Nový člen domácnosti: psy v Amerike

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, naša domácnosť prechádza posledné týždne obrovskou zmenou. Rozhodli sme sa totiž, že si zaobstaráme nového člena – psa. Vybrali sme si čokoládového anglického labradora a dali sme jej meno Nala, podľa Levieho kráľa. Ako to však chodí v tejto oblasti za veľkou mlákou? Koľko stoja psy v Amerike? Platí sa u veterinára veľa?

Drvivá väčšina ľudí je ochotná do svojho domáceho miláčika investovať naozaj veľa (tisíce dolárov). Psie školy, výcvik, venčenie ako regulárne zamestnanie či poistenie pre psov? Vitajte v Amerike! 🙂

 • V roku 2019 bolo v USA približne 90 miliónov psov a 94 miliónov mačiek.

Obľúbenosť a orientačné ceny psov

Do názvu tohto odseku som šupla prívlastok: orientačné, pretože ceny za psy v Amerike sa výrazne líšia. Mnoho závisí od toho, v ktorej časti Ameriky ste, o akú farbu psa ide, aký ma rodokmeň a podobne. Ceny sa pohybujú v tisíckach dolároch. Pri hľadaní našej Naly som si všimla, že jedny z najdrahších šteniatok sú Francúzske buldogy – ceny sa pohybujú od 3 000 do 7 000 dolárov. Vlčiaky stoja o čosi menej 800 – 1500 dolárov. Americký labrador je aktívnejší a atletickejší v porovnaní s anglickým labradorom, ceny za šteniatko amerického labradora sa pohybujú od 700 do 2 000 dolárov. Anglické labradory sú o čosi drahšie – všetky čo sme našli stáli nad 2 000 dolárov. Mixovaný Labrador a Pudlík od 3 000 do 5 500 dolárov.

 • Čo sa týka popularity rás, najobľúbenejšie psy v Amerike sú Labrador krížený s Retriverom – oficiálny názov Labrador Retriver, VlčiakGerman Shepherd, Francúzsky buldogFrench Bulldog, PudlíkPoodle. Veľmi obľúbenou rasou je taktiež Pudlík miešaný s Retriverom – v USA sa tejto rase hovorí Poodle Doodle.
 • Zakázané psy v Amerike (v niektorých štátoch) sú: Americký pitbulteriér – American Pit Bull Terrier, Stafordšírsky teriér –Staffordshire Bull Terrier, Americký Buldog – American bulldog, Americký mastif – American Mastiff.
 • Naša budova zakazuje napríklad tieto rasy: Akita, American Bulldog, Cane Corso, Chow Chow, Doberman Pinscher, Husky, Pit Bull.
 • Psy v Amerike, ktoré sú menej populárne: Kokeršpaniel, Fínsky Špic, ČauČau, Dalmatinec.

Adopcia

Pes vo výklade na adopciu

Vo Philadelphii máme združenie, ktoré zachraňuje týrané a túlavé psíky a ponúka ich na adopciu. Princíp je taký, že spolupracujú s predajcami zvieracích potrieb. V každom takomto obchode sú zväčša dva psíky na adopciu. Aby boli psíky na očiach okoloidúcim, sú ako keby vo výklade. Je to srdcervúci pohľad, no musím povedať, že túto organizáciu neustále sledujem a aj vďaka tomuto ťahu sa im veľmi darí nájsť nové domovy pre psíkov. Koncom roka 2019 dosiahli magické číslo – 10 000 adopcií, čo je úžasné.

 • Cena za adopciu od tejto organizácie sa pohybuje v rozmedzí $200 – $500. Na úspešnú adopciu je nevyhnutný podpis od vlastníka budovy, ak ním nie ste vy.
 • V USA taktiež existujú útulky (shelters), kde majú poplatky za adopciu trošku nižšie. Najlepšia cesta, ako dostať psa za menšiu cenu v Amerike, je vziať si ho z útulku.

Veterinár

Našu veterinárku máme dosť blízko. Asi 10 minút chôdze. Keďže ešte stále je v USA situácia s koronavírusom taká aká je, nemôžeme ísť s Nalou na vyšetrenie dnu, musíme čakať pred ambulanciou a lekárka s nami všetko rieši cez telefón.

Vyšetrenia u veterinára sa cenovo rôznia. Veľmi závisí od toho, v akom meste a na akom mieste veterinár pôsobí. My v centre Philadelphie sme si pre našu Nalu vybrali ročný plán, v ktorom máme zahrnuté všetky povinné a všetky odporúčané očkovania, vyšetrenia, preventívne prehliadky, odčervenia, čipovanie, kastráciu a podobne. Cena za jeden mesiac vychádza na $115/97€. Za vstupnú prehliadku sme zaplatili $75/63€.

V Amerike sú povinné základné očkovania presne také isté ako na Slovensku. Dávajú sa na trikrát + samostatné očkovanie proti besnote. Jediné, čo sa výrazne odlišuje je to, že veterinári veľmi prízvukujú, že pokiaľ pes nemá všetky povinné očkovania, nemal by vôbec prichádzať do kontaktu s inými psami + mal by sa vyhýbať všetkým miestam, kam sa chodia venčiť iné psy. Vychádza to na prvých cca 15 týždňov. Je to dosť ťažké, najmä keď majiteľ malého šteniatka nemá k dispozícii svoj vlastný dvor.

Zvieracie obchody

To, že v Amerike je všetkého veľmi veľa platí aj v tomto prípade. V centre máme hneď pri nás dva špecializované obchody so zvieracími potrebami. Jeden z nich je ten, ktorý som už spomínala vyššie (majú vo výklade psov na adopciu). Tieto obchody ponúkajú neskutočné množstvo druhov krmiva, pochutín, hračiek a príslušenstva. Taktiež mnoho obchodov funguje online s perfektným servisom – donáška do dvoch pracovných dni.

V USA sú veľmi populárne pasty, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako šľahačka. Majú rôzne príchute, napríklad s arašidovým maslom, sladkými zemiakmi, slaninou a syrom. K týmto pastám sú ideálne hračky, ktoré majú vo vnútri dieru, do ktorej sa hmota nastrieka. Psíka to tak super zabaví. Tieto pasty radi používajú aj veterinári pri vyšetreniach – nastriekajú ich na ošetrovací stôl, čo zamestná psíkov aspoň na chvíľu.

 • Čo sa týka cien, aktuálne používame krmivo Royal Canin, určené pre šteniatka Labradora a Retrivera. Na Slovenskú stojí v priemere 60e, tu stojí 66e.

Podmienky pre psov vo veľkomeste

Jeden z parkov, ktorý je určený na voľný výbeh psov vo Philadelphii

Mnoho apartmánových budov má svoje vlastné trávnaté plochy vyhradené pre psíkov. Musím povedať, že psov je v amerických mestách naozaj dosť. Prejsť sa po centre a nestretnúť psa, je podľa mňa takmer nemožné. Avšak okrem vlastných trávnatých plôch sú v meste parky, v ktorých sú aj koše a sáčky pre exkrementy. Taktiež existuje viacero súkromných komunitných výbehov pre psov. Veľmi dôležité je, že Amerika má naozaj veľmi dobre vymyslené fontánky s pitnou vodou, ktoré naozaj nie je problém nájsť na verejných miestach. Často som za ne vďačná.

 • Náš apartmánový komplex mal donedávna povolené len mačky. Avšak na naliehanie nájomníkov sa k 1. augustu 2020 zmenili pravidlá – k mačkám pribudli psy. Jednorazový poplatok za registráciu psa alebo mačky v našej budove je $300/253€ + každý mesiac sa platí poplatok k nájmu za psa $25/21€, za mačku $15/13€.

Rozdiely medzi Slovenskom a Amerikou

Profesionálny venčiteľ psov
 • Veľký rozdiel (ako som už spomínala) je v tom, že v USA robia dosť nafúknutú vec z toho, keď pes ešte nie je kompletne zaočkovaný.
 • Mnohé zahraničné zdroje tvrdia, že priniesť malé vystresované a zmätené šteniatko do nového domu je pre neho veľká zmena. Čím má psík väčší priestor, tým má viac čo objavovať a o to dlhšie mu trvá, kým si na všetky priestory a zákutia zvykne. Aby sme to našej Nale čo najviac uľahčili, kúpili sme jej ohrádku. Ohrádka je veľkostne takmer polovica našej obývačky a musím povedať, že si na ňu zvykla. Od kedy ju máme, maličká nehoda sa jej v nej stala dvakrát. To je myslím si na malé šteniatko za dva týždne úctyhodný výkon. Postupne ju na chvíľku púšťame, aby si zvykala aj na ostatné miestnosti v byte. Chápem, že ohrádka nie je úplný štandard na Slovenku, no v Amerike patrí k najzakladnejším veciam pre psa.
 • Z čoho som bola ja osobne prekvapená je fakt, že v USA sa odporúča, aby mal psík svoju klietku – aj v byte a dome. Je to tak kvôli tomu, že ak si na ňu pes zvykne, bude ju považovať za svoje bezpečné miesto a útočisko. Avšak na Slovensku a v mnohých krajinách, nie je tento prístup úplne štandardný.
 • Venčenie psov je v USA normálna práca. Áno, čítate správne. V Amerike sa veľmi často využívajú služby stráženia psov. Ak je niekto celý deň v práci, alebo ide na noc preč, stačí, že zapne appku, vyhľadá si človeka (na základe hodnotení ostatných/sympatií/alebo podľa čoho len chce), ktorému zverí svojho psíka, či už na vyvenčenie alebo na celú noc. Za 20 minútovú prechádzku je štandardná cena $15/€12, za venčenie dvakrát do dňa je cena okolo $35/30e.
 • Denné školy pre psov? Úplná klasika. Ďalšia populárna možnosť v Amerike je, že ak ste celý deň v práci a nechcete nechať psíka samého doma, dáte ho do dennej školy, kde trávi čas pod dohľadom s ostatnými psami. Ceny závisia od konkrétnej školy, no pohybujeme sa okolo $30/25€ za deň. Psíka sa dá nechať aj v hoteloch pre psov, kde je cena o čosi vyššia, začína okolo $75/63€.
 • V Amerike je bežné mať poisteného psa. Robí sa to kvôli tomu, že pes naozaj nie je lacná záležitosť a vidina toho, že sa mu môže stať niečo vážnejšie a bude potrebovať veterinársky zákrok za pár tisíc, je pre mnohých strašidelná. Výška poistenia pre psa závisí od konkrétnej poistky. Dá sa nastaviť od 10€ mesačne až po viac ako 100€. Väčšina majiteľov psov platí mesačné poistenie v rozmedzí 30€ až 50€.
 • Mnoho psov je profesionálne vycvičených. Tak ako existujú profesionálni venčitelia psov, tak isto existujú profesionálni cvičitelia psov. Dať vycvičiť psa odborníkovi, patrí za veľkou mlákou k bežným krokom. Je možné zaplatiť si súkromné hodiny, kedy cvičiteľ príde ku klientom domov a venuje sa len jednému psovi. Cena súkromných hodín sa pohybuje $45 – $120. Ak cvičiteľ trénuje viac psov naraz, jedna hodina stojí $30 – $50.

Naša Nala

Pôvodne sme v budove nemohli mať psa, takže sme to až tak neriešili. Chodili sme venčiť psíkov určených na adopciu ako dobrovoľníci. A poviem Vám, často to bolo ťažké. Mnoho psíkov na adopciu si totiž prešlo niečím traumatizujúcim. Buď sa veľmi boja a hluk veľkomesta tomu vôbec neprospieva, alebo sú agresívne voči iným psom, a ako som už spomínala vyššie, tu v centre je vyhýbanie sa iným psom veľmi ťažké. Keď sa však v našej budove zrazu zmenili pravidlá, dlho sme neváhali.

 • Keďže moja sestra o chvíľu končí štúdium veteriny, rozoberám s ňou čo sa týka Naly asi všetko.

Z malých rás sme si nevedeli vybrať, a preto sme sa rozhodli pre plemeno Anglický labrador, pretože aj keď je o čosi väčšie, patrí k tým pokojnejším. Nalu sme našli na internete. Pochádza z chovnej stanice v malom mestečku, dve hodiny od Philadelphie. Chceli sme psíka od mala, aby si na náš životný štýl vo veľkomeste dokázal zvyknúť čo najlepšie. Nala je plnohodnotný člen našej domácnosti. Odkedy ju máme prešli dva týždne a musím sa priznať, za tri roky sa mi na ulici neprihovorilo také veľké množstvo ľudí. Všetci sa pýtajú, či ju môžu pohladkať alebo si ju odfotiť, ako sa volá a koľko má týždňov. Raz sa nám dokonca stalo, že jeden pán zastavil uprostred cesty auto, vystúpil, prišiel k nám s tým, že máme tak nádherného psa, že nám to musel prísť povedať. Ľudia sú tu naozaj v takýchto veciach extrémne milí. 🙂

Milí čitatelia, ak Vás zaujíma o téme Psy v Amerike niečo iné, čo som nespomenula neváhajte ma kontaktovať. Ďakujem za prečítanie článku. V piatok o týždeň si dáme ďalší, tretí článok zo série Odpovede na Vaše otázky. Prvý článok z tejto série nájdete kliknutím sem (zdravotníctvo; koronavírus, protesty, povinná školská dochádzka atď.), druhý článok kliknutím sem (plánujeme ostať v USA; koho by som volila za prezidenta; aké sú populárne značky áut v USA; ospravedlnenky v škole atď.)

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma