California – TOP 17 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam vás pri prvej časti série s názvom: Americké štáty. Články z tejto série budem zverejňovať každý utorok až do odvolania. Prvým štátom, o ktorom si povieme viac, je California.

Čo Vám napadne ako prvé pri slove California? Mne pláže, Hollywood, San Francisco, Sillicon Valley. No okrem známych miest má tento štát aj mnohé prívlastky, napríklad: krajina mlieka, jahôd, medu a vína, zlatý štát, štát hrozna a nachádza sa v nej dokonca aj avokádové či mandľové hlavné mesto sveta.

1. Nachádza sa v západnej časti USA. Zo západnej strany je ohraničená Pacifickým oceánom, z ostatných svetových strán susedí so štátmi: sever – Oregon; východ – Nevada, Arizona; juh – Mexico.

2. Súčasťou USA sa stala ako 31. štát v poradí. Stalo sa tak 9. septembra 1850, dva roky po podpísaní tzv. Treaty of Guadalupe Hidalgo. Tento dokument oficiálne ukončil mexicko-americkú vojnu v roku 1848. USA zaplatilo Mexiku $15 miliónov za škody spôsobené vojnou a Mexico na oplátku darovalo časť svojho územia, vrátane štátov: California, Arizona, New Mexico, Texas, časť štátu Colorado, Nevada a Utah.

3. Štátna vlajka vznikla ešte v čase, keď bola California pod mexickou nadvládou. V roku 1846 vytvorila skupina osadníkov zo Sonomy hnutie za kalifornskú nezávislosť. Krátko na to vytvorili vlajku, na ktorej bol zobrazený medveď grizly a jedna hviezda. Jej oficiálna, trochu zmenená podoba, bola prijatá v roku 1911.

Medveď grizly je zvieraťom štátu California, preto je zobrazený aj na vlajke ako symbol sily. Okrem neho sa na vlajke nachádza hviezdasymbol zvrchovanosti, červená farba reprezentuje odvahu a biele pozadie čistotu.

4. S medveďom grizlym sa spájala aj niekdajšia oficiálna prezývkaGrizzly Bear State. Postupom času sa však výskyt medveďov znižoval, čo malo za následok, že posledný pohyb medveďa grizlyho bol zaznamenaný v roku 1924. Z toho dôvodu sa prezývka Californie zmenila na Golden State (zlatý štát) – vďaka zlatu, ktoré sa po prvý raz objavilo v roku 1848. Prvú zlatú hrudu našiel James Marshal.

5. Rozlohou je tretí najväčší štát v Spojených štátoch – má 423 970 km2 (prvá v poradí je Aljaška, nasleduje Texas). Tvorí ju 58 krajov.

6. Má 37,68 milióna obyvateľov a týmto vysokým číslom obsadzuje prvú priečku v rámci USA (nasleduje Texas, za ním Florida).

  • Zloženie obyvateľstva: 39% Latino, 36% Belosi, 15% Aziati a obyvatelia ostrovov Pacifiku, 6% Afroameričania, 1% domorodí obyvatelia, 3% zmiešané alebo iné.

7. Ovocie štátu California je avokádo – ročne sa tu vyprodukuje až 90% avokád z celej produkcie USA. Za avokádové hlavné mesto sveta sa považuje Fallbrook (časť v San Diego County).

Orechy štátu California sú oficiálne mandle – za mandľové hlavné mesto sveta sa považuje Central Valley. Práve mandle sú najväčším exportom z Californie (v rámci poľnohospodárskych produktov). Ich zahraničný predaj predstavuje viac ako $4,50 miliárd.

8. Ako som spomínala hneď v úvode, v Californii sa pestuje aj veľa hrozna, z ktorého sa následne vyrába víno. Vedeli ste, že práve California je štvrtým najväčším producentom vína na svete? Ročne sa tu vyprodukuje viac ako 64 miliónov litra vína. Na prvom mieste je Taliansko, nasleduje Francúzsko, tretie je Španielsko.

9. Pýši sa nádhernou prírodou. V USA by sme márne hľadali štát s väčším počtom národných parkov, California ich má totiž až deväť a všetky sú unikátne.

Národný park s názvom Redwood National and State Parks sa pýši nespočetným množstvom sekvojí, ktoré sú zároveň oficiálnymi stromami štátu California. Sekvoja (redwood), sa vďaka ideálnym podmienkam nachádza na pacifickom pobreží, dorastá do výšky až 122 metrov a jej vek presahuje neuveriteľné číslo, 2 000 rokov.

Ďalšie národné parky:

10. Nachádza sa tu najnižší a tiež aj najvyšší bod USA.

Najnižší bod USA nájdeme v národnom parku Death Valley (86 metrov pod hladinou mora). Ide o púšť, ktorá je jedným z najteplejších miest na Zemi. Teplota vzduchu sa môže počas dňa vyšplhať až na viac ako 50 stupňov Celzia.

Najvyšší bod USA je Mount Whitney (siaha do výšky 4 418 metrov nad morom). Je súčasťou pohoria Sierra Nevada. Trasa na vrchol je náročná – má okolo 32 kilometrov.

Medzi najznámejšie mestá, ktoré sa nachádzajú v Californii, môžeme bezpochyby zaradiť napríklad San Francisco, Los Angeles, San Diego, Anaheim, Santa Barbara, Palm Springs, Beverly Hills, Sacramento.

11. Najstaršie mesto v Californii je San Diego, ktoré vzniklo v roku 1769. Pýši sa najmä známou ZOO či safari parkom.

12. Hlavné mesto je Sacramento.

13. San Francisco dostalo svoj terajší názov v roku 1876. Dovtedy sa volalo „dobrá bylina“ – voľný preklad zo španielskeho Yerba Buena.

Najikonickejším miestom v San Franciscu je most s názvom Golden Gate Bridge. Počuli ste už o tom, že pôvodne mal byť modro-žltý? Viac zaujímavosti o tomto moste nájdete v mojom samostatnom článku: Zaujímavosti o Golden Gate Bridge.

Ďalším populárnym miestom v tomto meste je Alcatraz Island, na ktorom sa nachádza jedno z najznámejších väzení na svete, v ktorom si v rokoch 1934 – 1963 odpykávali tresty najnebezpečnejší odsúdenci.

14. Prví osadníci najprv pomenovali dnešné Los Angeles ako Mesto našej kráľovnej anjelov rieky PorciunculaEl Pueblo de Nuestra Señora la Reina de Los Ángeles del Río de Porciúncula, čiže jeho názov je skratkou pôvodného názvu.

Pri Los Angeles ešte chvíľu ostaneme. Čo by to bol predsa za článok, ak by som nespomenula ikonický nápis Hollywood? Bol postavený v roku 1923 ako reklama pre rozvoj nehnuteľnosti a v tom čase bolo jeho presné znenie Hollywoodland. V roku 1949 dostal nápis dnešnú podobu a stal sa symbolom mesta, priemyslu, pôvabu, slávy a životného štýlu.

15. V Californii nájdeme aj úplne prvý Disneyland Park, ktorého brány sa otvorili 17. júla 1955 v meste Anaheim. Je to zároveň jediný park, ktorý navrhol samotný Walt Disney. Na výročie otvorenia napíšem o tomto parku pár zaujímavých info.

16. Neodmysliteľnou súčasťou Californie je aj technologické a inovačné centrum známe pod názvom Silicon Valley, ktoré sa nachádza v južnej časti zálivu San Francisco Bay. Sídlia tu mnohé svetoznáme firmy, ako napríklad Apple, Facebook, Google, Netflix, HP, Ebay.

17. Tento článok ukončíme tým najlepšímjedlom.

California sa vyznačuje aj skvelou medzinárodnou kuchyňou. Nechýbajú čerstvé ryby a morské plody. Vďaka výborným podmienkam sa tu okrem avokád, hrozna, mandlí, pestuje veľa jahôd, citrusov, sliviek, brokolice či špargle.

Medzi najpopulárnejšie pouličné jedlá v Californii patria: tacos, hot-dog, wrap, burrito, burger.

Existuje snáď obyvateľ Californie, ktorý ešte nevyskúšal legendárne burgre či hranolky z ikonického In-N-Out? Ak budete niekedy nablízku, určite nevynechajte toto miesto. Prvá prevádzka bola otvorená v roku 1948 a v tom istom roku prišli ako prví v Californii s nápadom drive-through – objednať a vyzdvihnúť objednávku priamo z auta.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. O Californii sa dá písať nekonečno, takže ak budete mať záujem, do budúcna sa k nej ešte vrátim, prípadne napíšem viac o konkrétnych miestach. Určite mi dajte vedieť, ak máte akékoľvek podnety.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma