NHL – Najlepší hokejový zážitok na svete

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Názory na to, kedy a kde vznikol hokej sú rôzne. Vraj vznikol už v starovekom Grécku a hral sa s palicami na tráve. Okolo roku 1700 bol vraj populárny vo Francúzsku. Iné zdroje tvrdia, že vznikol až okolo roku 1800 v Kanade, hral sa pod holým nebom a ako puk slúžili zmrazené kravské exkrementy. Isté však je, že hokej sa postupom času stal neodmysliteľnou súčasťou kultúry mnohých národov – od hokejových miestnych klubov a líg, cez majstrovstvá sveta, až po najvyššie súťaže KHL a NHL. Práve americká liga NHL (National Hockey League) je snom mnohých hráčov, pretože sa považuje za strop hokejovej kariéry.

  • Prvá organizovaná hokejová hra sa odohrala pod holým nebom pred 40 divákmi v Montreale 03. marca 1875. Za každý tím hralo 9 hráčov.

Vznik Národnej hokejovej ligy (ďalej NHL) siaha viac ako 100 rokov dozadu, kedy nahradila svojho predchodcu Národnú hokejovú asociáciu (National Hockey Association). NHL bola oficiálne založená 26. novembra 1917 v Montreale (Kanada). V roku 1917 v tejto lige začínali 4 kanadské tímy (jediný, ktorý funguje dodnes bez prestávok je Montreal Canadiens). O 7 rokov neskôr, v roku 1924, sa rozšírila už aj do Ameriky – do ligy sa pripojil tím Boston Bruins. Postupne sa pridávali ďalšie a ďalšie tímy.

  • NHL momentálne tvorí 31 tímov, z toho 24 je amerických a 7 kanadských. Ďalší tím Seattle sa pripojí v sezóne 2021/2022 (oficiálny názov klubu je vo fáze výberu). Jednou z podmienok prijatia klubu do NHL, je mať k dispozícii vyhovujúci štadión, ktorý nový tím momentálne renovuje za viac ako $900 miliónov.
Vizualizácia nového štadióna v meste Seattle
  • NHL sezóna sa delí na 3 fázy: pred-sezóna/preseason (september až skorý október), sezóna/regular season (skorý október až stred apríla), po-sezóna/postseason (Stanley Cup playoffs).
  • V roku 2019 mal každý z prvých 25 najlepších hráčov NHL ročný plat 10 – 15 miliónov dolárov.
  • Slovensko má momentálne v NHL 12 aktívnych hráčov. Naša najväčšia hokejová hviezda, Zdeno Chára (Boston Bruins) je najvyšší hráč v histórii NHL. Okrem iného je druhý kapitán z Európy, ktorému sa podarilo vyhrať Stanley Cup.

Stanley Cup

Povestný Stanley Cup je starší ako samotná NHL. V roku 1892 dal Sir Frederick Arthur Stanley – guvernér Kanady vyrobiť trofej za $50, ktorú v tom istom roku odovzdal víťaznému amatérskemu tímu v Kanadskom hokejovom pohári.

  • Stanley Cup je výnimočný tým, že sa nevyrába každý rok. Existujú tri verzie tejto trofeje. Prvá sa odovzdávala v rokoch 1892-1970. V roku 1963 bola vyrobená nová trofej, pretože tá prvá bola už dosť krehká, a tak ju nahradil tzv. Presentation Cup (Prezentačný pohár), ktorý sa udeľuje dodnes. V roku 1993 bola vyrobená napodobenina Prezentačného pohára tzv. Final Cup (Posledný pohár), ktorý je vystavený v hokejovej Sieni slávy (Toronto, Kanada), ak nie je momentálne k dispozícií originál.
Prvý Stanley Cup, ktorý sa odovzdával víťazom
V roku 1963 bol vyrobený pohár, ktorý sa postupne zväčšoval a odovzdáva sa dodnes
  • Na pohár sa každý rok vyrývajú mená víťazného tímu: hráči, tréneri a celý organizačný tím (maximálne 52 mien). Ak nastane situácia, že je pohár plný mien (tak ako v roku 2017), odstráni sa vrchná časť s najstaršími menami (v tomto prípade to bolo roky 1953 – 1965). Každá časť pohára zobrazuje 12 sezón, to znamená, že ďalšia časť sa odstráni v roku 2030 (vychádza to na každých 13 rokov). Odstránené štítky sú následne vystavené v hokejovej Sieni slávy.
  • Stanley Cup váži 15.5 kg a meria 89.54 cm.
  • Na pohári bolo za celú jeho existenciu vyrytých 15 ženských mien (prezidentky klubov, členky organizačného tímu).
  • Stanley Cup mal po celý čas len štyroch oficiálnych gravírovačov. Odhaduje sa, že je na ňom vyrytých približne 2 500 mien, niektoré však s chybami.
  • Každý hráč víťazného tímu dostane pohár na jeden deň, a môže s ním robiť čokoľvek. V roku 1994 ho vraj hráči New York Rangers zabudli v striptízovom klube. Taktiež každý hráč dostane na pamiatku špeciálny prsteň a zmenšeninu pohára.
Prstene pre víťazný tím v roku 2017
  • Najviac pohárov v histórií NHL vyhral tím Montreal Canadiens, až 23 (+1 keď NHL ešte neexistovala). Zaujímavosťou je, že naposledy vyhral tento tím v roku 1993.

Štandardy, Puky, Hracia plocha

V úplných hokejových začiatkoch sa ako puk používali zmrazené kravské exkrementy, ktoré neskôr nahradili puky vyrobené z dreva, tie zas neskôr vystriedala guma.

  • Do roku 1979 sa hokejový zápas hral len s jedným pukom. Postupne sa zaviedlo pravidlo, že všetky puky musia byť pred každým zápasom zamrazované a počas zápasu udržiavané v mraze. Počas jedného zápasu sa ich tak na ploche vystrieda v priemere 12 kusov. Robí sa to tak z dôvodu, že zmrazený puk kĺže ľahšie, rýchlejšie a menej sa odráža.
  • Povinnosť nosiť helmy kvôli bezpečnosti, je v pravidlách NHL od 1.júna 1979.

Čo sa týka ľadovej hracej plochy, v NHL sú v porovnaní s európskymi (podľa Medzinárodnej hokejovej federácie) užšie. Kým Medzinárodná hokejová federácia má svoje rozmerové štandardy dĺžka 60.96 m (200 foot), šírka 30.48 m (100 foot), rozmery hracej plochy v NHL sú: totožná dĺžka 60.96 m (200 foot), šírka 25.98 m (85 foot). Hrúbka ľadovej plochy je približne 2 cm.

  • Každý tím NHL môže mať na súpiske maximálne 20 hráčov (z toho 2 brankári).
  • Hráči nesmú byť súčasťou žiadneho gemblovania a kriminálnej činnosti.
  • Od roku 2005 platí v NHL kolektívna prísna anti-dopingová zmluva, podľa ktorej prvý nájdený pozitívny test u hráča – stopka na 20 zápasov, druhý pozitívny test – stopka na 60 zápasov, tretí pozitívny test – zákaz hrania do konca života.

Čistenie ľadu

V hokejových začiatkoch predstavovalo čistenie plochy veľmi náročný fyzický a časový proces. Povrch ľadu sa najprv ošuchával škrabkami, potom pracovníci zbierali nahromadené hobliny. Po vyzbieraní hoblín museli ľad sprejovať a so stierkami odstraňovať špinavú vodu. Všetko sa však zmenilo v roku 1949.

  • V roku 1949 vynašiel americký inžinier Frank J. Zamboni revolučný stroj – Samohybnú čističku ľadu Model A (Self-propelled ice-cleaning machine).
Prvá čistička ľadu, Model A, rok 1949

Ako išiel čas, firma Zamboni stále svoje stroje zlepšovala. Na rad prišli ďalšie, modernejšie typy čističiek ľadu: Model B (1950), C (1952), D (1953), E (1954), F (1956), séria HD (1964) a posledná verzia, ktorá sa používa od roku 1978 až dodnes – 500 Series.

Najmodernejšia verzia čističky ľadu 500 Series, značka Zamboni

Štadióny, Fanúšikovia, Atmosféra

Keďže sa hokej hral v minulosti výhradne pod holým nebom, začali sa k tejto tradícií postupne vracať aj v NHL. Prvý pred-sezónny zápas, v ktorom sa proti sebe postavili dva tímy NHL (Los Angeles Kings proti New York Rangers), sa odohral 27. septembra 1991 na parkovisku pred hotelom Ceasar v Las Vegas. Nebol to zrovna najšťastnejší nápad, keďže Las Vegas je na púšti a teplota vzduchu bola 27 stupňov Celzia.

27.09.1991, zápas pod holým nebom v Las Vegas

Od roku 2003 sa však tradícia vonkajších zápasov stala súčasťou hlavnej hokejovej sezóny. Vonkajšie zápasy sú veľmi populárne medzi fanúšikmi, odohrávajú sa na obrovských štadiónoch bejzbalu a amerického futbalu. Aj keď sa často hrajú uprostred zimy a puk je vidieť len ťažko, atmosféra očividne stojí zato. Okrem hlavnej sezóny sa pod holým nebom konajú taktiež aj rôzne exhibičné zápasy a pod.

23.02.2019, zápas Pittsburg Penguins proti Philadelphia Flyers na štadióne amerického futbalu vo Philadelphii pred 69 620 divákmi
1.1.2014, zápas Toronto Maple Leafs proti Detroit Red Wings, na štadióne amerického futbalu v Michigane pred 105 491 divákmi, teplota vzduchu -10,5 stupňov Celzia so snehom

Priemerná cena lístka na hokejový zápas je $135. Samozrejme cena závisí od tímov, od dôležitosti zápasu a v neposlednom rade od miest na sedenie. Mnohé tímy si počas roka pripravujú pre fanúšikov rôzne prekvapenia v podobe tričiek a darčekových predmetov, ktoré zabezpečujú sponzori. Keď sme boli na otváracom zápase našich Flyers, dostali sme tričká a náhrdelníky vo farbách tímu. Pred iným zápasom Flyers, dostávali fanúšikovia zmenšeninu maskota, ktorý zväčšoval objem, ak bol ponorený vo vode.

Tím Chicago Blackhawks rozdával v roku 2019 fanúšikom soľničky a koreničky v tvare hráčov.

Tím Red Wings Detroit rozdával fanúšikom v roku 2019 matriošky s tvárami hráčov.

Čo sa týka atmosféry počas zápasu, je neopísateľná. Na štadiónoch sú pripravené svetelné show, vystúpenia počas prestávok, rozhadzovanie tričiek fanúšikom a podobne. Pre predstavu pripájam video, ktoré si môžeš pozrieť kliknutím sem (odporúčam pozrieť najmä druhú polovicu). Za najlepší štadión s najlepšou atmosférou, sa označuje Bell Centre s kapacitou 21 273 sedadiel, ktorý je domovom Montreal Canadies.

Bell Centre, najlepší NHL štadión, Montreal, Kanada

Milý čitateľ, ak navštíviš Ameriku, odporúčam ti zájsť na nejaký NHL zápas aj keď možno zrovna nepatríš k hokejovým nadšencom. Tá atmosféra sa nedá zabudnúť do konca života.

Ďakujem ti za prečítanie tohto článku. Teším sa na teba o týždeň s témou: zaujímavosti, ktoré sú za veľkou mlákou zakázané. Možno si už počul, že v USA je napríklad zakázané známe Kinder vajíčko. Koluje verzia, že je zakázané preto, lebo sa jeho hračkou udusilo dieťa. Pravdou však je, že zákaz, ktorý sa na neho vzťahuje existuje v USA už takmer 100 rokov (dávno pred existenciou vajíčka). Nabudúce ti o tom prezradím viac. 🙂

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma