Nevada – 22 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri štvrtom pokračovaní série o amerických štátoch. Po Californii, Aljaške, Colorade a Arizone, sa v tomto článku pristavíme pri striebornom štáte Nevada. Vedeli ste, že čo sa týka množstva hôr, Nevada je v rámci USA na druhom mieste?

Ak ste nečítali prvé časti série, no chceli by ste, pripájam link kde nájdete všetky odkazy: Zaujímavosti o štáte Arizona a preklik na ostatné články.

Čo vám napadne ako prvé, keď počujete slovo Nevada? Mne automaticky mesto hriechu Las Vegas. Okrem neho však tento štát ponúka krásnu prírodu, piesočné púšte, zalesnené horské svahy, trávnaté údolia, členité a zasnežené hory.

Nachádza sa v západnej časti USA. Má 16 krajov a susedí so štátmi: Idaho, Oregon, Utah, Arizona, California.

22 zaujímavých faktov o štáte Nevada

1. K Spojeným štátom sa pripojila 31. októbra 1864 ako 36. štát.

2. Názov Nevada znamená v španielčine ´pokrytý snehom´. Inšpirácia pramení zo zasnežených vrcholov pohoria Sierra Nevada, jedného z najkrajších prírodných úkazov v celom štáte.

3. Dnešná podoba vlajky vznikla v roku 1991 po zmene v slove Nevada. V pôvodnej vlajke, ktorá existovala v rokoch 1929 – 1991, boli písmenká umiestnené v okolí každého cípu hviezdy.

Vlajka je na modrom podklade, ktorý symbolizuje bdelosť, lojalitu a spravodlivosť. Strieborná hviezda je symbol ťažby striebra. Dve zelené vetvy so žltými kvetmi znázorňujú národný kvet, ktorým je palina pravá (v angličtine sagebrush). Nápis Battle Born znamená vo voľnom preklade ´narodená v boji´, pretože Nevada sa pripojila k USA počas Občianskej vojny.

4. Vďaka svojej rozlohe je siedmym najväčším štátom v USA. Má 286 382 km2, z ktorých až 87% vlastní vláda.

5. Má približne 3,08 miliónov obyvateľov. S týmto číslom sa radí do druhej polovice amerického rebríčka, na 32. miesto.

6. Oficiálna prezývka strieborný štát (v angličtine The Silver State), vznikla vďaka obrovskému nálezisku striebra v roku 1859, ktoré dostalo názov Comstock Lode.

7. Okrem ťažby striebra je v Spojených štátoch najväčším producentom zlata.

8. Je najsuchším štátom, keďže každoročne tu napadne len okolo 25,4 centimetrov zrážok. Väčšinu územia pokrýva púšť, no aj napriek tomu sa na pohoriach Sierra Nevada a Ruby Mountains udržiava sneh až pol roka.

9. Sierra Nevada a Ruby Mountains však nie sú jediné hory, ktorými sa pýši. Keďže ich má dokopy až 172, radí sa na druhé miesto v americkom rebríčku. Viac pohorí ma už len Aljaška.

10. Za dominantné púšte môžeme označiť Great Basin Desert, ktorá sa nachádza na severe a Mojave Desert v južnej časti štátu.

11. Neďaleko mesta Gerlach sa nachádza krásny geotermálny gejzír s názvom Fly Geyser. Tento kužeľ uhličitanu vápenatého vznikol v roku 1916 počas vŕtania a hľadania vody na zavlažovanie.

12. Za spomenutie určite stojí Lake Tahoe, jedno z najpopulárnejších turistických miest. Sladkovodné jazero zdobí pohorie Sierra Nevada a hranicu s Californiou. Je tak hlboké, že by pokrylo celý Empire State Building (známy mrakodrap v NYC).

13. Má štyri národné parky: Great Basin, Valley of Fire, Red Rock Canyon a Death Valley.

Počas jasnej noci v národnom parku Great Basin je možné sledovať nádhernú Mliečnu dráhu.

14. Nevada je jedným z TOP producentov vzácneho kameňa Tyrkys (v angličtine Turquoise).

15. Pre strieborný štát je mimoriadne dôležité poľnohospodárstvo. Dominantou je chov dobytka, pestovanie pšenice, raže a jačmeňa.

16. Národným zvieraťom je púštna ovca hruborohá (v angličtine Desert Bighorn Sheep). Nájdeme tu však aj škorpióny, pumy, hady, jašterice, pavúky, kojoty, korytnačky a mnohé ďalšie druhy.

Za povšimnutie určite stojí aj krysa klokania (v angličtine Kangaroo Rat), ktorá žije v Death Valley a dokáže prežiť celý život bez jedinej kvapky vody.

17. Ak by sme počas návštevy chceli skúsiť šťastie v lotérii, mali by sme smolu. Nevada je totiž jedným zo štátov, kde je lotéria protizákonná.

18. Zákaz sa však netýka automatov a hazardu. Existuje snáď ideálnejší variant ako svetové hlavné mesto zábavy? Reč je o legendárnom Las Vegas, ktoré je zároveň najväčším mestom strieborného štátu.

19. Las Vegas, mesto hriechu, zábavy, sobášov či prostitúcie. Ukrýva tak veľa zaujímavostí, štatistík a prvenstiev, že si priam pýta samostatný článok. A aj existuje! Napísala som ho ešte dávnejšie a nájdete ho kliknutím na tento odkaz: TOP 17 zaujímavých info o LAS VEGAS.

20. Hlavné mesto Nevady je Carson City. Svoj názov dostalo po legendárnom horskom mužovi menom Kit Carson. Každý rok v októbri sa na tomto mieste koná Nevada Day Parade, ktorý sa vyznačuje krásnymi teplovzdušnými balónmi.

21. Videli ste film o americkej rodinke Griswooldovcov? Ak náhodou áno, je vám povedomá Hoover Dam? Ide o betónovú klenbovú priehradu, ktorá leží na hranici štátov Nevada a Arizona. Na jej postavenie bolo potrebné vraj také množstvo betónu, že by vystačilo na diaľnicu zo San Francisca do NYC, na opačný koniec USA.

Priehrada má rozmery: výška 220 metrov, dĺžka 379 metrov. Jej súčasťou je umelo vytvorené, 180 metrov hlboké jazero s dĺžkou až 185 kilometrov.

Svoj názov dostala po americkom prezidentovi Herbertovi Hooverovi, ktorý ju dal postaviť v 30. rokoch 20. storočia. Chráni okolité miesta od povodní, dodáva vodu a energiu napríklad do známeho Los Angeles či zavlažuje poľnohospodárske polia.

22. Počuli ste už o oblasti s názvom Area 51? V roku 2019 z nej vznikol na internete doslova virál, aj keď autor tvrdí, že išlo o žart. Area 51 je vysoko klasifikovaný diaľkový oddiel leteckej základne vzdušných síl Spojených štátov. Bola postavená v roku 1955 ako súčasť rozsiahlejšieho komplexu Nevada Test and Training Range, pôvodne slúžiaceho na testovanie špionážnych lietadiel.

Nachádza sa vo vyschnutom koryte jazera Groom a keďže ide o prísne stráženú oblasť a to, čo sa tam presne deje, je pre verejnosť prísne tajné.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Teším sa na vás v ďalšom pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma