Philadelphia – mesto, ktoré by si mal navštíviť

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Za vznik Philadelphie vďačíme Williamovi Pennovi, ktorý ju založil v roku 1682 ako mesto bratskej lásky, z gréckeho philos/láska a adelphos/brat. Dnes je piatym najväčším mestom v Amerike. Nachádza sa v štáte Pennsylvania, hodinu a pol autom od New Yorku. Philadelphia sa pýši veľmi bohatou históriou, športom a pestrou kultúrou. Pre tento článok som vybrala niekoľko zaujímavých faktov, ktoré (podľa mňa) prispeli k tomu, že National Geographic prednedávnom zaradil Philadelphiu k 25 najlepším cestovateľským destináciám, ktoré by si mal navštíviť v roku 2020.

Miesto, kde sa zrodila sloboda

K najzákladnejším faktom americkej histórie patrí Deklarácia nezávislosti (Declaration of Independence). USA sa vďaka tomuto dokumentu oslobodila od Britskej nadvlády, a to 4. júla 1776 vo Philadelphii v Dome nezávislosti (Independence Hall). V tento deň bola Deklarácia oficiálne odhlasovaná kongresom. Spísanie deklarácie sa pripisuje najmä Thomasovi Jeffersonovi, Johnovi Adamsovi a Benjaminovi Franklinovi. Replika domu, v ktorom na druhom poschodí pripravoval Thomas Jefferson jednotlivé body deklarácie, sa nachádza neďaleko Domu nezávislosti.

Independence Hall
Dom, v ktorom pracoval Thomas Jefferson

Obľúbený Benjamin Franklin

Benjamin Franklin sa narodil v Bostone, no ako dospelý žil vo Philadelphii až do svojej smrti. Je považovaný za najznámejšieho obyvateľa Philadelphie, a tento fakt je v meste neprehliadnuteľný. Múzeum Benjamina Franklina, pamätník Benjamina Franklina, stredná škola Benjamina Franklina, hrob Benjamina Franklina, Inštitút Benjamina Franklina, Franklinovo námestie, Franklinova veža, Franklinova fontána, Franklinovo ihrisko, bar či reštaurácia. To všetko nájdeš práve vo Philadelphii. Dokonca aj budova v ktorej bývame má vo svojom názve Franklina. Inými slovami, keď prídeš do Philadelphie, určite začuješ meno Benjamin Franklin mnohokrát.

Hrob Benjamina Franklina spolu s chronológiou jeho života

Čokoľvek uvidíš, zrejme je to prvé v krajine

V rokoch 1790-1800 sa Philadelphia na krátke obdobie stala prvým hlavným mestom USA. Keďže je to mesto s bohatou históriou, nájdeš tu mnoho budov a inštitúcií, ktoré sú historicky prvé v celej krajine. Prvé múzeum bolo založené vo Philadelphii v roku 1743 (American Philosophical Society Museum); prvá verejná nemocnica otvorená v roku 1751 (Pennsylvania Hospital); prvá banka otvorená v roku 1791 (First Bank of the United States); prvá mincovňa založená v roku 1792 (United States Mint); prvá väznica postavená v roku 1829, ktoré sa stalo modelom pre všetky ostatné väznice (Eastern State Penitentiary); prvá Zoo fungujúca od roku 1874 (The Philadelphia Zoo). A to nie je všetko! Vymenovala som len to najhlavnejšie, čo historická časť Philadelphie ponúka.

Prvá banka v USA
Prvá väznica v USA Eastern State Penitentiary

Sofistikované ulice

Stratiť sa vo Philadelphii je takmer nemožné. Štruktúra mesta bola totiž naplánovaná hneď pri jeho založení v roku 1682. Philadelphia má ako jedno z prvých miest severnej Ameriky mriežkový systém ulíc. Pozri fotku nižšie. Zaujímavým faktom je, že staršie ulice sú pomenované podľa názvov stromov. Máme tu napríklad Gaštanovú ulicu (Chestnut Street), Ulicu vlašských orechov (Walnut Street), Čerešňovú ulicu (Cherry Street), Smrekovú ulicu (Spruce Street), Borovicovú ulicu (Pine Street) a mnoho ďalších. Hovorí sa, že v minulosti boli na danej ulici vysadené typy stromov korešpondujúce s jej názvom, z dôvodu uľahčenia orientácie ľuďom, ktorí nevedeli čítať.

  • Vo Philadelphii sa taktiež nachádza najstaršia nepretržite obývaná ulica v USA (Elfreth’s Alley). Pozostáva z 32 domčekov, ktoré boli postavené v rokoch 1728-1836. V dvoch z nich sa nachádza darčekový obchod a múzeum. Prísnym pravidlom pre všetkých majiteľov domov je, že nemôžu meniť ich vonkajší výzor. Ak by si sa chcel vrátiť späť v čase aspoň na jednu noc, môžeš tak urobiť cez portál Airbnb, Inc. za príjemných 750 dolárov/jedna noc.
Mapa Philadelphie, mriežkový systém
Elfreth’s Alley, najstaršia obývaná ulica

Kolíska Cheesesteakov a praclíkov

Zlé jazyky hovoria, že ak prídeš do Philadelphie a neochutnáš Cheesesteak (čítaj Čístejk), je to akoby si v tomto meste ani nebol. Cheesesteak je totiž najtypickejšia a najlegendárnejšia pochúťka Philadelphie. Písal sa rok 1930, keď Pat Olivieri dal po prvýkrát dokopy základné ingrediencie tejto pochúťky: talianskú rolku a tenké plátky hovädzieho mäsa. Syr sa stal treťou základnou ingredienciou až o desať rokov neskôr. Svoju originalitu si Cheesesteak zachováva dodnes, no pridalo sa viacero druhov ako napríklad pizzový a cibuľový. Čo sa týka mňa, Cheesesteak mi začal chutiť až na druhý pokus, no odvtedy nedám na neho dopustiť. Keď budeš niekedy vo Philadelphii milý čitateľ, daj si pizzový Cheesesteak v Sonny’s Famous Steaks.

Cheesesteak najznámejšia pochúťka vo Philadelphii

Pri jedle ešte chvíľu ostaneme, pretože nespomenúť praclík ako súčasť kultúry Philadelphie je faux pas. Ide o nadýchané jemné cesto posypané soľou, ktoré sa podáva s horčicou. Tvar praclíka sa mi ťažko opisuje, takže pozri fotku nižšie. Tieto praclíky sa pečú od 19. storočia a sú výnimočné vďaka svojmu tvaru a textúre. Kúpiť ich môžeš takmer všade, od pouličných predavačov až po praclíkovú továreň (Philly Pretzel Factory). Štatistiky hovoria, že konzumácia praclíkov vo Philadelphii je 12-násobne vyššia ako kdekoľvek inde v Amerike.

Ako (nielen) Rocky Philadelphiu preslávil

Legendárne schody, po ktorých beží Rocky Balboa sa nachádzajú práve vo Philadelphii. Vďaka tomuto filmu stretneš na schodoch bežať každého, od profesionálnych športovcov až po turistov v žabkách, v ktorejkoľvek hodine za každého počasia. Legendárna zvučka k tomu samozrejme nesmie chýbať. Hneď vedľa schodov je Rockyho socha, pri ktorej sa neustále tvoria rady turistov čakajúcich na fotku.

Záber z filmu Rocky Balboa
  • Ďalšie filmy, v ktorých môžeš vidieť Philadelphiu sú: Creed, Transformers 2, Ctihodný občan, Šiesty zmysel, Odstreľovač, Marley a Ja, Ochranca, 12 opíc. Zo známych ľudí sa vo Philly narodili: Will Smith; Bradley Cooper; Koby Bryant; Kevin Hart; Marshmello; Grace Kelly; Richard Gere a v neposlednom rade Bill Cosby, no po prevalení škandálu zmizol zo siene slávy.

Pár zaujímavosti na záver, ktoré nájdeš vo Philadelphii

  • Lekárske múzeum (Mütter Museum), v ktorom majú mnoho zaujímavých exponátov, napríklad časti mozgu Alberta Einsteina.
  • Jeden z najväčších symbolov slobody, Zvon nezávislosti (Liberty Bell). Je výnimočný svojou prasklinou, ktorej vznik je opradený mnohými historkami. Zvon zvonil pred prvým verejným čítaním Deklarácie nezávislosti 8. júla 1776.
  • Najstaršia, neustále fungujúca farmárska tržnica s vynikajúcim jedlom, otvorená od roku 1893 (Reading Terminal Market). Sídlia tu miestni výrobcovia najlepších donutov, zmrzliny, koláčikov; pestovatelia ovocia a zeleniny; predajcovia morských plodov, mäsa a domácich vajíčok.
  • Philadelphia nezaostáva ani čo sa týka umenia. V spojených štátoch sa označuje za hlavné mesto nástenných malieb, pretože ich nájdeš na rôznych budovách viac ako 2000.
  • Najväčšia súkromná zbierka impresionistov, post-imresionistov a moderného umenia pod jednou strechou v hodnote 25 miliárd dolárov (The Barnes Foundation).
  • Múzeum umenia, ktoré je jedno z najväčších v štátoch. Nachádza sa v ňom viac ako 240 000 objektov (Philadelphia Museum of Art).
  • Dom, v ktorom údajne ušila Betsy Ross prvú vlajku Ameriky s 13 hviezdami (symbolizovali vtedajších 13 kolónií). Avšak nie sú o tom žiadne historické záznamy, že práve Betsy bola prvá. Existujú o tom len tvrdenia jej pravnukov, takže táto verzia je pravdepodobne fiktívna.
  • Najväčší fungujúci píšťalový organ na svete, ktorý nájdeš a môžeš počuť v obchodnom dome Macy’s (Wanamaker Organ).
Liberty Bell, najväčší symbol Philadelphie
Reading Terminal Market, miesto kde sa zastavil čas
Dom Betsy Ross, v ktorom sa údajne ušila prvá vlajka USA
Wanamaker Organ

Ako už zrejme vieš milý čitateľ, vo Philadelphii bývam tretí rok. Ak by som mala použiť jedno slovo, ktoré je pre Philly charakteristické, určite by to bolo slovo rôznorodosť, ktorá sa týka zloženia obyvateľstva, výborného jedla z celého sveta, kultúrnych a športových podujatí, ktoré by si mal určite navštíviť.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma