Cestovanie do USA – rady a tipy

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku, v ktorom sa dočítate veeeľa tipov, ktoré sa Vám môžu zísť pri cestovaní za veľkú mláku. Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným a v tomto prípade to platí naozaj doslova. Pri cestovaní do USA môže nastať mnoho komplikácií, ktorým sa našťastie dá ľahko vyhnúť.

Cestovanie s cestovnou kanceláriou alebo na vlastnú päsť, čo je výhodnejšie?

Sú cestovatelia, ktorí neradi cestujú sami, nevedia dostatočne cudzí jazyk, nechce sa im hľadať a riešiť všetky náležitosti – tým samozrejme odporúčam vycestovať do Ameriky prostredníctvom cestovnej kancelárie.

Avšak, dnes sa už veľmi veľa informácii dá nájsť na internete bez väčšej námahy. Čo sa týka finančného hľadiska a možností, sami si viete nájsť oveľa výhodnejšie a lepšie ponuky.

Letenky

Ak chcete letieť do USA za čo najrozumnejšie peniaze, odporúčam hľadať letenky v dostatočnom predstihu (čím bližšie je dátum odcestovania, tým sú letenky drahšie) a do najväčších metropol, ktoré majú najlepšie a najpravidelnejšie lety – napríklad letenky do NYC sú oveľa lacnejšie ako letenky do Philadelphie. Čo sa týka prestupovania, letenky s prestupom bývajú lacnejšie ako tie bez prestupu, avšak ak niekoho prestup stresuje a chce mať let čím skôr za sebou, odporúčam letieť priamo (samozrejme iba v prípade, ak je to možné) a trošku si zato priplatiť. Niekedy sú rozdiely cien menšie, inokedy väčšie. Z toho dôvodu neviem určiť, čo je rozumná cena za let do USA. Letela som už aj za $400, $600 aj $1 000. Každopádne videla som už aj letenky za $200.

  • Pozor, ak letíte napríklad do Philadelphie, kde len prestupujete na let napríklad do NYC, musíte prejsť cez hraničnú kontrolu, počkať kým Vám vyložia kufor z podpalubia, vyjsť z letiska a znovu prejsť cez celý check-in. Čiže neodporúčam kupovať letenky s tým, že na prestup v Amerike máte jednu hodinu. Už veľa ľudí sa na tom popálilo.
Kde hľadať

My (hlavne ja) lietam do USA pomerne často. Letenky hľadáme vždy cez stránku www.kayak.com. Lietame z a do Budapešti, jednak letisko máme o čosi bližšie ako to vo Viedni + letenky sú o trošku lacnejšie. Posledný cca rok a pol existuje aj priama linka Budapešť – Philadelphia, ktorú som už párkrát využila.

Existuje pár slovenských stránok / cestovných agentúr, ktoré dávajú do pozornosti zlacnené letenky, avšak odporúčam pozrieť si, o akú leteckú spoločnosť ide a následne dané letenky hľadať na ich vlastných alebo vyhľadávacích stránkach. Keďže ide o sprostredkovateľov, pýtajú si napríklad desiatky eur za zrušenie letenky do 24 hodín. Taktiež ak sa niečo stane – napríklad Vám zrušia let, na peniaze musíte čakať dlhšie, pretože to musí ísť cez tretiu stranu.

  • Čítala som veľa sťažností kvôli tomu, že ľudia museli čakať dlho na peniaze za zrušené letenky a naťahovať sa s nemenovanou agentúrou, ktorá pôsobí aj na Slovensku. Mne sa kvôli korone zrušilo tiež pár letov, vypísala som len jeden formulár cez stránku spoločnosti American Airlines a peniaze mi bez problémov vrátili. Samozrejme, toto je len moja osobná skúsenosť.

Kedy vycestovať do USA? Cez čo hľadať ubytovanie?

Veľmi záleží od Vašich preferencii. Najdrahšie letenky sú počas hlavných sezón – počas leta a počas vianočných sviatkov.

Čo sa týka počasia, západné pobrežie (California, Oregon atď.) je počas leta veľmi horúce. Hovorí sa, že ideálne počasie na návštevu západného pobrežia a národných parkov je počas jarných mesiacov.

Severo-východ (New York, Philadelphia, Washington D.C. atď.) má príjemné letné počasie už v priebehu mája. O konca júna do augusta pretrváva horúce počasie (okolo 40 stupňov). Veľmi príjemný býva celý september (posledné tri roky bolo na krátke tričko) a október. Koncom novembra už začína byť nepríjemná zima. Čo sa týka snehu v týchto oblastiach, posledné 3-4 roky snežilo veľmi málo (len pár dní). Do apríla pretrváva sychravé počasie.

Ubytovanie si ľahko nájdete cez populárny Airbnb, ktorý ponúka možnosti bývania u súkromníkov za výhodné ceny. Ak uprednostňujete hotely, fičí známy Booking. Ak si vyhliadnete nejaký hotel, odporúčam pozrieť cez Google, či nenájdete lepšiu cenu niekde inde. Na Bookingu nie sú všetky hotely, takže ak chcete naozaj všetky možnosti, odporúčam viac Googlenia.

  • V obľúbenom NYC neodporúčam hotely pri známom Times Square, poloha je síce super, ale je pravidlom, že služby sú veľmi slabé a precenené. V NYC existujú aj krajšie časti s oveľa lepšími službami a cenami. Ak by Vás zaujímali konkrétne tipy, na konkrétne mestá, Philadelphiu alebo NYC môžem napísať samostatné články. Dajte mi vedieť.
  • Pár rád o NYC píšem v staršom článku, ktorý si môžete prečítať kliknutím sem.

Čo je potrebné vybaviť do USA ešte pred odchodom?

Každý turista, ktorý cestuje do USA, musí mať povolenie na vstup do krajiny. Ak dôvodom cesty je turistický zámer, ktorý bude trvať maximálne 90 dní, je potrebné zažiadať o povolenie s názvom ESTA. Kvôli tomuto povoleniu nie je potrebné ísť na ambasádu, stačí vyplniť online formulár (odporúča sa vyplniť minimálne 3 dni pred odcestovaním). Cena tohto povolenia je $14, O ESTE som napísala viac v staršom článku (link, na ktorej sa dá vyplniť žiadosť + ďalšie info), stačí kliknutím sem.

Cestovné zdravotné poistenie

Odporúčam mať cestovné zdravotné poistenie, v prípade, že ak budete potrebovať vyhľadať lekársku pomoc. Americké zdravotné výdavky sú v mnohých prípadoch veľmi vysoké.

Medzinárodný vodičský preukaz

Ak si plánujete v USA požičať auto, okrem originál slovenského vodičáku, musíte mať aj medzinárodný vodičský preukaz, ktorý si viete vybaviť na polícii – oddelenie dokladov (je potrebná fotografia 3.5 x 4.5 cm). Kolok by ma stáť 6.50€. Pozor, v USA musíte mať na požičanie auta minimálne 25 rokov.

Internet a SIM karta

Ak po príchode plánujete byť na internete všade, odporúčam si zadovážiť americkú SIM kartu, pretože dáta cez slovenskú kartu stoja neskutočne veľa. WiFi je väčšinou na letiskách, hoteloch, avšak na ulici ho len tak nechytíte. Taktiež ak plánujete po tejto krajine cestovať požičaným autom, je nevyhnutná navigácia (cez telefón), pretože sa tu šoféruje veľmi ťažko, ak neviete presnú cestu. Pripájam link, kde si môžete pozrieť ponuky + majú možnosť doručenia aj na Slovensko, stačí kliknúť sem.

Bankové karty a hotovosť

V Amerike sú akceptované karty VISA a Mastercard. Pozor na niektoré slovenské banky, ktoré si za platby kartou v zahraničí účtujú nemalé poplatky. Je veľmi dôležité zistiť všetky informácie ohľadom platenia v zahraničí Vašou kartou. Americká mena je dolár. Pri cestovaní sa odporúča mať pri sebe okrem kariet aj hotovosť. Najmä ak platíte malé sumy – viacero prevádzok má napríklad pravidlo, že ak suma nepresahuje $15, nedá sa platiť kartou.

Pripraviť sa na ceny

Pripravte sa na to, že takmer všade sú ceny uvádzané bez dane. V USA má každý štát, každá oblasť, svoje výšky daní, ktoré takmer nikdy nie sú uvedené už vopred, na štítku. Vždy pre istotu rátajte s tým, že konečná cena bude o trošku vyššia.

Let do USA – batožina, kontroly, transport z letiska

Batožina

Štandardná povolená hmotnosť batožiny býva 23kg, táto batožina sa odovzdáva už pri prvom check-in. Funguje to tak, že tento kufor musí prejsť skenerom ešte pred naložením. Ak sa pracovníkom letiska niečo nepozdáva, majú právo kufor otvoriť a prezrieť ho. Taktiež sa robia náhodné kontroly – vyberú náhodný kufor, otvoria ho a prezrú veci.

Čo je zakázané

Materiály, ktoré môžu explodovať; zbrane; ohňostroje; alkohol silnejší ako 70%; zapaľovače. Zakázané je mäso, akýkoľvek druh v akejkoľvek podobe a nemala by sa prevážať ani káva.

Čo je povolené

Čo sa týka jedla a potravín, povolené sú zavárané a plechovkové jedlá (aj med, arašidové maslo), zvyčajne do 100 ml; čokolády, cukríky, oriešky a sladkosti sú povolené – POZOR okrem Kinder vajíčka, o ktorom píšem v tomto článku (stačí kliknúť sem). Koreniny a syry pre vlastnú spotrebu.

Viem, že mnoho ľudí preváža do USA klobásky, slaninku a neviem čo všetko a nič sa im nestalo. Každopádne nejdem Vás nahovárať, ale šanca, že sa vyhnete pokute je celkom vysoká. Ako je to možné? Záleží od konkrétnych pracovníkov na letisku a od množstva, ktoré prevážate.

Let a vypisovanie formy na vstup

Či už sa rozhodnete letieť priamo alebo s prestupmi, presedíte v lietadle dosť času. Na tak dlhé lety máte k dispozícií jedlo (raňajky, obed, večeru, rýchle menšie pochúťky – odvíja sa od toho, v akom čase letíte), nápoje (vodu, džúsy, Pepsi, a podobné sladké nápoje, kávu, čaj, pivo, alkohol), s veľkou pravdepodobnosťou obrazovku, na ktorej si môžete pozrieť filmy v svetových jazykoch, čítať noviny, počúvať hudbu alebo hrať hry + k dispozícii sú slúchadlá, vankúše a deky.

Moje rady, ktoré sa týkajú letu

Keďže lietam pomerne často, snažím sa si cestu čo najviac spríjemniť.

  • Základ je pohodlné oblečenie. Vždy si pre istotu beriem aj niečo s dlhým rukávom, pretože klíma môže byť poriadne silná a už neraz som za tento nápad bola veľmi vďačná.
  • Vždy si beriem prázdnu plastovú fľašku, do ktorej si po kontrole napúšťam vodu – mnoho letísk má k dispozícii fontánky s pitnou vodou. Keď Vám dajú vodu v lietadle, nalejú Vám ju do pohárika, ktorý nemáte kam len tak odložiť a napiť sa o dve hodiny (dá sa položiť na tácku, ale tá potom zavadzia na nohy). Keď mám vlastnú fľašu, môžem piť hocikedy.
  • Na každý let si nosím nejakú malú pochúťku, v prípade, že mi nechutilo jedlo v lietadle, alebo aby som nevyhladla – veľmi dobré sú praclíky, ryžové chlebíky – hocičo, čo Vám vyhovuje.
  • Počas letu je dôležité potrebné dodržiavať pitný režim, hovorí sa, že potom sa aj posun času znáša lepšie.
  • Snažím sa raz za čas ponaťahovať nohy a prejsť sa po uličke.
  • Nosím si knihu, krížovky alebo píšem blog, aby mi čas utekal rýchlejšie. Môže sa stať, že v lietadle chýbajú obrazovky s filmami.
  • Nosím vždy pero, pretože musím vypisovať formulár na vstup do USA.
Vypisovanie formuláru

Počas letu do USA sa rozdávajú modré papieriky, tzv. U.S. Custom and Border Protection – CBS Travel Entry Forms, ktoré musí vyplniť takmer každý, takže ho pre istotu vyplňte, nech potom nezmätkujete na letisku. ODPORÚČAM MAŤ PRI SEBE PERO. Ak cestujete ako rodina, stačí, že ju vyplní iba jeden člen. Ak chcete, zadajte si jej názov do Google a pozrite si dopredu, čo všetko tam treba vypísať. Zadáva sa tam napríklad číslo letu; adresa, na ktorej sa budete zdržiavať; kam plánujete cestovať atď.

Kontroly po príchode do USA

O kontrolách po príchode do USA sa píše ťažko, pretože je to veľmi, naozaj veľmi individuálne. Niektoré letiská majú to, že ak prídete do USA po prvýkrát, musíte najprv prejsť cez tzv. kiosky, kde vypisujete Vaše meno, adresu atď. Určite Vás pracovníci letiska nasmerujú, takže sa nemusíte ničoho báť.

Nasleduje kontrola, pri ktorej musíte prejsť cez amerického colníka. Záleží od toho, na akého pracovníka natrafíte. Každopádne neodporúčam byť nepríjemný, pretože majú právo Vás do krajiny nepustiť. Niektorí sú veľmi milí, niektorí menej, niektorí sa nepýtajú nič, iní zase dajú jednu otázku – koľko sa plánujete zdržať alebo aký je účel Vašej cesty, iní zas chcú vedieť aj kde a ako dlho pracujete. Odfotia Vám tvár, vezmú odtlačky, do pasu dostanete pečiatku a vitajte v Amerike!

Transfer z letiska

Ako transfer z letiska neodporúčam taxíky – kvôli vysokým cenám. Väčšie metropoly majú s letiskom skvelo prepojenú hromadnú dopravu, vlaky alebo metrá + super sú aplikácie Uber a Lyft. Dočítate sa o doprave viac o chvíľu.

Doprava v USA – lety, autobusy, vlaky

Ideálne je stiahnuť si aplikáciu: Uber alebo Lyft. Na registráciu potrebujete zadať číslo bankovej karty, telefónne číslo a meno. Následne si aplikácia vie zistiť Vašu polohu, zadáte cieľovú destináciu a pošle za Vami šoféra, ktorý sa nachádza blízko. Lyft býva o trošku lacnejší. Každopádne nie sú medzi nimi až tak veľké rozdiely. Niektorí hovoria, že Lyft má horšie autá, no ja som to nikdy až tak nepostrehla.

Mestská hromadná doprava

Čo sa týka mestskej hromadnej dopravy, nie každé mesto má metro, ale ak ho má, odporúčam ho využívať všetkými desiatimi. Napríklad, podľa mňa je metro ideálne na premiestňovanie vo veľkých mestách ako NYC, pretože zapchám sa dá vyhnúť dosť ťažko. Taktiež cenovo je to dosť fajn. Čo sa týka autobusov v rámci mesta, americké mestá majú tento tip dopravy o dosť slabší – takmer vôbec neznačené zastávky, časy autobusov a kam vlastne ide. Je veľa miest, kde autobusy nepremávajú vôbec, čiže sa na ne nedá veľmi spoliehať.

Medzimestská doprava

Medzimestská doprava má k dispozícii vlaky a autobusy. Cestovanie autobusmi medzi mestami je finančne výhodnejšie ako cestovanie vlakmi. Existuje tu viacero nízko nákladových autobusových spoločností (napríklad Greyhound či Megabus), ktoré Vás prepravia za doslova málo peňazí – pozor toto sa netýka prepravy v rámci jedného mesta.

  • Lístky je možné zakúpiť v predstihu a za lepšie ceny, online.
  • Samozrejme, tým pádom, že ide o nízko nákladové spoločnosti, nie je to žiaden veľký luxus, ale na cestovanie a dobrodružstva ako stvorené.
  • My chodievame autobusom z Philadelphie do NYC viac menej vždy. Cena jednosmerného lístka pre jednu osobu je cca $11. Na porovnanie, cena jedného lístka na vlak vyjde aj nad $100.

Kto má však rád pohodlie a nerieši cenu, odporúčam cestu vlakom. Vlakové stanice a vlaky sú naozaj veľmi pekné.

Ak nechcete tráviť hodiny v aute, k dispozícii sú dobré letiskové spojenia, avšak nečakajte ceny podobné tým európskym. Zväčša začínajú na sume $100.

Záver

Fuuu veľmi dlhý článok, že? Chcela som Vám však zhrnúť čo najviac rád do jedného, nech sa to zbytočne nestráca. Ďakujem za prečítanie. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte ma kontaktovať. Kým sa bude dať cestovať do USA, spíšem ešte ďalšie rady, ktoré sa budú týkať najmä pobytu – necháva sa tringelt, všade sa musí nosiť pas ako ID a podobne. Ako som už spomínala v článku, vo Philadelphii a v NYC sa vyznáme, takže do budúcna môžem pripraviť článok aj pre konkrétne mestá.

Téma budúceho článku – kvalita nemocníc v USA.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma