Koľko stojí návšteva kina v USA?

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku, ktorého hlavnou témou je návšteva kina v USA. Kino je pre mňa srdcovou záležitosťou, pretože som v jednom bratislavskom pracovala štyri roky. Ale ako sú na tom tie americké? Čo myslíte, sú drahšie ako tie na Slovensku?

V čase vydania tohto článku je ešte stále pandémia a s ňou spojené rôzne opatrenia. Cez víkend 13. marca, sme boli po roku v kine u nás vo Philadelphii, keďže väčšina amerických kín je už otvorená, aj keď len cez víkendy, s maximálnou kapacitou 40%. Je to tak cca od polovice februára – do vtedy boli všetky kiná úplne zatvorené.

Hlavné body tohto článku:

 • Kinové štatistiky
 • Pozeranie filmu z auta
 • Občerstvenie
 • Cena lístkov
 • Interiér amerických kín

Kinové štatistiky

 • Podľa štatistík (z roku 2020) je v Spojených štátoch presne 5 798 kín.

 • V roku 2019 navštívilo kino minimálne raz mesačne 14% dospelých obyvateľov USA.

 • Jeden obyvateľ USA si za rok pozrie v kine v priemere 5 filmov.

 • Najväčšou sieťou kín za veľkou mlákou (zároveň aj najväčšou na svete) je AMC, ktorá má len v USA 8 094 kinosál, ktoré sa nachádzajú v 636 lokalitách. Druhou najväčšou sieťou kín je Regal Cinemas.

 • V roku 2019 sa v Spojených štátoch nachádzalo 41 172 premietacích pláten.

Pozeranie filmu z auta

Za veľkou mlákou existujú aj tzv. drive-in kiná (film sa pozerá na odstavenej ploche z auta). Tieto kiná sa tešili veľkej popularite v 60. rokoch 20. storočia, kedy ich po celej USA existovalo viac ako 4 000.

Dnes by sme našli už len 321 kín tohto druhu, pretože sú čoraz menej populárne. Mnohé z nich sú dočasne zatvorené s tým, že sa v budúcnosti ešte možno otvoria.

Najviac drive-in kín sa nachádza v štáte New York.

Koľko stoji návšteva v najväčšej americkej sieti kín

Pre ukážku cien som vybrala najväčšiu sieť kín – AMC. V centre Philadelphie nám otvorili nové kino koncom roka 2019. Do spomínaného momentu sme v centre tak veľkého mesta mali len jedno kino, takže momentálne existujú dve. Hneď pár mesiacov na to, boli obe na takmer rok zatvorené. Sieť AMC mala (a ešte stále má) počas tohto obdobia veľké existenčné problémy.

Občerstvenie

Malý popcornVeľký popcorn = 1,30lVeľký nápoj = bez dnaVeľký popcorn a 2 veľké nápojeNachos
$6,09 / 5,08€$8,10 / 6,76€$6,09 /5.08€$20,79 / 17,35€$7,59 / 6,34€
Ceny boli prepočítané kurzom zo 17. marca 2021, $1 = 0.83€

Na mnohých miestach s rýchlym občerstvením to funguje tak, že sa kupuje len pohár, do ktorého si môžu zákazníci sami čapovať čokoľvek v akomkoľvek množstve. Platí to aj pre kiná.

Popcorn sa v AMC vyrába použitím kokosového oleja, avšak zákazníci si môžu do neho sami pridať maslový topping, ktorý je veľmi populárny a nanešťastie v ňom nie je ani štipka masla.

Okrem klasických kinových pochutín (popcorn, nachos, cukríky), sú dostupné aj klasické americké jedlá, ako napríklad pizza, syrové paličky, kuracie krídelka či hranolky.

Pizza či šalát s donáškou do sály

V niektorých kinách majú v sálach pri jednotlivých kreslách na sedenie aj stolíky na jedlo. Dokonca existuje možnosť objednať si jedlo z menu, ktoré Vám následne počas filmu prinesú zamestnanci kina rovno na miesto. Populárne sú napríklad rôzne druhy šalátov, burgerov, sendvičov. Čo poviete? Využili by ste túto možnosť?

 • My sme túto možnosť vyskúšali len raz, no stále patrím do skupiny, ktorá nie je úplným fanúšikom jedenia počas filmu. Na popcorn a podobné pochutiny som zvyknutá, keďže som sa ich naupratovala až až (predtým by som asi neverila, aký bordel dokážu ľudia nechať po sebe v kine).

Cena za lístky

 • Priemerná cena za lístok v americkom a kanadskom kine je $9,16/7,67€ (štatistiky z roku 2019).

Pre nadšencov kina má AMC výhodné členstvo, ktoré stojí na jeden rok $15/12,52€. Výhody tohto členstva sú napríklad: získavanie bodov za každú návštevu kina, dopĺňanie popcornu zadarmo, lístky v utorky za $5/4,17€.

Ceny za lístky 2D

dieťa (2 – 12 rokov)dospelý (13 – 59)senior (60+)
$10,69 / 8,92€$13,69 / 11,43€$12,69 / 10,59€

Ceny za lístky 3D

dieťa (2 -12 rokov)dospelý (13 – 59)senior (60+)
$14,69 / 12,26€$17,69 / 14,77€$15,69 / 13,10€

Ceny za lístky CinemaCity Slovensko

dieťa/študent/seniordospelý (13 -59)
2D$8,15 / 6,80€ $10,54 / 8,80€
3D$11,14 / 9,30€$9,34 / 7,80€

V CinemaCity majú zľavnené pondelky, pre dospelákov aj na 2D aj na 3D predstavenia. Na 2D napríklad pre dospelých o 2,30€; pre deti/študentov/seniorov o 1,30€.

Ako vyzerajú kinosály

Štandardom v amerických kinách sú veľké pohodlné sedačky, ktoré si vie každý prispôsobiť – dá sa dvihnúť operadlo na nohy, sklopiť celé do takmer ležiacej polohy atď.

Ako som už spomínala vyššie, niektoré kiná majú v sálach stolíky na jedlo a občerstvenie.

Čo som si na základe mojich návštev v kinách všimla, v USA je v jednej sále menej sedadiel ako na Slovensku, tým pádom je na konkrétnom filme naraz menej ľudí.

Taktiež sa v každej sále myslí aj na ľudí s hendikepom, pre ktorých je spravený prístup na lepšie miesta ako v prvom rade pri obrazovke. Na Slovensku som si všimla vo viacerých kinách, že pre ľudí s hendikepom majú miesta len úplne vpredu.

 • Celkovo sa na hendikepovaných myslí oveľa viac aj čo sa týka chodníkov v mestách atď. – možno sa k tejto téme v budúcnosti ešte vrátim.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Ak máte akékoľvek podnety, neváhajte ma kontaktovať.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

 • FB: Za Veľkou Mlákou
 • Instagram: tina_januvka
 • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma