Americké značky, ktoré ovplyvňujú svetový trh už viac ako 100 rokov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri článku o svetových značkách, ktoré vznikli už pred viac ako sto rokmi za veľkou mlákou. Vybrala som tri spoločnosti, ktoré sú populárne aj na Slovensku, a navyše ich určite poznáte aj Vy. Odhadujem, že viete ako chutí Coca-Cola a taktiež viete, v ktorom oddelení treba hľadať značky Colgate a Gillette. Vďaka tomuto článku sa však dozviete zaujímavé príbehy o tom, kto za týmito značkami stojí a akým vývojom si prešli už od ich vzniku.

Colgate – najznámejšia zubná pasta

Spoločnosť Colgate bola založená už pred viac ako 200 rokmi, v roku 1806 v New York City. Za jej vznikom stojí americký priemyselník William Colgate, ktorý sa narodil vo Veľkej Británii, no neskôr emigroval do USA. Značka Colgate sa spočiatku špecializovala na výrobu mydiel, škrobu a sviečok.

  • V roku 1857 po smrti zakladateľa Williama, prebral spoločnosť jeho syn Samuel Colgate, vďaka ktorému firma rozšírila svoje zameranie o parfumy a parfumované mydlá.
  • V roku 1873 spoločnosť predstavila svoju prvú pastu s názvom Colgate’s Antiseptic Dental Powder (Antiseptický zubný prášok), ktorá sa nachádzala v skle.
Prvá Colgate pasta (zubný prášok)
  • V roku 1890 zmenila meno univerzita Madison (Madison University and Theological Seminary), ktorá sídli v New York City. Funguje dodnes a jej oficiálny názov je Colgate University. Samuel ju spolu so svojím bratom niekoľko rokov finančne podporovali, a tak sa univerzita premenovala na ich počesť.
Univerzita Colgate v New York City
  • Až po 23 rokoch, konkrétne v roku 1896, začala spoločnosť predávať pastu v tube, známej pod názvom Colgate’s Ribbon Dental Cream, so sloganom: „Nemôžeme už viac vylepšiť produkt, a tak sme vylepšili balenie.“ Hovorí sa, že s nápadom dávať pastu do tuby prišiel už v roku 1850 syn jedného amerického zubára, ktorý v Paríži videl, že v nich majú farby maliari.
Prvá Colgate pasta v tube
  • V roku 1928 bola spoločnosť kúpená firmou Palmolive, ktorá sa sústredila najmä na výrobu mydiel. Nová spoločná značka Colgate-Palmolive vznikla až o niekoľko rokov neskôr a funguje dodnes.
  • Okolo roku 1980 zaznamenala spoločnosť obrovský úspech a to tým, že predstavila pastu s názvom Total, ktorá okrem iného obsahovala zložky na zlepšenie zlého dychu a bielenie zubov.

Značka Colgate sa preslávila najmä pastou, postupne však rozšírila svoje portfólio o zubné kefky, ústne vody a bieliace produkty. Dnes svoje výrobky predáva vo viac ako 200 krajinách a je považovaná za jednu z najdôveryhodnejších značiek na trhu.

Coca-Cola – Najznámejší nápoj

Kým v roku 1831 spoločnosť Colgate už predávala svoje prvotné výrobky v New York City, v americkom štáte Tennessee (v mestečku Knoxville) prišiel na svet John Stith Pemberton, ktorý sa postupne stal veľmi významným farmaceutom a „otcom“ najznámejšieho nápoja na svete.

  • John Stith Pemberton získal už ako 19 ročný medicínsky titul. Presťahoval sa do Atlanty, kde vlastnil laboratórium a lekáreň, v ktorej predával patentované lieky.
  • John sa ako vojak zúčastnil Občianskej vojny, z ktorej si priniesol zranenie. Vďaka silným bolestiam sa postupne stal závislým na morfíne. Napadlo mu však, že si urobí svoju vlastnú verziu, a tak namiešal nápoj s názvom Pemberton’s French wine Coca (Pembertonovo francúzske víno a koka). Predával ho ako liek určený najmä na nervové problémy a bolesti hlavy. Obsahoval hlavne víno a extrakt z rastliny koka (jej listy sa používajú na výrobu kokaínu).
Pembertonovo víno a koka
  • V roku 1885 mesto Atlanta zakázalo predávať alkohol, a tak John musel vylúčiť víno a zmeniť formulu nápoja. Na svojej záhrade v mosadznej kanvici začal miešať sirup, ktorý sa považuje za prvú podobu slávneho nápoja, a ktorý obsahoval tieto ingrediencie: extrakt z koky, Kola orechy (bohatý zdroj kofeínu) a cukor pre sladkosť.
  • Nový sirup dostal názov Coca-Cola a logo, ktorý vymyslel Johnov účtovník – Frank Robinson.
Vývoj loga Coca-Cola, ktoré vymyslel Frank Robinson
  • John Stith Pemberton neveril možnému úspechu svojho sirupu bez alkoholu, a tak svoje práva predal v roku 1888 za vtedajších $1.750 veľkému americkému podnikateľovi s menom Asa Griggs Candler, ktorý do svojho tímu vzal už spomínaného Franka Robinsona.
  • Okolo roku 1905 zmenil Asa G. Candler hlavnú ingredienciu. Extrakt z koky nahradil kyselinou citrónovou. V tomto období sa Coca-Cola predávala ako sirup v lekárňach a drogériách a vďaka marketingu ju poznala už celá Amerika. Rozdávali sa rôzne reklamné predmety ako kalendáre, hodinky, kupóny na ochutnávku atď.
  • Okolo roku 1915 prišli za Asa Griggs Candler právnici, ktorí mu vnukli myšlienku čapovania tohto nápoja do fliaš a rozšírenie jej predaja mimo lekární. On však tomuto nápadu vôbec neveril, a tak všetky práva na plnenie tohto nápoja predal za $1.
  • V roku 1916 začali Coca-Colu plniť do ikonických sklenených fliaš s názvom Contour Bottle (tvarovaná fľaša), ktoré navrhla sklárska spoločnosť Root. Zadanie bolo vytvoriť dizajn, ktorý bude rozpoznateľný aj v tme.
Vývoj fliaš Coca-Cola
  • Prvotný recept na výrobu tohto nápoja poznal len veľmi úzky kruh ľudí, a preto bol v roku 1925 uložený do bezpečnostného sejfu banky SunTrast v Atlante.
  • V roku 1928 Coca-Cola figurovala ako jeden z hlavných sponzorov Olympijských hier v Amsterdame (rozdávali ju aj športovcom a divákom). Odvtedy je sponzorom každej olympiády.
Odznak z Olympiády sponzorovanej po prvýkrát spoločnosťou Coca-Cola
Plagát z olympiády, ktorá sa konala v roku 1932
  • V roku 1941 Amerika vstúpila do Druhej svetovej vojny. Coca-Cola prišla so skvelým marketingom – začali rozdávať fľaše vojakom ako podporu v ich statočnosti.
  • Rok čo rok bola Coca-Cola populárnejšia viac a viac. Perfektný marketing, Santa Claus s kamiónom (1931), cena 5 centov za kus (1886-1959), plechovky (1955) a pod., prispeli k tomu, že tento nápoj postupne spoznával celý svet.
  • 08.12.2011, bol z bezpečnostného sejfu po 86 rokoch vybraný tajný prvotný recept, ktorý na jeho 125-výročie vyložili v múzeu World Of Coca Cola, ktoré sa nachádza v Atlante.

Dnes je spoločnosť Coca-Cola najväčšou nápojovou spoločnosťou na svete. Oficiálne sa dá kúpiť v každej krajine s výnimkou dvoch – Kuba a Severná Kórea. Na trhu je momentálne dostupných okolo 30 príchutí (vanilka, čierna čerešňa, malina, škorica, mango a podobne). Pre japonský trh bola v roku 2018 vyrobená jej priesvitná verzia.

Priesvitná Coca-Cola

Gillette – Najznámejšie žiletky

Kým v roku 1901 spoločnosť Colgate predávala pastu v tube, Coca-Cola ešte obsahovala koku a všetci muži dávali svoje brady upravovať barberom, americký podnikateľ King Camp Gillette navrhol prvú bezpečnú žiletku.

  • Žiletka s názvom The Gillette Safety Razor, zmenila svet holenia v roku 1901. Oproti ostatným konkurenčným návrhom bola bezpečnejšia, pretože bola upevnená na rukoväti, čiže sa s ňou manipulovalo oveľa ľahšie. Od iných dizajnov sa odlišovala taktiež tým, že bola ostrá z oboch strán.
  • Hneď po navrhnutí novej revolučnej žiletky, 28.09.1901 založil King C. Gillette v Bostone spoločnosť s názvom Gillette Safety Razor Company, so sloganom: „Existuje lepšia možnosť holenia a my ju nájdeme“.
  • 15.11.1904 získal pán Gillette patent na svoju bezpečnostní žiletku.
Nákres patentu britvy
  • Cena žiletky bola vtedajších $5, polovica týždennej výplaty priemerného občana. Vďaka dobrej reklame sa rok po spustení predaja predalo viac ako 90 000 kusov žiletiek a 123 000 kusov britiev.
  • Obrovský úspech spôsobila podobizeň zakladateľa v balení, pretože zákazníci si dovtedy mysleli, že Gillette je spoločnosť, za ktorou nestojí žiadna konkrétna osoba.
Britva, ktorú navrhol King Camp Gillette
  • Spoločnosť postupne naberala na svojej popularite aj mimo USA. V roku 1908 rozšírila svoje manufaktúry do Nemecka, Kanady, Francúzska a Veľkej Británie.
  • K popularite značky prispel taktiež aj perfektný ťah z roku 1917, kedy počas Prvej svetovej vojny dostal každý americký vojak do daru Gillette holiaci set, ktorý preplatila vláda. Konkrétne išlo o 3.5 milióna kusov žiletiek a 36 miliónov kusov britiev.
Set, ktorý dostávali americký vojaci počas Prvej svetovej vojny.
  • Spoločnosť Gillette mala už takmer od jej vzniknutia veľké vidiny v reklamách so športovcami. Táto taktika sa rozbehla najmä po roku 1938, kedy sa prezidentom spoločnosti stál Joseph P. Spang Jr.
Gillette začal do reklám zahŕňať športovcov
  • Okolo roku 1950 firma spustila ikonickú reklamu so spievajúcim papagájom, ktorí sa v Amerike stal jednou z najznámejších kreslených postavičiek. Reklamu si môžete pozrieť kliknutím sem.
  • Postupom času prichádzala spoločnosť Gillette s lepšími a lepšími marketingovými ťahmi. Po roku 1970 začala sponzorovať medzinárodné podujatia ako je Svetový pohár FIFA, Formula atď. V roku 2004 sa tvárou Gillette stal futbalista David Backham, ktorý podpísal kontrakt za 40 miliónov libier, neskôr sa k nemu pridali: tenista Roger Federer, futbalista Thierry Henry, či golfista Tiger Woods.

Dnes spoločnosť Gillette predáva mnoho holiacich produktov pre ženy a mužov, ako napr. peny a gély na holenie, strojčeky, žiletky a čističe tváre, vo viac ako 200 krajinách sveta.

  • Podľa faktov z histórie môžeme za úspech týchto spoločností považovať najmä perfektný marketing (reklamy, vojaci, športovci), ktorý im dopomohol k vybudovaniu tak silných značiek a k tak vysokému postaveniu na trhu, že ich konkurenti nevedia prekonať ani dnes.

Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Keďže takýchto (aj keď trošku mladších) značiek existuje mnoho, určite sa budem tejto téme venovať v ďalších článkoch. V tom ďalšom sa dočítaš o športe za veľkou mlákou. Keďže práve Amerika má vo viacerých športoch najlepšie ligy na svete, ktoré sú snom mnohých športovcov, posvietime si na ne bližšie. Zameriame sa na zaujímavosti z histórie a súčasnosti, na najzaujímavejšie štadióny a v neposlednom rade na ich nezameniteľnú atmosféru. Vedeli ste, že všetky puky pred akýmkoľvek NHL zápasom, musia byť zamrazené? Článok o NHL si môžete prečítať tu: NHL – najlepší hokejový zážitok na svete.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma