Vermont – 19 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 22. pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Z východnej časti, v ktorej sme navštívili záhradný štát New Jersey, sa presúvame na sever ku kanadským hraniciam. Vedeli ste, že Vermont je jeden z prvých štátov, ktorý zakázal otroctvo?

Všetky predchádzajúce časti tejto série, v ktorých sme sa venovali napríklad štátom: North Carolina, Nevada, Colorado, nájdete na tomto odkaze: Kompletná séria o amerických štátoch.

Krásna príroda, pokoj, hory, lyžiarske strediská, farmy, javorový sirup, mramor, žiadne mrakodrapy, priateľská jazerná príšera Champ, známa zmrzlina Ben & Jerry’s – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečný Vermont.

Nachádza sa v severovýchodnej časti USA. Susedí s Kanadou a americkými štátmi: Massachusetts, New Hampshire, New York. Je rozdelený na 14 krajov.

1. Keďže má len okolo 624 tisíc obyvateľov, v rebríčku USA je na predposlednom, 49. mieste.

2. Rozlohou tiež nepatrí k väčším štátom. Disponuje územím vo veľkosti 24 906 km2, vďaka čomu je piatym najmenším americkým štátom.

3. Vermont sa k Spojeným štátom pripojil 4. marca 1791 ako 14. v poradí.

4. Názov pochádza z francúzskej frázy ‚vert mont‘ a znamená ‚zelená hora‘.

5. Podľa významu samotného názvu dostal Vermont aj oficiálnu prezývku Green Mountain State – štát zelenej hory.

6. Štátnu vlajku tvorí erb na modrom podklade. Na spodnej časti erbu sa nachádza štátne motto ‚Sloboda a jednota‚. Erb zobrazuje zelené hory, pšeničné snopy, kravu a veľkú borovicu.

7. Až 77% územia pokrývajú stromy. Vďaka tejto skutočnosti ponúka Vermont jedinečné scenérie s krásnymi farbami na každom kroku najmä v jeseni. Pozrite na tu nádheru.

8. Nielenže sa zelené hory spájajú s názvom a prezývkou štátu, Zelené hory s totožným názvom existujú aj v skutočnosti. Sú najznámejším pohorím v širokom okolí, ktoré je známe svojou malebnou krásou. Niet preto divu, že hory sú veľkým lákadlom pre turistov nie len v lete, ale aj v zime, kedy sa menia na snehovú rozprávku.

9. Vermont je známy výbornými lyžiarskymi strediskami. V meste Killington nájdeme ‚Beast of the Easte‘ – šelmu východu – najväčšie stredisko v tejto oblasti. Má desiatky zjazdoviek a 31 vlekov. Okrem lyžovania a snowboardingu je výborným miestom na nočný život a zábavu.

10. Za zmienku určite stojí jazero Champlain, ktoré je ideálne na člnkovanie, rybárčenie a vodné športy. Najväčšia časť jazera sa rozprestiera práve vo vermontských končinách. Podľa legendy v ňom už stovky rokov žije priateľská príšera menom Champ. Do roku 1992 je zaznamenaných približne 600 svedectiev, ktoré sa zhodujú v tom, že ide o obrovského hada. Či Champ v skutočnosti existuje je síce otázne, no faktom je, že jeho podobizeň zdobí miestne podniky, tričká, ba dokonca aj detské knihy.

11. Štátne zviera je kôň Morgan. Vermontská príroda je domovom tiež pre čierneho medveďa, losa, jeleňa, líšku, veveričku, kojota, bobra.

12. Aj keď sa vtipkuje, že Vermont má viac kráv ako obyvateľov, v skutočnosti to nie je pravda, pretože jedna krava = 3,8 obyvateľa. Nič to ale nemení na fakte, že poľnohospodárstvo tvorí dôležitú časť príjmov. Na 7 000 farmách sa produkujú napríklad jablká, syry, med, kukurica a vianočné stromčeky.

13. Je najväčší výrobca javorového sirupu v USA. V roku 2020 tento malý štát vyprodukoval viac ako 8 miliónov litrov sladkej pochúťky. Ak vás zaujíma, ako sa vyrába javorový sirup, pripájam video priamo z Vermontu: Ako sa vyrába pravý javorový sirup.

14. Okrem javorového sirupu si drží prvenstvo aj v produkcii mramoru.

15. Od roku 1967 sú v štáte zelených hôr zakázané všetky billboardy. Vedeli ste, že spomínaný zákon platí len v štyroch amerických štátoch? K Vermontu sa pridal aj Maine, Havaj a Aljaška.

16. Typické pre Vermont drevené kryty mostov, ktoré kedysi chránili mosty z dreva pred ťažkou váhou snehu. Dnes je väčšina mostov už z iných materiálov, avšak zachovaných je približne 100 krytov.

17. Čo myslíte, stavajú sa v tejto oblasti mrakodrapy? Najvyššia budova Decker Towers sa nachádza v meste Burlington a má len 11 poschodí.

18. Mesto Montpelier je najmenším hlavným mestom v Spojených štátoch. Má menej ako 10 000 obyvateľov. Je známe dobrým jedlom, bohatou kultúrou a faktom, že ako jediné americké hlavné mesto nemá ani jednu pobočku známeho fastfoodu McDonald’s.

19. Tento článok ukončíme sladkým faktom. Veď kto by nemal rád zmrzlinu? Práve vo Vermonte sa zrodil nápad založiť spoločnosť Ben & Jerry’s, ktorá dnes patrí k najznámejším značkám zmrzliny na svete. Písal sa rok 1987, keď Ben Cohen a Jerry Greenfield, dlhoroční priatelia a spolužiaci zo základnej školy, otvorili prvú zmrzlináreň v prerobenej čerpacej stanici s investíciou $12 000. Keďže Ben Cohen mal zdravotné problémy, vďaka ktorým nemal dobrý čuch, navrhol dať do zmrzliny veľké voňavé kúsky čokolády, karamelu atď., čo spôsobilo nevídané úspechy.

Zmrzlina je dnes známa po celom svete vďaka jedinečnej konzistencii, chuti, veľkým kúskom a kvalitnejším ingredienciám. Spoločnosť bola predaná v roku 2000 za $237 miliónov.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Teším sa na vás pri ďalšom pokračovaní série.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma