Výročie prvého ženského sólo letu cez Atlantický oceán

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Presne dnes, pred 88 rokmi, 21.mája 1932 absolvovala prvá žena sólo let cez Atlantický oceán. Dokázala to Američanka Amelia Earhart vo svojich 35 rokoch.

  • 3. januára 1921 absolvovala Amelia prvú hodinu lietania. Vďaka svojmu nadšeniu a húževnatosti pre lietanie motivovala veľmi veľa žien. Stala sa jednou zo zakladateliek medzinárodnej organizácie ženských pilotiek Ninety-Nines.
  • Za jej najprelomovejší let sa považuje ten, počas ktorého preletela Atlantický oceán ako prvá žena, úplne sama. Let sa začal 20. mája 1932. Amelia vzlietla z Newfoundland (Kanada), o 15 hodín neskôr, 21. mája 1932 úspešne pristála v Severnom Írsku.
  • Prvý chlap, ktorému sa podarilo samému preletieť Atlantický oceán je Charles Lindbergh. Stalo sa tak 21. mája 1927.
  • Amelia písala mnoho článkov pre americké noviny + vydala niekoľko kníh, v ktorých opisovala svoje skúsenosti z lietania.
  • Spolu so svojim navigátorom vyrazila 1. júna 1937 na let okolo sveta. Amelia chcela byť prvým pilotom na svete, ktorému by sa také niečo podarilo. 29. júna mali preletených už 22 000 míľ. Kvôli oddychu a tankovaniu pristáli v Novej Guinei. Do úspešného cieľa im ostávalo 7 000 míľ. 2. júla 1937 vzlietli z Novej Guinei a odvtedy ich už nikto nikdy nevidel. Americký prezident po nich vyhlásil pátranie, ktoré trvalo viac ako dva týždne. Žiaľ neúspešne. Existuje mnoho teórii, že bola unesená, no nikdy sa žiadna z nich nepotvrdila. Táto tragédia patrí k najväčším záhadám 20. storočia, pretože sa nenašlo absolútne nič, ani jeden kúsok z lietadla.
  • Amelia Earhart si vďaka svojej práci vyslúžila niekoľko významných ocenení. Za svoj krátky život stihla dosiahnuť mnoho prvenstiev (prvá ženský sólo let do výšky 14 000 feetov, prvý nonstop ženský let cez celú USA,…), vďaka čomu je dodnes za veľkou mlákou veľmi významnou a populárnou osobnosťou.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma