Viete ako vznikol Valentín?

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri článku, ktorý je venovaný sviatku všetkých zaľúbených – Valentine’s Day, deň sv. Valentína (14. február). Pre mnohých je to len americký komerčný sviatok, pre iných zas príjemný deň na obdarovanie svojej polovičky.

Hlavné okruhy, ktoré v tomto článku nájdete:

  • Ako a kedy vznikol deň sv. Valentína
  • Prvé pohľadnice a komercializácia + štatistiky
  • Špeciálne edície sladkosti v USA

Čo Vám napadne ako prvé pri slove Valentín? Pravdepodobne láska, ružová a červená farba, srdiečka, kvety či bonboniéry. Avšak podľa viacerých legiend to s Valentínom nebolo vždy až také ružové – bičovanie žien, pomáhanie s útekmi z väzenia, sobášenie párov aj napriek zákazom. Poďme si v krátkosti priblížiť zaujímavú valentínsku históriu.

Ako a kedy vznikol deň sv. Valentína

Ako som už naznačila, o tomto sviatku a jeho vzniku koluje viacero legiend, no žiadna z nich nie je s istotou potvrdená. Väčšina zdrojov spája Valentín so starovekým Rímom a ich festivalom s názvom Lupercalia, ktorý sa konal v polovici februára (13. – 15.). Okrem osláv príchodu jari zahŕňal aj rôzne obrady plodnosti. Napríklad muži s kožou obetovaných zvierat (psov a kôz) bičovali ženy. Ženám sa vraj tento zvyk náramne páčil, pretože mal zaručiť plodnosť.

Dvaja kňazi menom Valentín

Starí Rimania sú vraj zodpovední aj za samotné pomenovanie Valentín, ktoré má súvis s katolíckou cirkvou. Cisár Klaudius II. dal v treťom storočí popraviť dvoch kňazov (niektoré zdroje sa domnievajú, že išlo o jednu a tú istú osobu) menom Valentín. Podľa tejto legendy cisár Klaudius II. rozhodol, že slobodní muži sú lepšími vojakmi v porovnaní s mužmi, ktorí majú ženu/rodinu, a preto im zakázal oženiť sa. Kňaz Valentín to považoval za nefér – a tak v sobášoch pokračoval aj napriek zákazu. Keď sa to cisár dozvedel, dal Valentína popraviť 14. februára.

Popravený bol vraj taktiež aj ďalší kňaz Valentín, ktorý pomáhal kresťanom utiecť z rímskych väzení. Práve tento Valentín sa mal zaľúbiť do dcéry žalárnika, ktorej poslal prvú valentínku – zaľúbený list, ktorý končil slovami: „Od Vášho Valentína“.

Neskôr, v piatom storočí (okolo roku 496), vraj pápež Gelasius I. nahradil festival Lipercalia dňom sv. Valentína – na počesť mučeníctva sv. Valentína. V Anglicku a vo Francúzsku sa už počas stredoveku verilo, že polovica februára je začiatkom párenia vtákov, čo podporilo valentínsku myšlienku. Ako deň lásky sa však začal oslavovať až oveľa neskôr.

Prvé pohľadnice a komercializácia

V USA sa ručne vyrábané valentínske pozdravy začali vymieňať pravdepodobne už začiatkom 17. storočia. V 19. storočí sa valentínky začali vyrábať v továrňach, kde ich ručne vyfarbovali robotníci. Začiatkom 20. storočia sa už vyrábali vo veľkých množstvách a na strojoch. V roku 1916 začala známa spoločnosť Hallmark s predajom prvej valentínskej sady pohľadníc – práve tento krok mnohí považujú za začiatok komercializácie tohto sviatku.

K pohľadniciam sa postupne začali pridávať bonboniéry, kvety a šperky.

  • Okolo 15% Američanov kupuje valentínske pohľadnice/pozdravy.

  • Podľa štatistík sviatok sv. Valentína oslavuje viac ako polovica obyvateľov USA – okolo 54%.

  • Predpokladá sa, že Američania minú na Valentína v roku 2021 viac ako $22 miliárd dolárov (18,40 miliárd eur). Počas minulých rokov sa čísla pohybovali okolo 20 miliárd dolárov (16,49 miliárd eur).

  • V priemere minie jedna osoba na valentínske darčeky pre svojich najbližších $165 (136€).

  • Na šperky sa míňa cca 4,5 miliárd dolárov (3,71 miliardy eur), na kvety je to niečo okolo 2 miliardy dolárov (1,65 miliárd eur).

  • Najpopulárnejšie kvety sú červené ruže, nasledujú ružové a biele – kvôli Valentínovi v USA sa ročne vypestuje viac ako 250 miliónov kusov ruží.

Špeciálne edície sladkosti USA

Tieto Vianoce (v roku 2020) som navštívila 26. decembra jeden z obchodov v okolí. Bol to presne deň, kedy z pultov zmizlo všetko s tematikou Vianoc a začali sa objavovať rôzne bomboniéry v tvare srdca. Mnoho značiek pripravuje pre svojich zákazníkov rôzne špeciálne edície počas celého roka (na mojej Fb stránke Za Veľkou Mlákou robím priebežne súťaže o špeciálne edície sladkostí, napr. Halloween a Vianoce). Samozrejme Valentín nie je výnimkou. Nafotila som pre Vás pár zaujímavých valentínskych edícii (tí, ktorí ma sledujete na Instagrame, ste to už zrejme videli, tak sa ospravedlňujem za opakovanie).

Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Teším sa na Vás znova o týždeň s piatkovým hlavným článkom.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma