Arkansas – 19 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 33. pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Z kanadských hraníc sa dnes presúvame do juhovýchodnej časti USA. Vedeli ste, že Arkansas bol do roku 2013 domovom jedného z najstarších ľudí v USA? Gertrude Weaver sa dožila neuveriteľných 116 rokov.

Všetky predchádzajúce časti, ktoré sú súčasťou série, si môžete pozrieť kliknutím na priložený odkaz: Séria o amerických štátoch. Nájdete medzi nimi napríklad zaujímavosti o Havaji, Texase či Floride.

Lesy, veľa riek, horúce pramene, diamanty, ryža, kurčatá, duck calling, Walmart, Little Rock – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečný Arkansas.

Nachádza sa v juhovýchodnej oblasti USA. Svoje hranice zdieľa so šiestimi americkými štátmi: Texas, Oklahoma, Missouri, Tennessee, Mississippi a Louisiana. Je rozdelený na 75 krajov.

1. S počtom obyvateľov 3,018 miliónov, patrí k stredne zaľudneným americkým štátom. V rebríčku obsadzuje 33. miesto.

2. Veľmi podobne je na tom aj s rozlohou. Disponuje územím veľkosti 137 732 km2, vďaka čomu je 29. najväčším štátom v USA.

3. K Spojeným štátom americkým sa pripojil ako 25. v poradí 15. júna 1836.

4. Oficiálna prezývka ‚Natural State‘, v preklade ‚prírodný štát‘, je odkazom na prírodnú krásu, priezračné jazerá a bohatú divočinu.

5. Štátna vlajka na červenom podklade zobrazuje modrou farbou tvar diamantu, keďže sa v Arkansase ťažia diamanty. V modrej časti sa nachádza 25 hviezd, pretože ako som už spomínala, Arkansas sa pripojil k USA ako 25. štát v poradí. Hviezda v hornej časti odkazuje na skutočnosť, že bol počas Občianskej vojny členom Konfederácie. Tri hviezdy symbolizujú štáty, ktoré postupne vládli územiu vrátane Arkansasu: Španielsko, Francúzsko, Spojené štáty.

6. Názov štátu vznikol vďaka francúzskym prieskumníkom, ktorí sa inšpirovali domorodým kmeňom Quapaw so sídlom v údolí nazývanom Quapawas Arkansas, čo znamená ‚južný vietor‘.

7. Skôr než sa pustíme ďalej, musíme si ozrejmiť jeden dôležitý fakt. Arkansas sa číta bez hlásky -s, ktorá je na konci, čiže ‚Arkansa‘. Keď vyslovíte tento názov zle, znamená to, že ste dokonca porušili zákon.

8. Príroda je známa veľkým množstvom jazier, potokov a riek. Scenériu tvoria hlboké lesy popretkávané prázdnymi cestami, žulovými výbežkami a jedinečnými výhľadmi, ktoré ste okrem iného mohli vidieť v seriáli Ozark. Nachádza sa tu národný park s totožným názvom.

9. Arkansas by mali určite navštíviť milovníci horúcich prameňov, pretože v prírodnom štáte sa ich nachádza až 47.

10. Je najväčším producentom ryže v USA. Významne sa však darí aj pestovaniu sóje, kukurice, bavlny a pšenice.

11. Je najväčším producentom hydiny na svete. Spoločnosť Tyson Foods založil v roku 1931 John W. Tyson. Svoj biznis rozbiehal veľmi skromne, predajom kurčiat zo zadnej strany dodávky na amerických trhoch. Minulý rok dosiahla firma zisk 37,6 miliardy dolárov.

12. Štátnym zvieraťom je jeleň bielochvostý. Najväčšími predátormi sú však aligátory, vlky a rysy.

13. Je jediným štátom v Severnej Amerike, v ktorom sa nachádza aktívna diamantová baňa. Pozor, štátny park s názvom Crater of Diamons je výnimočné miesto na svete, pretože dodnes ukrýva diamanty, vďaka čomu je obrovským lákadlom pre turistov. V roku 2021 našla jedna návštevníčka diamant v hodnote $20 000! V parku platí pravidlo, že ak nájdete tento drahokam, môžete si ho nechať. Tieto vzácne nerasty sú v tejto oblasti nepretržite objavované od roku 1906. Podľa štatistík bolo nájdených už viac ako 75 000 kusov.

14. Počuli ste už niekedy, ako sa napodobňujú zvuky kačíc, ktorými lovci lákajú napríklad vodné vtáky? V Arkansase patrí tzv. duck calling k tradíciám už od roku 1936. Svetový šampionát, na ktorom si merajú sily tisícky súťažiacich, sa každoročne koná v Stuttgarte. Víťaz si odnáša výhru vo výške cca $15 000.

15. Vedeli ste, že syrová omáčka (cheese dip), ktorú milujú nie len Američania, vznikla práve v týchto končinách? Za vznikom tejto pochúťky stojí Blackie Donnely, majiteľ mexických reštaurácií Chiquito. Debut syrovej omáčky siaha do roku 1935.

16. Hlavné mesto Little Rock je zároveň najľudnatejším mestom v štáte. Je známe vychýrenými múzeami, dobrým jedlom, ku ktorému nepochybne patrí cheese dog (hot dog s roztaveným syrom).

17. Alma sa dodnes označuje ako hlavné mesto špenátu na svete. V roku 1987 dvaja kamaráti popíjali kávu, pričom spoločne rozmýšľali, ako by preslávili svoje rodné mesto s 2500 obyvateľmi. A tak prišli s nápadom, že začnú vyrábať špenát v plechovke. Spoločnosť Allen Canning Company v istom čase vyrábala viac ako polovicu americkej produkcie plechoviek plnených špenátom. V roku 2013 však vyhlásili bankrot.

18. Hovorí vám niečo meno Sam Walton? Muž, ktorý zarobil miliardy dolárov vďaka svojmu podnikateľskému nápadu. V roku 1962 otvoril v meste Rogers prvú predajňu obchodu, ktorý dnes pozná minimálne každý Američan pod názvom Walmart. Dnes je otvorených okolo 10 500 prevádzok, v ktorých sa špecializujú najmä na veľké balenia za menej peňazí.

19. Tento článok ukončíme jednou záhadou: Arkansas je domovom svetiel Dover Lights, ktoré sú zatiaľ nevysvetleným javom v údolí pohoria Ozark. Podľa legendy svietia duchovia španielskych prieskumníkov, ktorí hľadajú svoje stratené zlato. Ak tu mám náhodou niekoho, kto sa zaujíma o záhady a viete viac o tomto úkaze, dajte mi prosím vedieť do komentárov na mojej Facebookovej stránke.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku, teším sa na vás znova o týždeň pri ďalšom pokračovaní.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma