Založenie hlavného mesta Washington D.C.

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook
Washington Monument on the Reflecting Pool in Washington, D.C. at dawn.

16.júla uplynulo 230. výročie založenia hlavného mesta USA – Washington D.C., ktoré je medzi americkými mestami veľmi výnimočné. Je to tak najmä preto, že Washington D.C. bol v roku 1790 založený s jediným dôležitým cieľom – hlavné mesto USA, v ktorom budú sídliť hlavné vládne budovy, pamätníky a múzeá.

 • Poloha mesta bola takzvaným kompromisom medzi severom a juhom. Jeho presnú polohu vybral George Washington. Išlo o územie štátov Maryland a Virginia, ktoré rozdeľuje rieka.
 • Svoj názov dostalo podľa prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona. Skratka D.C. znamená District of Columbiapocta objaviteľovi Christopherovi Columbusovi.
 • O jeho vzniku rozhodol Kongres, ktorého členovia sa dohadovali dlhých 7 rokov.
 • Na plánovanie tohto mesta bol vybraný Pierre Charles L’Enfant – dizajnér, ktorý sa narodil vo Francúzsku.
 • Kongres sa do Washington D.C. presťahoval z Philadelphie v roku 1800, kedy bola dokončená takmer celá konštrukcia Capitol Building (Budova parlamentu) a pár ďalších vládnych budov.
 • V roku 1812, počas vojny s Veľkou Britániou, boli takmer všetky vládne budovy zničené. Mesto sa zo škôd spamätávalo roky.
 • Nasledovali ďalšie desaťročia vývoja pod vplyvom vlády a jednotlivých prezidentov. Postupne sa začalo s výsadbou stromov (okolo 50 tisíc); s pomenovaniami ulíc (niekoré sú pomenované podľa abecedy – A,B,C… chýba písmeno J, pretože v tých časoch sa písalo ako I); pribudlo verejné osvetlenie; ulice s dlažbou; kanalizácia a podobne.
 • Charakter mesta významne ovplyvnil Washington Monument, ktorého výstavba trvala takmer 40 rokov, kvôli finančným a ďalším problémom. Bol dokončený v roku 1888. Všimli ste si niekedy, že má dve rozdielne farby?

Atrakcie, múzeá, pamätníky, vládne budovy

 • Postupne pribúdali ďalšie pamätníky, vládne budovy a múzeá.
 • Veľmi veľa atrakcií a múzeí vrátane ZOO a botanickej záhrady, sú pre návštevníkov zdarma – sú platené vládou a z rôznych fondov. Nápad pramení zo Smithosianskeho fondu – za ktorým stojí Angličan James Smithson, ktorý odkázal vo svojej vôli v roku 1829 americkej vláde $500 tisíc s tým, aby sa všetky peniaze použili pod jeho menom vo Washingtone D.C. Pár príkladov, aké múzeá sú vo Washington D.C.: Múzeum Biblie (Museum of the Bible), Múzeum Námornej pechoty (Museum of the Marine Corps), Národné letecké a vesmírne múzeum (Smithsonian National Air and Space Museum), Múzeum tajných služieb (International Spy Museum), Múzeum pamiatky obetiam Holokaustu (United States Holocaust Memorial Museum) a veeeľa veeeľa ďalších.
 • Pamätníky, ktoré nájdeme vo Washington D.C.: Lincoln Memorial, Thomas Jefferson Memorial, Vietnam Veterans Memorial (Vietnamskí veteráni), National World War II Memorial (2. svetová vojna), Saint John Paul II National Shrine (svätý Ján Pavol II) a mnoho ďalších.
 • Vládne budovy, ktoré nájdeme vo Washington D.C.: Biely dom / White House, Budova parlamentu / United States Capitol, Najvyšší súd / Supreme Court of the US, Národné archívy / National Archives a mnohé ďalšie.

Washington D.C. je jedinečné a zaujímavé mesto. Nachádza sa v ňom nespočetné množstvo zaujímavostí, o ktorých Vám budem písať postupne viac – napríklad ak bude zaujímavé výročie niektorej z hlavných atrakcií.

Ďalšie zaujímavosti si môžete prečítať kliknutím sem.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma