Sneh a lyžiarske strediská v USA

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri zasneženom článku, ktorý je tento týždeň (začiatkom februára) viac než aktuálny. Na severovýchode USA sme totiž mali snehovú búrku a tak mi napadlo, že je najvyšší čas napísať o snehovej a lyžiarskej téme.

Hlavné okruhy, ktoré v tomto článku nájdete:

 • Kde všade sneží v USA?
 • Snehové prázdniny a odhŕňanie snehu
 • Lyžiarske strediská v USA

Kde všade sneží v USA?

Podľa štatistík sneží v 60% amerických štátoch, avšak sneh sa objavil už takmer v každej časti USA. Medzi TOP desať štátov s najpočetnejšími snehovými zrážkami patria (od najväčších): Vermont, Maine, New Hampshire, Colorado, Alaska, Michigan, New York, Massachusetts, Wyoming, Wisconsin.

 • Rekordman v najväčšom množstve snehu, ktorý napadal za jeden mesiac, je mesto Tamarack (štát California), kde v januári v roku 1911 napadlo 990,6 cm.

Naopak, štáty a mestá, kde by bol sneh priam šokujúci sú: Florida (najmä južná časť), Hawaii (okrem výnimky na horách), niektoré mestá v Texase (napr. Houston), niektoré mestá v Nevade (Las Vegas), Arizone (Phoenix) a Californii (San Diego, San Francisco).

V štáte New York napadne každý rok v priemere 60 cm snehu, avšak v NYC je to premenlivé. Tento rok napadlo za tri dni viac ako 50 cm snehu, no počas zimy na prelome rokov 2019/2020 napadlo len cca 15 cm snehu.

 • Biele Vianoce boli v NYC naposledy v roku 2009. Za posledných 50 rokov snežilo na Vianoce len trikrát.

Odkedy žijem vo Philadelphii, za posledné štyri roky snežilo asi iba šesťkrát. Pre túto oblasť sú typické snehové búrky (snowstorm), ktoré trvajú len dva-tri dni a okrem hustého snehu sa vyznačujú silným vetrom. O blížiacich sa snehových búrkach informujú v televízií, rádiu a na internete. Stáva sa, že dokonca aj na mobilných telefónoch pípajú rôzne upozornenia a snehové výstrahy.

Snehové prázdniny a odhŕňanie snehu

Školy a univerzity v tejto oblasti, najmä vo veľkých mestách (platí to napríklad aj pre Boston a NYC) rátajú so snežnými prázdninami (snow days), čiže keď nasneží, študenti majú voľno. Taktiež sa zatvárajú rôzne obchody, prevádzky či reštaurácie. Z ciest miznú autá, z ulíc chodci a každý ostáva radšej doma. Jediné, čo je v uliciach počas týchto dní počuť sú odhŕňače.

Čo sa týka odhŕňania chodníkov, veľmi záleží od konkrétneho mesta. Vo všeobecnosti platí, že ak vlastníte dom, firmu, obchod a Vaša nehnuteľnosť hraničí s mestským chodníkom, odhŕňate aj ten. Vo Philadelphii to platí stopercentne.

 • Sneh na chodníkoch vo Philadelphii musí byť odhrnutý do šiestich hodín po končení sneženia. Veľkosť vyčistenej plochy musí byť cca 90 cm na šírku.

Navyše každá väčšia budova/univerzita/apartmánový komplex, sú vybavené rôznymi autíčkami či pomôckami na odhŕňanie snehu a na údržbu chodníkov, ktoré zabezpečujú správcovia budov + existujú firmy, ktoré majú v portfóliu odhŕňanie snehu na zavolanie.

 • Vo Philadelphii existuje Philadelphia Streets Department (oddelenie, ktoré má na starosti ulice), ktoré má v právomoci vyhlásiť snehovú pohotovosť. Ak sa tak stane, do ulíc mieria pluhy, ktoré musia odhrnúť 177 km núdzových trás. Vozidlá v tom čase nemôžu brániť v priechodnosti pluhu, čiže musia byť presunuté svojim majiteľom, v opačnom prípade bude vystavená pokuta vo výške $150/125€.

Lyžiarské strediska v USA

V USA funguje 470 lyžiarskych stredísk, ktoré sa nachádzajú v 37 štátoch. Najviac z nich (až 50) sa nachádza prekvapivo v štáte New York.

 • Najlepšie lyžiarske strediská sa nachádzajú v štátoch Colorado, Utah, California.

 • Pýtali sme sa známych, kde chodia lyžovať a mnoho z nich sa zhodlo na štáte Vermont, pretože je relatívne blízko (aj od Philly, aj od NYC).

 • Podľa štatistík je v USA približne 9 miliónov aktívnych lyžiarov a snowboardistov (z celkového počtu 328,2 miliónov obyvateľov).

Keďže lyžiarskych stredísk je veľa, vybrala som pre Vás jedno najväčšie a jedno najlepšie, aby ste mali ako takú predstavu o cenách za skipasy. Mnoho stredísk ponúka návštevníkom rôzne atrakcie a vymoženosti, ako napríklad klzisko pod holým nebom či vyhrievané bazény. To, koľko stojí celý balíček za kompletný výlet je veľmi ťažké určiť, keďže k dispozícií sú od klasických, cez drahšie až po luxusné hotely (od $100 za noc až po tisíce).

 • Podľa štatistík 4-dňová 4-členná rodinná lyžovačka stojí v tých lepších rezortoch v priemere $2 500 – $3 000 (2 079€ – 2 495€).

Najväčšie lyžiarske stredisko v USA

Najväčšie lyžiarske strediská sú dokonca dve a nájdeme ich v Utahu a v Montane. Obe z nich majú k dispozícií až 250 km svahov. Na ukážku som vybrala Park City, ktoré sa nachádza sa v Salt Lake City (štát Utah). Návštevníci sa môžu previesť až 39 vlekmi.

1-dňový lístok

kúpa vopred $148/123$

kúpa na mieste $179/149€

3-dňový lístok

kúpa vopred $432/360€

kúpa na mieste $525/437€

7-dňový lístok

kúpa vopred $952/793€

kúpa na mieste $1 162/968€

Požičanie lyží, lyžiarok a paličiek na jeden deň, stojí v tomto stredisku v priemere $45/37.50€. Požičanie snowboardu stojí približne rovnako.

Najlepšie lyžiarske stredisko v USA

Rebríček najlepšie hodnotených lyžiarskych stredísk v USA vedie Vail Ski Resorts, ktoré sa nachádza neďaleko mesta Vail, v štáte Colorado. Tento rebríček bol zostavený na základe ocenení rôznych časopisov a do úvahy sa brali aj snehové podmienky, kvalita služieb či veľkosť kopcov.

Vail má k dispozícii trate dlhé 234 km a 25 vlekov.

1-dňový lístok

kúpa vopred $169/141€

kúpa na mieste $209/174€

3-dňový lístok

kúpa vopred $483/402€

kúpa na mieste $597/497€

7-dňový lístok

kúpa vopred $938/781€

kúpa na mieste $1 393/1 160€

Záver

Ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Jednotlivé americké mestá majú po nasnežení svoje magické čaro. Určite mi dajte vedieť, ak ste sa niekedy v USA lyžovali alebo ak ste navštívili niektoré mesto, ktoré bolo pod snehovou prikrývkou. Teším sa na Vás opäť na ďalší piatok s novým hlavným článkom.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma