Ako sa oslavuje začiatok nového roka v Spojených štátoch

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri prvom článku v roku 2021. Aj touto formou Vám chcem popriať, nech je nový rok plný splnených prianí, nech sa situácia s vírusom zlepší a najmä nech sme všetci zdraví.

Oslavy konca roka 2020 boli výrazne ovplyvnené obmedzeniami aj za veľkou mlákou – chýbali veľkolepé ohňostroje, silvestrovské programy, oslavné pochody a mnohí sa radšej zdržiavali len doma.

Tradície počas New Year’s Eve

Kým na Slovensku sa posledný deň roka označuje ako Silvester, vo viacerých krajinách, vrátane USA, sa označuje ako New Year’s Eve (eve ako evening – večer pred novým rokom).

Padanie gule na Times Square

Za najväčšiu a najznámejšiu tradíciu sa považuje sledovanie padania gule v New York City na ikonickom Times Square (oficiálny názov je Times Square Ball Drop). Každý rok si túto udalosť príde naživo pozrieť až takmer pol milióna divákov a vďaka živým prenosom – viac ako jedna miliarda divákov po celom svete.

Rok 2020 bol však iný. Na Times Square sa okrem strážnikov a policajtov nedostal takmer nikto. Výnimka platila len pre 40 vybraných ľudí spolu s rodinami. Boli tam napríklad lekári, zdravotné sestry, učitelia, taxikári či predavačky.

Zaujímavosti a štatistiky

Prvé padanie gule sa konalo v roku 1907. V tom čase bola váha gule cca 318 kilogramov. Od začiatku tradície bola táto udalosť prerušená len medzi rokmi 1942 a 1943, kvôli Druhej svetovej vojne.

Dnes guľa váži 5 386 kilogramov a zdobí ju presne 2 688 ručne vyrábaných kryštálov z dielne Waterford Crystal, ktoré sa vyrábajú v Írsku.

Od roku 1907 sa menila aj veľkosť gule, z pôvodných 1.5 metra na 3.66 metra. Zdobí ju 32 256 LED svetielok, ktoré dokážu svietiť v približne 16 miliónov farebných odtieňov.

Odpočítavanie, bozky o polnoci a novoročné predsavzatia

Američania radi trávia posledné hodiny roka na večierkoch, v kruhu známych a rodiny. Veľa zvykov je rovnakých ako u nás – spoločné odpočítavanie, bozky o polnoci, novoročné predsavzatia, pitie šampanského (niektoré štáty majú zákaz konzumácie alkoholu na uliciach, to platí aj počas New Year’s Eve).

Veľkolepé ohňostroje

Čo som si všimla minimálne v našom okolí, petardy tu nie sú populárne (sú zakázané a nedajú sa len tak ľahko kúpiť v obchodoch ako na Slovensku). Čo sa týka ohňostrojov, platí to isté a väčšina si radšej pozrie tie oficiálne, ktoré sú za veľkou mlákou doslova veľkolepé.

Novoročný ohňostroj vo Philadelphii

U nás vo Philadelphii je každý rok hlavný ohňostroj dvakrát. Prvý je o 18:00 miestneho času, určený najmä pre rodiny s deťmi a pre tých, ktorí majú o polnoci iné plány, druhý je už tradične o polnoci. Koná sa mimo centra mesta – na rieke Delaware z lode.

Čo sa robí počas New Year’s Day

New Year’s Day, v preklade deň nového roka, je za veľkou mlákou voľný deň pre mnohých pracujúcich. Spája sa s rôznymi tradíciami, niektoré z nich sú známejšie, niektoré menej. Vo viacerých amerických mestách sa organizujú oslavné pochody, festivaly či športové udalosti (zápasy amerického futbalu).

Okrem rôznych udalostí sa tento deň spája s konzumovaním symbolických jedál, napríklad 12 bobúľ hrozna (španielsky zvyk) – každá bobuľa symbolizuje šťastie počas 12 mesiacov v roku.

Jedlo s názvom Hoppin‘ John, ktoré pozostáva z fazule s názvom black-eyed peas (mince, bohatstvo), bravčového mäsa (šťastie) a ryže (mier). Samozrejme existuje viacero variácií – pridáva sa napríklad zelená farba v podobe zelených fazuliek či jarnej cibule (peniaze a prosperita).

Obľúbeným jedlom je taktiež ryba, pretože pláva a smeruje vždy dopredu.

Storočná tradícia Mummers Parade

Každý rok (s výnimkou roka 2020) sa vo Philadelphii organizuje veľmi populárny Mummers Paradeoslavy nového roka v rôznych kreatívnych kostýmoch.

Ide o jeden z najstarších ľudových festivalov v USA, ktorý sa vo Philly oficiálne organizuje od 1. januára 1901 (neoficiálne sa organizoval už desiatky rokov skôr).

Slovo mummer je odvodené od gréckeho slova momusa, ktorého význam je satira a zosmiešnenie. Podľa viacerých zdrojov začali tento festival organizovať prisťahovalci zo Škandinávie. Švédske prvky novoročných osláv sa zmiešali s britským preobliekaním sa do kostýmov.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem za Vašu podporu a čítanie článkov v starom roku. Na tejto stránke ich nájdete pod rôznymi kategóriami. Nové hlavné články, budú už tradične zverejňované každý piatok okolo 19:00. Počas týždňa pre Vás pripravujem rôzne zaujímavosti – nie len z americkej histórie.

Aby Vám nič neuniklo, nezabudnite sledovať Fb stránku Za Veľkou Mlákou a môj Instagram tina_januvka.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma