Aké autá sú populárne v USA?

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri novom článku, v ktorom sa dozviete automobilové štatistiky spoza veľkej mláky a tiež aj aké modely áut sú populárne v jednotlivých amerických štátoch. Aké auto vám napadne ako prvé pri otázke: Ktoré auto považujete za typicky americké? Predpokladám, že väčšine z vás napadnú veľké autá, iným zase možno Tesla. Poďme sa pozrieť na to, aká je skutočnosť.

Ako som už spomínala vo viacerých článkoch, americké štáty sa od seba líšia – niektoré viac, niektoré menej. Každý štát má svoje zákony, kultúru či typické jedlá. Líšia sa aj podnebím, prírodou a dôkazom toho je aj naša utorková séria, v ktorej si každý týždeň predstavujeme jedinečné štáty.

Inak to nie je ani čo sa týka populárnosti áut. V niektorých štátoch vedú typické rodinné autá, inde zase elektrické autá a niekde … no veď uvidíte sami.

Automobilové štatistiky v USA

 • V roku 2020 bolo v USA registrovaných 286,9 miliónov motorových vozidiel vrátane nákladných áut, autobusov či motoriek.
 • S počtom 726 004 predaných kusov bol Ford série F bez pochýb najpredávanejším autom v Spojených štátoch v roku 2021. Zároveň je najpredávanejším autom všetkých čias.
 • Medzi najpopulárnejšie značky áut v USA patria: Toyota, Honda, Chevrolet a Ford. Za najobľúbenejšiu značku luxusných áut sa považuje Mercedes-Benz.
 • Poznáte amerických výrobcov áut? Patria medzi ne napríklad značky: Ford, Chevrolet, Tesla, Cadillac, RAM, Jeep, Lincoln či Chrysler.
 • Ak vás zaujíma rebríček najpredávanejších aút v USA, pripájam link na článok z Forbes: Najpredávanejšie autá v roku 2021.
 • Okolo 24% amerických domácností vlastní 3 a viac automobilov; jedno auto má k dispozícii 33,5% rodín a iba 9% domácností nevlastní žiadne auto. Na Slovensku nevlastní auto až 40% domácností.
 • Priemerný vek áut jazdiacich po amerických cestách je 12 rokov a 1 mesiac. Tento údaj sa zvyšuje každým rokom. Na porovnanie v roku 2009 bol priemerný vek auta na cestách 9 rokov a 6 mesiacov.
 • Priemerná cena, ktorú platia Američania za nové autá je $47 000 (42 698€ – prepočítané kurzom zo dňa 25. marca 2022).
 • Typický kupca si však v USA nekupuje úplne nové auto. Podľa štatistík uprednostňuje najmä ojazdené autá do $20 000.

Populárnosť áut v amerických štátoch

Populárnosť áut sa mení z roka na rok, z toho dôvodu som k vybraným štátom priradila tri populárne modely áut. Štáty som vyberala zámerne kvôli rozmanitosti.

1. Aljaška

Najpredávanejšie auto na Aljaške je Ram 1500/2500/3500. Za týmito modelmi nasleduje Ford série F a Chevrolet Silverado.

 • Podľa štatistík pripadá na Aljaške na 100 ľudí 82 áut.
 • Priemerný vek auta, ktoré premáva po aljašských cestách je 13,6 roka.

2. Texas

Texas je taktiež známy veľkými autami. Za najpopulárnejšie auto sa už dlhé roky považuje Ford F-150. Okrem tohto modelu sa vo veľkom nakupuje tiež Chevrolet Silverado 1500 a Toyota RAV4.

 • Smutná zaujímavosť: Texas je na prvom mieste v rámci množstva smrteľných autonehôd v USA. Za najčastejšiu príčinu nehodovosti môže v tomto štáte nedodržiavanie rýchlosti.

3. California

V roku 2021 boli v Californii najpredávanejšími autami: Toyota Camri (61 599 kusov), Tesla Model Y (60 394 kusov) a Honda Civic (59 818 kusov).

 • Cena za Teslu Model Y 2022 začína v Californii na $53 940.
 • V Californii je najviac elektrických áut v USA.

4. New Jersey

Najpredávanejším autom v americkom štáte New Jersey je Honda CR-V. Na druhom mieste je auto tej istej značky Honda Civic a trojicu uzatvára Toyota RAV4.

 • New Jersey je jedným z dvoch amerických štátov, v ktorých si na základe zákona nemôžete sami natankovať benzín na čerpacej stanici. Musia vám natankovať pracovníci na to určení. Druhým štátom je Oregon, pričom niektoré regióny už tento zákaz zrušili.

5. Hawaii

Čo myslíte, aké auto je najpopulárnejšie na Havaji? Odpoveď je Toyota Tacoma, ktorú mnohí miestni prezývajú Taco. Tesne za ňou nasleduje Toyota 4Runner a Toyota RAV4.

 • Na základe havajských zákonov pri jazdení neexistujú popri cestách žiadne reklamné pútače, pretože sú v týchto končinách zakázané.

6. Illinois

Vďaka štátu Illinois sa nám v našom rebríčku zamotajú karty. Do hry totiž vstupuje značka Chevrolet, konkrétne Chevrolet Impala, ktorý je v týchto končinách veľmi populárny. Na druhom mieste je Chevrolet Malibu a tesne za ním Toyota Camri.

7. New York

V americkom štáte New York patria prvé tri priečky týmto modelom áut: Jeep Grand Cherokee, Hyundai Tucson a Honda CR-V.

 • Keďže v mnohých prípadoch je vlastníctvo automobilu v meste New York City skôr príťažou a komplikáciou (ceny a problém s parkovaním, zápchy,…), mnohých asi neprekvapia nasledujúce štatistiky: iba 45% newyorských domácností vlastní auto; tri a viac áut vlastní menej ako 3% domácností.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. O všetkých spomenutých štátoch mám samostatné články plné zaujímavých informácií z každého rožka troška. Ak ste ich náhodou nečítali, no chceli by ste, nájdete ich na tomto odkaze: Séria o amerických štátoch.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

 • Facebook: Za Veľkou Mlákou
 • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma