TOP 20 nostalgických amerických seriálov, ktoré sme pozerali aj na Slovensku

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri novom článku, ktorého hlavným cieľom je zaspomínať si na americké seriály, ktoré boli v minulosti populárne aj v našich slovenských končinách. Pripravila som zoznam, ktorý tvorí 20 seriálov a som veľmi zvedavá, či sa medzi nimi objavil aj ten váš.

20. Show Billa Cosbyho

V anglickom jazyku sa tento seriál volá The Cosby Show. Seriál je o afroamerickej rodine, ktorá žije v Brooklyne, v New York City. Hlavnú postavu, otca rodiny Cliffa si zahral Bill Cosby, ktorého osobnosť sa dnes spája s mnohými sexuálnymi obvineniami. Odhliadnuc od hercových problémov bol tento seriál príjemnou oddychovkou, ktorá pozostávala z 201 častí. Prvá časť mala v Amerike premiéru 20. septembra 1984. Seriál sa dostal na Slovensko sa v roku 1994.

19. Alf

Existuje snáď niekto, kto nevidel ani jednu zo 102 častí kultového seriálu Alf? Chlpatý a priateľský mimozemšťan z planéty Melmac, ktorý so svojou kozmickou loďou stroskotal v rodinnej garáži rodiny Tannerovcov, zaručene patrí k nostalgickým klasikám.

V Spojených štátoch bola prvá časť tohto seriálu odvysielaná 22. septembra 1986, na Slovensku presne o 10 rokov neskôr. Pamätáte si na jeho pohodovú úvodnú pieseň?

18. Dallas

Už len pri písaní názvu seriálu mi v hlave hrá jeho jedinečná zvučka. Predpokladám, že tento seriál patrí k obľúbencom najmä u starších divákov. Príbeh je postavený na vzťahoch ropných texaských magnátov a jeho prvá časť bola odvysielaná 2. apríla 1978. Má neuveriteľných 357 častí. Na slovenské obrazovky sa dostal v roku 1992.

17. Doktorka Quinnová

Pamätáte si na milú a priateľskú doktorku Quinnovú? Americký historický seriál, ktorý má 150 častí sa vracia do polovice 19. storočia, do malého mestečka v štáte Colorado, kde sa doktorka Michaela presťahuje po smrti svojho otca. Aj keď sa môže zdať, že seriál je oveľa staršieho rázu, prvá časť bola odvysielaná 1. januára 1993.

16. Pobrežná hliadka

Nezabudnuteľný šéf Mitch, krásna Pamela Anderson či ďalšie vyšportované opálené telá v plavkách, ktoré zachraňujú životy v divokých vodách oceánu, zrejme utkveli v pamäti nejednému z nás. Seriál Baywatch 241 častí, prvá bola odvysielaná 22. septembra 1989. Pripájam aj legendárnu zvučku, stačí, ak kliknete na tento odkaz: Zvučka pobrežnej hliadky I’ll be readyyyy haha ja si už spievam.

15. M*A*S*H

Vrátime sa trošku viac v čase, do roku 1972, kedy bola odvysielaná prvá časť tohto seriálu z prostredia vojenskej poľnej nemocnice počas vojny v Kórei. Priznám sa, osobne si z toho seriálu, ktorý má 256 častí veľa nepamätám, no verím, že sa medzi vami nájde nejeden fanúšik.

14. Beverly Hills 90210

Príbeh rozdelený na 293 častí rozpráva o partii mladých ľudí, ktorí žijú v kalifornskom Beverly Hills. Pamätáte si na tento tínedžerský seriál, ktorý má až osem hlavných postáv? Vysielať sa začal 4. októbra 1990 a samozrejme pripájam aj úvodnú pieseň.

13. V siedmom nebi

Obľúbený nedeľný seriál, ktorý sa v anglickom jazyku volá Seven Heaven. Je o podarenej rodine miestneho protestantského kňaza, ktorá sa stretáva s bežnými každodennými situáciami. Táto pohodovka má 243 častí. Prvá z nich bola odvysielaná 26. augusta 1996. Pamätáte si na úvodnú pieseň? Ja prekvapivo až veľmi dobre.

12. Ally McBealová

Úspešná právnička s bipolárnou poruchou je veľmi zaujímavou a jedinečnou kombináciou. Ally prechádza rôznymi emocionálnymi turbulenciami, nie len kvôli láske ale aj vďaka snaženiu naplniť svoj život. Seriál má 112 častí, prvá bola odvysielaná 8. septembra 1997. Na Slovensku vysielala tento seriál televízia Markíza. Sledovali ste?

11. Plný dom

Americký seriál Full House je o komédia a zároveň oddychovka o mužovi, ktorému zomrela manželka a o svoje tri dcéry sa stará spolu so svojimi kamarátmi. Zaujímavosťou je, že práve tu začala kariéra známych dvojičiek Olsenových. Keď začali natáčať, mali iba 9 mesiacov. Prvá časť bola odvysielaná 22. septembra 1987. Videli ste aspoň jednu zo 192 častí?

10. Čarodejnice

Čarodejnice, v anglickom jazyku Charmed, je fantasy seriál o troch sestrách, ktoré sú čarodejnice a majú nadprirodzené schopnosti. Každá z nich má však inú, jedinečnú schopnosť, ktorá sa ďalej vyvíja. V 178 častiach spoločne bojujú a porážajú rôznych démonov a zlé sily. V amerických končinách sa začali vysielať 7. októbra 1998. Na Slovensku ich vysielala televízia Markíza s niekoľkoročným posunom.

9. Walker, texaský jazdec

Akčný americký seriál s hlavnou postavou, ktorou nebol nik iný ako samotná legenda, majster bojových umení Chuck Norris. Viete, koľko existuje vtipov o Chuckovi Norrisovi? Žiaden, lebo všetky sú pravdivé. Haha, mali ste radi tento seriál? Začal sa vysielať 21. apríla 1993 a je tvorí ho presne 200 častí.

8. Smallvile

Smallvile zobrazuje tínedžerské roky Clarka Kenta – jeho neistoty, prvú lásku, objavovanie nadprirodzených schopností ešte predtým, ako sa z neho stal známy superhrdina Superman. Prvá časť vyšla na amerických televíznych obrazovkách 16. októbra 2001. Seriál má 218 častí. Pamätám si, že na Markíze išiel v nedeľu, po V siedmom nebi.

7. Akty X

Pri tomto seriáli mi ako prvé napadne tá strašidelná zvučka, ktorá ma desila, keď som bola malá. Mám ju zapnutú aj počas písania týchto riadkov a uznávam, aj po rokoch na mňa pôsobí zvláštne. V anglickom jazyku sa tento celosvetovo populárny seriál nazýva X Files. Hlavnou pointou je vyšetrovanie kriminálnych prípadov dvojicou FBI agentov. Nejde však o klasické prípady, ale o označené ako Akty X, to znamená, že sa ich už raz nepodarilo vyriešiť. Pilotná časť mala premiéru 10. septembra 1993. Seriál má 218 častí.

6. Sabrina – mladá čarodejnica

Sabrina, the Teenage Witch, je nezabudnuteľný seriál o mladom dievčati, ktoré žije so svojimi dvoma tetami Hildou a Zeldou. Má čierneho rozprávajúceho kocúra Salema a aby toho nebolo málo, všetci vedia čarovať. Seriál má 163 častí. Prvá epizóda bola odvysielaná 27. septembra 1996. Vedeli ste, že tento populárny sitcom je založený na sérii komixových knižiek s totožným názvom?

5. OC California

Aj keď seriál OC California skončil vďaka nižšej sledovanosti pri 92 časti a štvrtej sérii, na Slovensku si našiel veľkú divácku základňu. Partia štyroch tínedžerov, každý z iných sociálnych kruhov, prináša zaujímavé životné situácie. Seriál sa na televízne obrazovky dostal 5. augusta 2003.

4. Zajtrajšie noviny

Predstavte si, že by ste dopredu vedeli, čo sa zajtra stane vo vašom meste. Presne to sa deje hlavnému hrdinovi Garymu, ktorý každý deň záhadným spôsobom dostáva výtlačok zajtrajších novín. Na základe správ sa snaží zabrániť nešťastiam a nehodám. Seriál s anglickým názvom Early Edition90 častí, prvá z nich bola odvysielaná 28. septembra 1996.

3. Krok za krokom

Kto by nepoznal americkú klasiku, na ktorej pracovala aj tvúrči skupina Aleny Poledňákové a Vladimíra Tišňovského? Dvaja partneri, každý z nich má svoje vlastné deti, sa snažia žiť pod jednou strechou a nájsť spoločnú harmóniu aj medzi deťmi. Pár zaujímavých info k seriálu Krok za krokom nájdete v mojom staršom článku: Nostalgia v podobe seriálu Krok za krokom.

2. Ženy z rodu Gilmorovcov

Nesmrteľný seriál, ktorý vysielala aj televízia Markíza. Je o každodennom živote slobodnej Lorelai a jej dospievajúcej dcéry Rory. Veľmi príjemná oddychovka a priznám sa, ešte len nedávno som pozrela online všetkých 153 častí zaradom. Úvodná časť sa objavila na amerických obrazovkách 5. októbra 2000.

1. Priatelia

Jeden z najúspešnejších seriálov v histórii o partičke šiestich priateľov žijúcich v NYC má 236 častí. Prvá sa začala vysielať na americkej stanici NBC 22. septembra 1994. Aby som sa neopakovala, pripájam vám odkaz na môj starší článok, ktorý je plný zákulisných zaujímavostí o tomto skvelom seriáli – 25 zaujímavostí zo zákulisia populárneho seriálu Friends.

Bonus- Verte neverte

Tento bonus som vybrala zámerne, lebo by som naozaj veľmi rada vedela, koľkí z vás videli aspoň jednu zo 45 častí tohto seriálu. Originálny názov je Beyond Belief: Fact or Fiction. Moderátor v každej časti predstavil pár strašidelných príbehov a na konci prezradil, či išlo o skutočnosť / fakt alebo fikciu. Priznám sa, mňa tento seriál tak desil… sem tam som z neho mala aj zlé sny, ale zvedavosť bola silnejšia, haha. Určite mi dajte vedieť, ak ste to pozerali!

Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto nostalgického článku. Verím, že ste si zaspomínali minimálne tak dobre ako ja. V našej skupine na FB mi môžete napísať, aký seriál bol váš najobľúbenejší. Prípadne mi dajte vedieť, ktorý dobrý americký seriál nespomínam.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma