Zvyšovanie cien – ako je na tom USA?

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, po dvojmesačnej pauze vás opäť vítam pri novom článku. Počas obdobia nepísania som stihla vycestovať na pár dní domov na Slovensko a myslím si, že nikoho neprekvapím tvrdením, že za posledné obdobie sa ceny za rôzne položky citeľne a viditeľne zvýšili. No ako to je v USA? Zvyšovali sa ceny aj za veľkou mlákou? Ak áno, tak o koľko?

Ceny za pohonné hmoty

Začiatkom tohto roka som písala článok o cestovaní v rámci USA. Venovala som sa najmä jednotlivým druhom dopravy, cenám a štatistikám. Ak ste náhodou tento článok nečítali, no chceli by ste, pripájam preklik: Článok o cestovaní v USA. Medzi dôležité informácie, ktoré vyplývajú z článku, patrí napríklad priemerná cena benzínu za liter, ktorá bola v januári 2022 vypočítaná na 0,77€. Najdrahší benzín tankovali obyvatelia Californie, ktorí si v priemere zaplatili za liter 1,10€. Skutočnosť, že Američania platia vo všeobecnosti za pohonné hmoty menej ako my na Slovensku, už neprekvapuje zrejme nikoho. No platí to ešte aj dnes?

Začneme grafom, ktorý môžeme vidieť o čosi nižšie. Našla som ho na stránke globalpetrolprices.com, a znázorňuje pohyb cien v dolároch za jeden liter benzínu v USA od marca 2022.

  • Ak si prepočítame doláre na eurá, ku dňu 16. júna 2022 by sme za $1,18 dostali presne 1,13€; pričom $1,37 = 1,31€.

Priemerné sumy za pohonné hmoty sa menia každý deň, takže aby sme boli čo najpresnejší, uvediem najaktuálnejšiu cenu. V polovici júna, a teda dnes 17. júna 2022, je priemerná cena benzínu za veľkou mlákou $1,32/1,26€/liter. Pripájam mapu USA, na ktorej si môžete pozrieť, ako to vyzerá v jednotlivých štátoch.

  • Ceny na mape sú uvádzané za jeden galón, pričom 1 galón = cca 3,8 litra.

Na porovnanie, podľa slovenských štatistík (zdroj ŠUSR) zo dňa 21. marca 2021, sme na Slovensku tankovali benzín, za ktorý sme v priemere zaplatili 1,53€/liter, pričom v posledných dňoch (zdroj Benzin.sk) sa ceny pohybujú v okolí 1,95€/liter.

Ceny za potraviny

Podľa štatistík (U.S. Bureau of Labor Statistics) vzrástli ceny potravín v USA za posledných 12 mesiacov o 10,8%. Je to najväčší zaznamenaný ročný nárast od novembra 1980. Najvýraznejšie zdraželi mliečne produkty, za ktorými nasledujú vajcia, mäso, ryby. Menší nárast nastal v cereáliách či pekárenských produktoch a najmenšia zmena prebehla v sumách za ovocie a zeleninu.

Aby sme mali čo najlepšiu predstavu o zdražovaní, napadlo mi pozrieť si staré účtenky z nákupov potravín a porovnať ich s aktuálnymi výdavkami. Už som to párkrát na tomto blogu spomínala – potraviny nakupujeme v Whole Foods Market. Jednak ich máme ako sa hovorí za rohom, a tiež nám vyhovuje široká ponuka a kvalita. V regáloch by sme márne hľadali komerčné značky, skôr sa sústreďujú na lokálnych výrobcov a taktiež na organické či rastlinné varianty. Poďme sa spoločne pozrieť na tabuľku našich nákupov, v ktorej prehľadne vidieť nárast cien za jednotlivé položky.

  • Ovocie, zelenina, mäso a pod. sa v USA uvádzajú v librách, značka lb. Pre presnosť som libry nepremieňala na kilogramy, 1lb = cca 0,453 kg.

Ako môžeme vidieť, v našom nákupe najvýraznejšie zdražel syr Cheddar – mliečny výrobok, čo potvrdzuje oficiálne štatistiky. Druhé miesto patrí olivovému oleju, nasleduje mäso, maslo a kyslá smotana. Bez zmeny ostali paradajky, uhorky a cestoviny.

Posvietila som si aj na viaceré slovenské štatistiky, ktoré sú menej jednoznačné, no podľa Štatistického úradu SR, boli ceny potravín medziročne vyššie v priemere o 12%. Zdraželi najmä oleje, tuky, zelenina, obilniny a chlieb, o čosi menej mlieko, syr, vajcia a mäso.

Ceny za bývanie a energie

Ceny za bývanie a energie sú veľmi zaujímavou a dôležitou súčasťou tohto článku. Ak by sa ma totiž niekto opýtal, ako sme pocítili nárasty cien, hneď ako prvé by mi napadlo, že mohlo to byť aj horšie, pretože ceny za nájom sa nám už roky nemenia. O skutočnosti, že bývanie v nájmoch je veľkou súčasťou americkej kultúry, napíšem viac v jednom z nasledujúcich článkov.

V tom istom nájme bývame už od roku 2017. Funguje to tak, že novú zmluvu podpisujeme cca každý rok, v závislosti od vybraného množstva mesiacov. Vlastník budovy nám pred koncom zmluvného obdobia posiela aktuálnu ponuku cien nájomného za jednotlivé obdobia, ktoré sa líšia v počtoch mesiacoch – čím kratšie obdobie, tým vyššia suma, avšak maximálna možná dĺžka zmluvy je 13 mesiacov. Keď sme sem prišli v roku 2017, za nájomné sme najbližší rok platili mesačne $1 450.

V roku 2018 sa naše nájomné zvýšilo na $1 610 / mesiac. Od roku 2019 sme až do roku 2022 platili každý rovnakú sumu, a to $1 771 / mesiac. Zhodou okolností nám tohtoročná zmluva končí o necelý týždeň, takže mám najčerstvejšie informácie a hádajte čo? Až do polovice roka 2023 budeme platiť tú istú, nezmenenú sumu za nájom, čo je pri dnešnej situácii malý zázrak.

Všeobecné štatistiky však hovoria, že nájom v USA (podľa Washington Post) sa zvyšoval v priemere o 11,3%. Samozrejme hľadala som aj slovenské štatistiky a podarilo sa mi nájsť, že ceny nájomného na Slovensku vzrástli v priemere o 17,4%.

Ceny za energie na základe našich vyúčtovaní z júna 2021 vs. máj 2022 vzrástli o 20%, čo je veľmi slušné číslo.

Záver

Ceny sa výrazne zvýšili nie len na Slovensku, ale taktiež aj v USA a iných svetových krajinách. Ak vás táto téma zaujíma, môžem pripraviť článok, v ktorom si posvietime na ďalšie problémy, ktoré so sebou prinieslo dianie za posledné obdobie, napríklad v USA chýbajú čipy, mince atď. Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku, určite mi dajte prostredníctvom Fb stránky Za Veľkou Mlákou pod tento článok vedieť, ako vás ovplyvnilo zvyšovanie cien. Pocítili ste veľké rozdiely? Teším sa na vás znova o týždeň.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma