Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku, ktorého hlavnou témou sú náboženstva a spolky v USA. Túto tému ste si odhlasovali prostredníctvom stránky Facebook, takže verím, že sa Vám bude páčiť a dozviete sa veľa zaujímavých informácií.
- V USA je viac ako 310 náboženstiev a rôznych odvetví kresťanskej viery.
- Najrozšírenejším náboženstvom v Spojených štátoch je kresťanstvo, ku ktorému sa hlási 78% dospelých obyvateľov a ktoré sa vetví na ďalších 200 skupín: Zoznam kresťanských skupín v USA.
- K židovskej viere sa hlási približne 5.7 milióna obyvateľov, k islamu približne 3.45 milióna obyvateľov.
Pre tento článok som vybrala dve veľmi zaujímavé náboženské skupiny, s ktorými prichádzam do kontaktu: 1. Amiši, ktorí sa akoby zasekli v čase – majú obchody v našej miestnej tržnici a žijú neďaleko Philadelphie; 2. Mormóni, ktorí bývajú oproti nám a ich kostol máme hneď cez cestu.
Mormóni – Latter-day Saints
Mormónov sa na uliciach dá rozoznať veľmi ľahko. Chodia v menších skupinkách, muži majú oblečené nohavice, biele košele a kravaty. Ženy majú oblečené šaty alebo sukne a vždy sa milo zdravia okoloidúcim. Všetci majú na hrudi pripnuté menovky, zväčša čiernej farby. O akú náboženskú skupinu ide? Kto vlastne sú?
- Mormóni sa považujú za kresťanov, avšak mnohí kresťania tvrdia, že nie sú oficiálnou kresťanskou skupinou ale ide o sektu.
- Podľa Mormónov sa pôvodná cirkev Ježiša Krista vytratila zo Zeme po tom, čo zomrel.
Zakladateľom mormónskej cirkvi je Američan menom Joseph Smith, ktorý tvrdí, že v roku 1820, keď mal 14 rokov, mal prvé znamenie, v ktorom mu Boh spolu s Ježišom povedali, že sa nemá pripájať k žiadnym kresťanským spolkom ale mal by založiť cirkev, ktorá bude znovuzrodením pôvodného kresťanstva a bude sa volať The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints (Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní).
O tri roky neskôr, sa mu v jeho detskej izbe zjavil anjel Moroni (jeho zlatá socha je na vrchu každého kostola), ktorý mu povedal, že Joseph bol vybraný na preloženie Knihy Mormonovej, ktorá bola napísaná veľmi dávno, približne v štvrtom storočí, a pomenovaná po otcovi Moronina, ktorý sa volal Mormon. Podľa anjela bola táto kniha o ľuďoch, ktorí kedysi žili v Amerike a bola napísaná na zlatých doštičkách neďaleko mesta, v ktorom žil Joseph.
- Kniha Mormonova bola vydaná a preložená Josephom Smithom v roku 1830.
- Joseph bol za šírenie svojich myšlienok uväznený a neskôr aj zavraždený.
- Mormóni sú však dodnes najrýchlejšie rastúcou náboženskou skupinou v USA, ktorá má len v Spojených štátoch okolo 6 590 000 členov. Ďalších nájdeme napríklad v Mexiku, Brazílii či Filipínach.
- Svetové stredisko tejto skupiny je Utah.
- Na jej čele stojí muž menom Warren Jeffs, ktorý sa netají tým, že má viacero manželiek (vraj okolo 40). Momentálne si odpykáva 5-ročný trest vo väzení za zneužívanie maloletých dievčat.
- V roku 2006 sa mormóni stali 17. registrovanou cirkvou na Slovensku po tom, čo sa im podarilo vyzbierať 33-tisíc podpisov.
V čo veria/neveria
- Neveria v neomylnosť Biblie. Tvrdia, že Biblia sa prenášala a prekladala v priebehu storočí, a preto utrpela stratu mnohých dôležitých častí: „Veríme, že Biblia je Božie slovo, pokiaľ je správne preložené. Taktiež veríme, že Božie slovo je Kniha Mormonova”.
- Kniha Mormonova obsahuje až 19 totožných kapitol s Bibliou Kráľa Jakuba.
- Otec, Syn a Duch Svätý, sú podľa nich traja samostatní Bohovia. Veria, že Otec a Syn majú samostatné telá z hmatateľných kostí.
- Veria v ukrižovanie, vzkriesenie a božstvo Ježiša Krista. Veria, že Boh poslal na Zem po Ježišovej smrti ďalších prorokov.
- Vraj Adam a Eva žili v rajskej záhrade v Davies County, v štáte Missouri.
- Za proroka považujú zakladateľa tejto skupiny – Josepha Smitha.
- Veria, že najsilnejším putom je rodina, ktorá je zároveň najideálnejším miestom na vzdelávanie a uplatňovanie cirkevných hodnôt.
Misie
Misie sú neodmysliteľnou a veľmi dôležitou súčasťou mormónskej kultúry, aj keď sú oficiálne dobrovoľné. Chlapci a dievčatá by ich mali absolvovať do veku 25 rokov. Pre chlapcov trvá misia zväčša 2 roky, pre dievčatá o čosi menej – 18 mesiacov. Počas misie vykonávajú rôzne druhy humanitárnej a komunitnej pomoci. Misionári musia absolvovať rôzne tréningy, učiť sa skriptá a majú veľmi dôležitý harmonogram. Tieto misie môžu absolvovať aj staršie manželské páry.
- Apartmán, ktorý sa nachádza oproti nášmu, patrí neďalekému mormónskemu kostolu. Striedajú sa v ňom práve spomínaní misionári.
O mieste konania misie rozhoduje Prezident/Hlava cirkvi, ktorý danému misionárovi zavolá alebo napíše e-mail, že nastal jeho čas. Pre vybraného misionára, jeho rodinu a známych je to veľmi veľká udalosť.
- Donedávna platili dve zaujímavé pravidlá: iba muži, ktorí absolvujú misiu, sa môžu oženiť a misionári môžu telefonovať rodine len dvakrát za rok – počas Vianoc a Dňa matiek, avšak prvé pravidlo sa zrušilo úplne, druhé sa v roku 2019 zmenilo z dvakrát do roka na raz týždenne.
Pravidlá a zaujímavosti
- Nemôžu piť alkohol, kávu, čaj;
- uznávajú len dva hlavné sviatky: Veľká noc a Vianoce, ktoré nazývajú festivaly;
- nemôžu vykonávať aktivity, ktoré považujú za nebezpečné – šplhať sa po skalách, jazdiť na koni, plávať v jazere;
- ženy nemôžu nosiť nohavice, muži musia mať oblek alebo nohavice, biele tričko a kravatu;
- nedeľu považujú za tzv. svätý deň (Holy Day), počas ktorého sa modlia, trávia čas v komunite, no nemôžu hrať žiadne športy či pozerať televízor.
Vrátenie sa späť v čase v podobe Amišov
Tak ako ľahko rozoznáme na ulici mormónov, ešte ľahšie spoznáme Amišov – ženy, dievčatá, malé deti, majú oblečené jednofarebné dlhé šaty a na hlave čepce; muži, chlapci, nosia nohavice, vestu, košeľu a klobúky. Táto náboženská skupina žijúca v USA, je priam až fascinujúca v porovnaní s klasickým, uponáhľaným, moderným svetom.
Amiši sú skupina tradičných kresťanských cirkevných spoločenstiev švajčiarskeho a alsaského anabaptistického pôvodu. Podobne ako pri mormónoch, aj u Amišov to celé začalo jedným mužom. Nejde však o Američana ale o Švajčiara menom Jakob Ammann, ktorý sa stal lídrom v roku 1693. Jeho nasledovateľom sa hovorí odvodeninou od jeho priezviska – Amish (po slovensky Amiš).
- V 18. storočí väčšina Amišov emigrovala práve do Pennsylvanie (ako som spomínala, žijú aj neďaleko Philadelphie). Dnes ich vo veľkých počtoch môžeme nájsť aj v štátoch ako Indiana či Ohio.
- V USA žije okolo 320 000 Amišov.
Sú známi jednoduchým životom, skromným oblečením, nízko nákladovým bývaním, nízkym vzdelaním a odmietaním moderných technológií. Rozprávajú svojím vlastným jazykom – miešanina nemčiny a angličtiny.
- Živia sa poľnohospodárstvom alebo vlastnia obchody a menšie prevádzky. Ako som už spomínala vyššie, vo Philadelphii majú viacero stánkov v našej miestnej tržnici – radi k ním chodievame na poctivé domáce donuty či vynikajúce rebierka.
V čo veria/neveria
- Veria, že Boh miloval svet tak veľmi, že nechal na kríži zomrieť svojho jediného syna. Vďaka viere a preliatej krvi Ježiša nastáva zmierenie s Bohom;
- Biblia je Božím slovom, podľa ktorého by všetci mali žiť ako bratia, cirkev je samostatný celok odlúčený od štátu, všetci sú oddaní mieru a viera si vyžaduje životný štýl učeníctva a dobrých skutkov;
- veria v jedného Boha, ktorý existuje večne ako Otec, Syn a Duch Svätý.
Pravidlá a zaujímavosti
- Riadia sa pravidlami, ktorým sa hovorí Ordnung – ide o kódex správania, respektíve sú to očakávané pravidlá, ktoré regulujú súkromný, verejný a obradový život amišov. Ak niekto poruší pravidlá tohto kódexu, dostane trest alebo ho vylúčia z komunity;
- vyhýbajú sa moderným technológiám a výdobytkom doby, napr. elektrina, internet, mobilné telefóny. Robia tak preto, lebo veria, že prílišné spoliehanie sa na elektroniku, ich viac spojí s okolitým svetom a poškodí ich veľmi dobre zachovanú kultúru;
- nemôžu používať autá (premiestňujú sa na kočoch), ak niekto potrebuje auto v súrnych prípadoch alebo do práce, môže ho využiť ale nesmie ho šoférovať;
- majú vlastné školy, avšak iba so základným vzdelaním, ak má nejaký člen ambície dosiahnuť vyššie vzdelanie, má smolu;
- v 16 rokoch majú možnosť okúsiť okolitý svet odchodom z komunity, na základe ktorého sa rozhodnú, či sa do komunity chcú dobrovoľne vrátiť, väčšina z nich sa samozrejme vráti;
- ak sa niekto z komunity rozhodne odísť, doslova povedané utiecť, všetci sa mu otočia chrbtom – rodina s nim prestane komunikovať + ostatní členovia spoločenstva sa už na „odpadlíka“ pri náhodnom stretnutí nechcú ani pozrieť;
- na prvé miesto kladú rodinu, každá z nich má priemerne 8 detí;
- väčšina svadieb sa koná v utorky a vo štvrtky, svadby v soboty dôrazne odmietajú, pretože upratovať svadbu v nedeľu je svätokrádež
Záver
Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto článku. Pôvodne som Vám chcela napísať o viacerých náboženských skupinách, avšak článok by bol nekonečný. Dajte mi vedieť, ak Vás táto téma zaujala, nech viem, či mám o ďalších zaujímavých skupinách písať v blízkej budúcnosti – napríklad v New York City žije silná komunita ortodoxných židov, vo Philadelphii máme mníšky, ktoré chodia v ružovom a sú celý rok ticho. Téma budúceho článku bola taktiež odhlasovaná prostredníctvom Facebooku, takže na budúci týždeň si posvietime na americký patriotizmus.
Tina