Je možné bývať v Amerike za slovenské ceny?

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri druhom článku zo série americkej životnej úrovne. V predchádzajúcom článku som Vám priblížila priemernú výšku platov rôznych povolaní ako lekárov, učiteľov, stavbárov a podobne. Práve spomínaný článok je odrazovým mostíkom k dnešnej téme: bývanie za veľkou mlákou, takže ak ste ho ešte nečítali, môžete tak urobiť kliknutím sem. V tomto článku sa okrem iného dozviete koľko metrov štvorcových si za rovnakú cenu kúpime na Slovensku a v Amerike. Čo myslíte, korešpondujú výsledné čísla s platmi v danej krajine?

Populárne bývanie v podnájme

Na Slovensku žije v podnájme iba 8,5% Slovákov, v USA sa číslo podnájomníkov pohybuje až okolo 40%. Na Slovensku je to tak kvôli: nevýhodným cenám nájmov; v minulosti odkupovaným družstevným bytom a veľmi nízkou úrokovou sadzbou hypoték. Za veľkou mlákou ľudom viac vyhovuje nájom, pretože: množstvo absolventov vysokej školy má dlhy kvôli spoplatnenému štúdiu, a teda nemôžu si dovoliť vziať hypotéku; zaručuje väčšiu flexibilitu čo sa týka zmeny miesta bývania (Američania sa sťahujú častejšie ako Slováci) a predstavuje platenie nižších daní a poistiek.

Porovnanie cien za meter štvorcový

Pripomínam, že keď som v predchádzajúcom článku porovnávala výšku mesačných a ročných platov medzi Slovenskom a USA, nenašla som žiadne zamestnanie, ktoré by dosahovalo menej ako trojnásobný platový rozdiel. Vzhľadom k týmto skutočnostiam som bola zvedavá, či sa podobné rozdiely naskytnú aj pri porovnávaní cien za bývanie. Urobila som graf, ktorý znázorňuje koľko metrov štvorcových si v rozličných amerických a slovenských lokalitách môžeš kúpiť za $200 000/183 120€. Fialovou farbou sú znázornené americké lokality, ružovou farbou sú znázornené slovenské lokality. Všetky slovenské štatistiky som čerpala z internetovej stránky Národnej banky Slovenska. Odporúčam upriamiť pozornosť na Bratislavský kraj.

Ako vyzerá štandardné bývanie v USA

  • Byty, resp. apartmány

V centrách väčších miest, je veľmi populárne apartmánové bývanie. Jedná sa o budovy vlastnené spoločnosťami. V praxi to znamená, že v nich nie je možné vlastniť apartmán. Pre nájomníkov má takýto komplex mnohé výhody ako veľmi dobrá poloha, 24h recepcia, 24h údržbársky servis, bazén, fitnescentrum, knižnica, vlastné parkovisko atď.

Spoločné priestory v apartmánovom komplexe

Vo veľkých mestách ako New York City, Los Angeles, Philadelphia, Boston a podobne, sú okrem klasických apartmánových komplexov populárne Lofty. Sú to prerobené staršie industriálne budovy a fabriky na moderné apartmány. Vyznačujú sa veľkým priestorom, vysokými stropmi a ako môžeš vidieť na obrázku nižšie, na strope vidno takmer všetky potrubia.

Loft vo Philadelphii
  • Domy

Ak si predstavíš typický slovenský dvojgeneračný dom s veľkou záhradou, tak presne taký v amerických mestách nájdeš ťažko. Typy domov sa výrazne odlišujú podľa štátov a miest, v ktorých sa nachádzajú. Pre predstavu si však poďme priblížiť niektoré z nich.

V meste Philadelphia sú prevažne tehlové radové domy, to znamená, že domy sú takmer identické. Vzhľadom na vysokú cenu pozemkov, sa domy stavajú do výšky (klasika je trojposchodový dom plus podzemie) a hneď jeden vedľa druhého, bez záhrad. Niektoré z nich, hlavne tie novšie majú k dispozícii aj strechu, kde sa môže napríklad grilovať. Zvyčajne sa domy odlišujú farbou dverí a okeníc.

Radový výstavba vo Philadelphii

V San Franciscu sú populárne radové domy vo viktoriánskom štýle, ktoré pripomínajú domy pre bábiky. Paleta farieb je zväčša pastelová. Vyznačujú sa ornamentmi, vyrezávaným drevom, výklenkami a vysokými stropmi. Tieto domy sa nachádzajú aj na najznámejšom námestí v San Franciscu Alamo Square (môžeš ich vidieť na titulnej fotke tohto článku) a hovorí sa im maľované dámy (Painted Ladies).

Domy vo viktoriánskom štýle v San Franciscu

V štátoch ako Connecticut, Delawere, Maryland, New Jersey, prevládajú koloniálne domy, pre ktoré je najtypickejšia symetria. Vyznačujú sa obdĺžnikovým tvarom; dverami umiestnenými častokrát uprostred a rovnakými počtami okien po oboch stranách. Vo vnútri na prízemí sa veľmi pravdepodobne nachádza kozub, obývačka a kuchyňa. Spálne sa zväčša nachádzajú na druhom a treťom poschodí.

Dom v koloniálnom štýle

V štátoch ako California, Severná Carolina, Ohio, Texas, sú populárne ranče. Ide o prízemné, jednoposchodové domy v tvare L alebo U s nízkou šikmou strechou; trámovými stropmi a priestrannou obývačkou s veľkým oknom smerom do ulice.

Ranč

V častiach, ktoré sú blízko oceánov, sú populárne vyvýšené domy, ktoré sú prevažne rekreačné. Sú vyvýšené najmä kvôli vysokému riziku veľkých vĺn a následnému vyliatiu sa vody. Domy sú ladené do jemných tónov.

Plážové domy v Ocean City, New Jersey

Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto článku. Výsledky porovnania cien za jeden meter štvorcový nechávam bez komentára, no opäť raz čísla stoja za zamyslenie. Každopádne, bývanie v Amerike sa odlišuje od štýlu, na ktorý sme na Slovensku zvyknutí. Túto tému v budúcnosti určite otvorím znovu, pretože o bývaní sa dá písať ešte veľa.Teším sa na Vás pri nasledujúcom článku, v ktorom sa budem venovať potravinovej kultúre. Priblížim zaujímavosti, ktoré sa týkajú štýlu obchodov s potravinami a určite nevynechám porovnávanie cien jednotlivých potravín so Slovenskom. Čísla budú opäť prekvapivé. Článok si môžete prečítať kliknutím sem.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma