Cukríky M&M’s oslavujú 79 rokov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

O legendárnych cukríkoch obalených vo farebnej cukrovej škrupinke, v ktorých vnútri sa nachádza čokoláda a arašid, ste už takmer s istotou počuli. Dnes, 10. septembra oslavujú 79. rokov.

 • Cukríky M&M’s boli predstavené svetu 10. septembra v roku 1941.
 • Pýši sa nimi impérium americkej rodiny Mars, o ktorom som už čo to napísala (kto nečítal a chce tak urobiť, stačí kliknúť sem).
 • V skratke spomeniem len základy, nech sa neopakujem. Čokoládovú firmu Mars založil v roku 1911 muž menom Frank C. Mars. Postupne sa začal vo firme hlásiť o slovo Frankov syn Forrest Mars, ktorý prišiel s niekoľkými skvelými nápadmi. Jedným z týchto nápadov sú cukríky M&M’s.

11 zaujímavostí o M&M’s cukríkoch

 • 1. Forrest Mars prišiel s nápadom začať vyrábať tieto cukríky po návrate zo Španielska v neskorých 30. rokoch 20 storočia. Videl totiž vojakov, ktorí jedli čokoládu obalenú v cukrovej škrupine z dôvodu, že čokoláda sa pri vyšších teplotách netopí tak rýchlo. Prvé reklamy na tieto cukríky zneli: „Roztápajú sa v ústach, nie v rukách“.
 • 2. Názov M&M’s predstavuje iniciály dvoch obchodných partnerov Mars a Murrie (syn zakladateľa značky Hershey’s – veľmi obľúbené americké čokolády). Krátko na to sa však spolupráca ukázala ako nevyhovujúca a tak spoločnosť Mars odkúpila na cukríky všetky práva.
 • 3. Cukríky sa začali predávať v tubách.
 • 4. Spočiatku neobsahovali žiadne arašidy. Bolo to tak až do roku 1954. Traduje sa, že novú verziu s arašidmi Forrest Mars nikdy nevyskúšal, pretože bol na ne alergický.
 • 5. V začiatkoch 50. rokoch nastala ďalšia veľká zmena. Každý cukrík sa začal označovať malým m, aby zákazníci dokázali rozpoznať pravé od napodobenín. V tom čase spoločnosť prezentovala slogan: „Hľadaj m na každom kúsku“.
 • 6. Originálne farby cukríkov v začiatkoch: červená, žltá, fialová, zelená a hnedá. Fialová bola neskôr vymenená za svetlohnedú. V roku 1995 spoločnosť dala možnosť zahlasovať zákazníkom, ktorá farba nahradí svetlohnedú. Na výber boli možnosti: fialová, ružová a modrá. V hlasovaní zvíťazila modrá, ktorá získala 54% hlasov.
 • 7. Medzi rokmi 1967 – 1987 spoločnosť vynechala cukríky červenej farby. Na začiatku 70. rokoch totiž ruská štúdia prišla s tým, že červené farbivo, ktoré je bežne používané v Amerike na potravinárske a komerčné účely, môže spôsobiť rakovinu alebo stratu plodu. Aj keď sa spomínané farbivo v cukríkoch nenachádzalo, spoločnosť pre istotu vynechala túto farbu úplne až na 10 rokov. Nakoniec sa však ukázalo, že štúdia sa nezakladala na pravde.
 • 8. V roku 2004 spoločnosť začala vyrábať iba bielo-čierne cukríky, ktoré sa predávali iba v bielo-čiernych obaloch. Spoločnosť vyhlásila opäť hlasovanie o najobľúbenejšie farby. Výsledky: hnedá, oranžová, červená, zelená, žltá a modrá.
 • 9. Dnes sa cukríky vyrábajú v štátoch New Jersey a Tennessee. Za deň sa vyrobí viac ako 400 miliónov kusov. Výroba cukríkov trvá v priemere 10-12 hodín. Výroba cukrovej škrupinky je tajomstvo.
 • 10. V každom balení sa nachádza približne 24% modrých, 20% oranžových, 16% zelených, 14% žltých, 13% červených a 13% hnedých cukríkov.
 • 11. V Amerike existuje viacero príchutí a limitovaných edícií. Na trhu sa už vystriedalo minimálne 17 jednotlivých farieb a nespočetne veľa edícií. Zaujímavé príchute: karamel, jahoda, lieskový orech, pepermint, mandle, kokos, karamelový arašid, malina, káva atď.

Ak budete mať takú možnosť, odporúčam zájsť do M&M‚s sveta (M&Ms World), je to zážitok. Nachádzajú sa v New Yorku pri Times Square, v Orlande, v Las Vegas, v Londýne či Shanghai. Okrem cukríkov rôznych farbách si môžete na ne vybrať vlastnú potlač, oblečenie či nekonečno darčekových predmetov.

Spoločnosť začala vyrábať aj čokolády, ktoré určite zahrniem do budúcej odmeňovačky.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma