príchode z nemocnice, štvrtý deň po príchode z nemocnice, Leov prvý mesiac, druhý, tretí, štvrtý a šiesty mesiac. Najbližšie nás čaká deväťmesačná kontrola, po ktorej nasleduje ročná kontrola.

  • Počas každej návštevy musím vypísať dotazník o mojom psychickom zdraví, čo považujem za perfektnú vec, ktorá určite pomohla a pomôže viacerým mamičkám.

Priebeh vyšetrení u nášho pediatra

Ako som už spomínala, návšteva ambulancie začína na recepcii, kde recepčná overuje všetky informácie a následne pridelí vyšetrovaciu miestnosť. Po chvíli príde zdravotná sestra, ktorá Lea odváži, zmeria dĺžku tela a obvod hlavy. Vystrieda ju lekárka, ktorá má vždy so sebou notebook, do ktorého zapisuje poznámky z vyšetrenia. Najprv si prechádzame Leove miery a percentil všetkých detí v USA. Dozvedeli sme sa napríklad, že čo sa týka dĺžky, Leo je na percentile 98, čo znamená, že je dlhší ako 98% detí v USA v rovnakom veku. Následne prebieha vyšetrenie sprevádzané priestorom na naše otázky. Pri odchode sa musíme znovu pristaviť na recepcii, no pri inom okienku, kde sa dohoduje ďalší termín návštevy. Kým prídeme domov, všetky informácie už máme nahodené v mobilnej aplikácii.

  • V ambulancii je k dispozícii tiež aj laktačná poradkyňa, s ktorou sme mali stretnutie na jednom z prvých vyšetrení, keďže som lekárke povedala, že Leo dostáva len moje mlieko, neváhala a dohodla nám stretnutie. Bolo to veľmi obohacujúce a túto možnosť považujem za veľké plus.

Leo dostáva vakcíny priamo na kontrole. Aplikuje ich výhradne sestrička po skončení lekárskeho vyšetrenia.

  • Keďže (silno klopem o hlavu) Leo nemal doposiaľ žiadne problémy, jediné čo nám doteraz predpísali a odporučili dávať je vitamín D.

Akými vakcínami sa odporúča očkovať deti v USA

Keďže vakcíny sú v porovnaní so Slovenskom iné, pre zaujímavosť si môžete pozrieť, aké odporúča CDC, Centers for Disease Control and Prevention, pre všetky deti v USA do 18 rokov.

  • Society Hill Pediatrics sa riadia odporúčaniami, čo nám ozrejmili hneď na úvodnom stretnutí.

Vysvetlivky jednotlivých názvov vakcín:

  • Hepatitis A/B – hepatitída A/B
  • Diphtheria – záškrt
  • Acellular pertussis / whooping cough – čierny kašeľ
  • Haemophilus influenzae type B – bakteriálne ochorenie, môže viesť k smrteľnej infekcii mozgu
  • Poliovirus – detská obrna
  • Influenza – chrípka
  • Measles – osýpky
  • Mumps – zápal príušných žliaz
  • Rubella – rubeola / ružienka
  • Varicella – ovčie kiahne
  • Meningococcal – meningitída

Určite bude niektorých z vás zaujímať, ktoré zo spomínaných vakcín patria medzi povinné. Odpoveď však závisí od jednotlivých amerických štátov, ktoré majú svoje nariadenia na povinné vakcíny pre školopovinné deti. Pripájam na ukážku povinné očkovania v štáte Pennsylvania, kde spolu s manželom žijem 6 rokov. Zoznam vakcín si môžete pozrieť kliknutím na nasledujúci odkaz: Povinné očkovania pre deti v americkom štáte Pennsylvania.

Koľko sme platili za doterajšie vyšetrenia

Z nejakého dôvodu sa ma najviac čitateľov pýta na ceny, tak asi vás tentokrát prekvapím, pretože za všetky doterajšie vyšetrenia sme zaplatili $34. Všetko nám hradí zdravotná poisťovňa.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Verím, že ste sa rovnako ako ja dozvedeli niečo nové. Teším sa na vás opäť pri ďalšom, ktorý sa mi snáď podarí dokončiť nasledujúce dni.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma