20 zaujímavosti o legendárnej sérii Sám doma

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Sám doma 1,2 sú snáď najznámejšie vianočné filmy všetkých čias. Zápletky oboch sú veľmi podobné. Malý Kevin McCallister (Macaulay Culkin) nedopatrením ostane sám a musí čeliť dvom zlodejom – Harry Lime (stvárnil ho Joe Pesci) a Marv Murchins‘ (zahral ho Daniel Stern).

História tejto filmovej legendy sa začala písať za veľkou mlákou pred viac ako 30 rokmi. Spočiatku to však vyzeralo, že film sa ani nedokončí – problémy s nízkym rozpočtom, s hereckým obsadením, s hudbou, so snehom, avšak nakoniec všetko do seba zapadlo tak dokonalo, ako snáď nikto nedúfal. Dokonca začalo počas natáčania zázračne snežiť.

Ikonická hudba, ktorú vzal pod svoje krídla legendárny John Williams (pracoval na projektoch ako STAR WARS či E.T.), je úžasnou čerešničkou na torte, bez ktorej by to nebolo ani zďaleka ono.

  • Prvá časť, v ktorej Kevina zabudnú doma a všetci odchádzajú do Francúzska, mala premiéru 16. novembra 1990 – počas jej natáčania mal Macaulay 9-10 rokov.

  • Druhá časť, v ktorej sa Kevin omylom dostane sám do New York City, mala premiéru 20. novembra 1992 a teda dva roky po prvej časti.

  • Tretia časť už má iné herecké obsadenie. Kevina nahradil Alex Pruitt (stvárnil ho Alex D. Linz), pretože Macaulay rolu odmietol – chcel si dať pauzu od herectva. V treťom pokračovaní mal byť už ako pubertiak. Avšak plán nevyšiel a nové obsadenie nedosiahlo také úspechy ani zďaleka. Premiéra bola 12. decembra 1997.

Práve Kevin, ktorý je veľmi populárny aj na Slovensku, sa skrýva v mojom adventom kalendári v okienku číslo osemnásť. Celý adventný kalendár nájdete na nástenke Fb stránky Za Veľkou Mlákou.

20 zaujímavosti o Sám doma 1,2

20. Autor scenára (legenda John Hughes) sa inšpiroval vlastným rodinným výletom do Európy, pri ktorom sa mu zrodila myšlienka: „Čo ak by jedno z detí ostalo doma?“

John Hughes v strede (autor) a Chris Columbus v ľavo (režisér) pri natáčaní scén v NYC

19. Spomínaný John Hughes obsadil Macaulaya do svojho predošlého filmu Strýko Buck (Uncle Buck), kde sa mu zapáčil natoľko, že scenár na Sám Doma písal s predstavou, že by hlavnú postavu mohol hrať práve on. S touto myšlienkou prišiel za hlavným režisérom (Chris Columbus), ktorý však chcel dať šancu aj iným, a preto usporiadal komparz, na ktorom videl stovky detí. Napriek tomu ho žiadne nezaujalo tak, ako Macaulay.

18. Dom, v ktorom bývala rodinka McCallisterovcov, sa nachádza na adrese: 671 Lincoln Avenue, Winnetka (štát Illinois). Zábery z vnútra boli natáčané v školskej telocvični – v bazéne (na druhej a tretej fotke).

17. Majitelia domu v ňom bývali aj počas natáčania. Vďaka filmu sa z domu stala turistická atrakcia, ktorú majitelia predali v roku 2012 za $1.585 miliónov.

16. V oboch filmoch si zahral aj brat Macaulaya Culkina. Kieran stvárnil Kevinovho bratranca a dnes je úspešným hercom.

15. Obrázok, na ktorom bola Buzzova frajerka, je v skutočnosti fotografia prezlečeného chlapca, pretože podľa režiséra bolo nevhodné urobiť si srandu z dievčaťa.

14. Film, ktorý Kevin pozeral a púšťal z neho repliky, nie je reálny – scény boli natočené účelovo.

13. Vianočné ozdoby, po ktorých stúpal Marv, boli vyrobené z cukrového skla.

12. Viaceré scény hrali dvojníci. Napríklad tú, kde sa Kevin spúšťa na saniach po schodoch. Jeho dvojníka si zahral 30-ročný kaskadér Larry Nicholas.

11. Starší sused Marley, ktorého sa Kevin spočiatku bál, dostal meno podľa prvého ducha z knihy a filmu Vianočná koleda. Do deja bol doplnený až neskôr, kvôli navýšeniu emócií.

10. Druhá časť filmu sa mala pôvodne volať Znovu sám (Alone Again) – názov bol zmenený, pretože režisér nechcel, aby si ľudia mysleli, že ide o prerobenie prvej časti.

9. Kevinov kazetový nahrávač, ktorý vo filme zohral dôležitú úlohu, v skutočnosti nefungoval – išlo o rekvizitu, ktorá bola vyrobená len kvôli filmu a Macaulay ju má vraj dodnes doma. Avšak firma Tiger Electronics dostala povolenie od filmového štúdia na výrobu nahrávača ešte v ten istý rok (originálny názov je Talkboy).

8. Hračkárstvo Duncan’s Toy Chest v NYC neexistuje. Jeho exteriér bol natáčaný v Chicagu (Rookery Building).

7. Fakt, že Kevin v hoteli stretne Donalda Trumpa (súčasný americký prezident) a opýta sa ho na radu, kam ma ísť, ste si zrejme všimli. No vedeli ste, že Donald vlastnil tento hotel v rokoch 1988-1995?

6. Hotel Plaza je luxusný hotel, ktorý sa nachádza pri Central Parku. Všetky zábery boli skutočné – okrem scén z bazéna. Tie sa natáčali vo Four Seasons v Chicagu.

5. O hoteli si dáme ešte jeden zaujímavý fakt: kvôli scénam dali z hotelovej lobby preč koberec, aby sa Kevin mohol šmyknúť na podlahe. Donaldovi Trumpovi sa interiér bez koberca zapáčil na toľko, že ho tam už nikdy nevrátili.

4. Vo filme bolo použité skutočné rezervačné číslo hotela Plaza. Dodnes ponúkajú balíčky, ktoré napríklad zahŕňajú špeciálnu edíciu filmov + zmrzlinu a pobyt v Kevinovej izbe číslo 411 (cena za noc sa pohybuje v okolí $1 000).

3. Postava holubej ženy bola inšpirovaná populárnou americkou knižnou postavou Mary Poppins.

2. Holuby, ktoré napadli Marva, boli kvôli tejto scéne trénované 12 týždňov. Jeden z nich mu náhodne vletel do úst (to nebolo plánované). Herec sa neskôr vyjadril, že to bolo strašne nechutné.

1. Prvá časť zarobila rekordných $447.1 miliónov, druhá časť $359 miliónov.

Ak Vás zaujal tento článok, ďalšie podobné si môžete prečítať napríklad v sekcii kultúra, ktorú nájdete kliknutím sem: Kultúra za veľkou mlákou.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma