Ako funguje v USA vynosenie dieťaťa náhradnou matkou

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri novom článku, ktorý je zameraný na veľmi zaujímavú tému. Ako už vyplýva z názvu, zamierame sa na skutočnosť, ako v Spojených štátoch funguje vynosenie dieťaťa náhradnou matkou, a teda aké sú za túto službu sumy či aké má pravidlá. Čo sa stane, ak si to po pôrode náhradná matka rozmyslí s tým, že si chce dieťa nechať?

Za podnet k napísaniu tohto článku ďakujem čitateľke Zuzke. Veľmi sa teším zo všetkých vašich nápadov, takže ak nejaké máte, neváhajte ma kontaktovať.

V anglickom jazyku sa náhradné rodičovstvo označuje pojmom surrogacy.

Definícia náhradnej matky, ktorá vynosí dieťa

Čo si vlastne máme predstaviť pod pojmom náhradná matka, ktorá vynosí dieťa? Je to žena, ktorá sa nechá umelo oplodniť, a to buď zavedením vajíčka alebo sa umelo oplodní jej vlastné vajíčko. Následne absolvuje celé tehotenstvo a po pôrode odovzdá dieťa jedincovi / páru, s ktorým sa na všetkom dohodla.

  • V Spojených štátoch je populárnejšia možnosť, pri ktorej sa zavedie vajíčko, čiže dieťa nie je biologicky príbuzné s náhradnou matkou. Každý rok sa v USA takýmto spôsobom narodí približne 1 000 detí.
  • Podľa štatistík zo všetkých Kliník pre asistovanú reprodukciu, je úspešnosť náhradného tehotenstva 75%. Ak sa podarí náhradnej matke otehotnieť, úspešnosť zdravého pôrodu je 95%.

Je vynosenie dieťaťa v Spojených štátoch legálne?

Najprv sa pozrime na to, ako je to v ostatných častiach sveta. Vo väčšine krajín je vynosenie dieťaťa nelegálne. Patria sem štáty ako napríklad Čína, Slovensko, Nemecko či Taliansko. Naopak, v niektorých štátoch tento zákaz neplatí: Ukrajina, Rusko, Bielorusko, India. K spomínaným krajinám sa pripájajú aj Spojené štáty, kde vynosenie dieťaťa náhradnou matkou funguje legálnou cestou už desiatky rokov. Zaujímavosťou je, že za veľkou mlákou neexistuje federálny zákon, ktorý by sa týkal vynosenia detí náhradnou matkou. To znamená, že o legálnosti rozhodujú jednotlivé americké štáty. V praxi to teda znamená, že niektoré štáty považujú vynosenie dieťaťa náhradnou matkou za úplne legálne, niektoré majú prísnejšie podmienky, no nájdu sa aj také, ktoré to striktne zakazujú (napríklad Arizona).

Hľadanie náhradnej matky

Existujú minimálne dva spôsoby, ako sa hľadá náhradná matka: 1. na vlastnú päsť – v tomto prípade ide najčastejšie o osobu, ktorú záujemca / záujemcovia poznajú, alebo je s nimi v príbuzenskom vzťahu. Nemusí to byť však podmienka. Táto forma nájdenia je vo väčšine prípadov sprevádzaná právnikom, ktorého úlohou je dohodnúť všetky podmienky a vystaviť zmluvu pre obe strany.

Druhá, veľmi obľúbená možnosť, je nájdenie matky cez agentúru / organizáciu. Kvôli tomuto článku som si pozrela pár oficiálnych stránok (existuje ich naozaj veľa). Väčšina z nich funguje na rovnakom princípe. Pripájam vám link, ak by ste sa chceli pozrieť na jednu z nich: Oficiálna stránka amerického programu na náhradné rodičovstvo. Konkrétne táto stránka hovorí o tom, že pomáhajú plniť sny napríklad aj ľuďom z LGBT komunity, pretože sny nemajú sexuálnu orientáciu. Do roku 2020 sa vďaka tejto organizácii narodilo 1 900 bábätiek. Okrem nájdenia náhradnej matky ponúkajú aj: prihlásenie sa do programu náhradných matiek, možnosť stať sa darcom vajíčok ale aj nájsť vhodného darcu vajíčka.

Každá agentúra má svoje podmienky – napríklad niektoré striktnejšie obmedzujú vek alebo do programu sa nemôže prihlásiť žena, ktorá poberá sociálne dávky od štátu, pretože má vyššiu tendenciu robiť náhradnú matku len kvôli peniazom. Väčšina týchto agentúr sa podľa ich vlastných slov snaží hľadať ženy, ktoré chcú naozaj pomôcť ostatným ľuďom bez možnosti mať deti prirodzenou cestou z akýchkoľvek dôvodov.

Na ukážku pripájam podmienky agentúry pre náhradné rodičovstvo, ktorá sa nachádza u nás vo Philadelphii:

  • žena, ktorá:
  • je občanom Spojených štátov (alebo držiteľ Zelenej karty);
  • je vo veku 20 – 40 rokov;
  • je nefajčiarka;
  • má absolvovaný minimálne jeden pôrod bez komplikácii;
  • má BMI 31 – nemôže byť obézna;
  • má stabilnú životnú situáciu, ktorá prispieva k zdravému a šťastnému tehotenstvu;
  • nemá záznam v registri trestov;
  • má čistú kriminálnu históriu, ktorá sa tiež nesmie spájať so zneužívaním detí;
  • je pripravená prijať návštevy pracovníkov agentúry na mieste svojho bydliska;
  • ak má partnera, musí ju plne podporovať v náhradnom rodičovstve;
  • je ochotná zúčastniť sa psychologických testov;
  • je ochotná poskytnúť všetky svoje zdravotné záznamy;
  • je ochotná brať lieky vrátane injekcií, ktoré si musí sama aplikovať.

Aká je cena za vynosenie dieťaťa

Samozrejme presnú cenu je veľmi ťažké určiť, no podľa štatistík sa priemer pohybuje v rozpätí $150 000 – $170 000. V cene sú zahrnuté: poplatky za agentúru, peniaze pre náhradnú matku, právne poplatky a poplatky za zdravotnú starostlivosť. Priemerný zárobok pre ženu, ktorá sa rozhodne vynosiť dieťa je $30 000 – $50 000 s tým, že v mnohých prípadoch sa časť sumy vypláca pravidelne, raz mesačne.

Právna stránka

Jedným z najdôležitejších aspektov podmienok vynosenia dieťaťa je zákonná zmluva medzi náhradnou matkou a budúcim rodičom / rodičmi. Táto zmluva sa v Spojených štátoch nazýva Gestational Carrier Agreement (skratka GCA). Čo sa týka právnych náležitostí, menej komplikovanejšie je náhradné rodičovstvo, pri ktorom nie je matka biologicky príbuzná s dieťaťom.

K právam, ktoré majú náhradné matky patrí napríklad: informovanosť o všetkých lekárskych zákrokoch, možných komplikáciách a potenciálnych vedľajších účinkoch; prístup k psychologickej pomoci kedykoľvek počas tehotenstva.

Má náhradná matka právo ponechať si dieťa, ktoré vynosila?

Nie. V momente, keď sa uzavrie dohoda o náhradnom rodičovstve, náhradná matka stráca všetky zákonné práva na dieťa, a teda nemôže v žiadnom prípade tvrdiť, že je jeho zákonná matka. Avšak, zmluva ju chráni napríklad pred akýmkoľvek druhom právnej a lekárskej zodpovednosti za dieťa.

Odvrátená stránka náhradného materstva

Keďže náhradné materstvo je samo o sebe veľmi kontroverznou a ťažkou témou, niet divu, že má svoju odvrátenú stránku. Predpokladám, že aj medzi vami čitateľmi sa nájde mnoho názorov, že náhradné materstvo je prekročením akýchkoľvek hraníc morálky. Pozrime sa však na ďalšie veľké negatíva.

V odseku o hľadaní náhradnej matky spomínam dva, dá sa povedať lepšie prípady – že náhradnou matkou môže byť žena, ktorá prešla mnohými kritériami; rodinná príslušníčka alebo známa osoba. V tých, dovolím si povedať horších prípadoch, sa náhradná matka hľadá na čiernom trhu. To znamená, že pár alebo jednotlivec zamieri do chudobnejšej krajiny / na chudobnejšie miesta, aby na vynosení dieťaťa ušetril peniaze a využil tak miestne ženy.

Prípad náhradnej matky s postihnutým dieťaťom otriasol celým svetom

Ako to býva aj pri klasickom tehotenstve, môže sa stať, že dieťa sa nenarodí úplne zdravé. V roku 2014 svetom otriasol prípad chlapčeka menom Gammy. Austrálsky pár zaplatil vynosenie dieťaťa náhradnej matke z Thajska, pričom sa jej podarilo porodiť dvojičky, chlapca a dievča. Dievča bolo úplne zdravé, avšak chlapček sa narodil s Downovým syndrómom. Austrálčania sa vrátili domov, avšak iba so zdravým dievčaťom. Chlapčeka nechali v Thajsku náhradnej matke. Nasledovala medializácia a dlhé súdne spory. Avšak súd nakoniec rozhodol, že keďže chlapček prosperuje v Thajsku, nevidí dôvod, aby si rodičia museli vziať aj Gammyho. Vďaka tomuto prípadu sa v Thajsku vydal zákon, ktorý zakazuje cudzincom platiť thajským ženám za náhradné rodičovstvo.

Fyzické a emocionálne komplikácie

Keďže náhradné materstvo vedci radia k vysoko rizikovému emocionálnemu zážitku, náhradná matka môže čeliť akýmkoľvek komplikáciám nie len ohľadom fyzického ale aj psychického zdravia.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Všetky moje články sa snažím písať nezaujato a inak to nebolo ani v tomto prípade. Čitateľka Zuzka ma poprosila, nech napíšem aj môj názor, tak poďme na to. V ideálnom svete, v ktorom samozrejme nežijeme, si viem celkom predstaviť, že náhradné rodičovstvo by prebiehalo len za veľmi prísnych podmienok – a teda, robili by to len ženy, ktoré naozaj chcú pomôcť párom / jednotlivcom, ktoré nemôžu splodiť dieťa prirodzenou cestou. A viete ako to chodí, tam kde je to zakázané, fičí čierny trh obchodovania s deťmi vo veľkom. Presne tak, ako je to napríklad v Číne. Každopádne je to len moje zamyslenie, netvrdím, že je správne a som veľmi zvedavá na vaše názory. Úprimne ako žena si neviem predstaviť vynosiť úplne cudzie bábätko. A čo vy?

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma