Dom, v ktorom žil Elvis Presley

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Počuli ste už o známom sídle Graceland? Táto obľúbená a vyhľadávaná turistická atrakcia bola otvorená pre širokú verejnosť 7. júna 1982. Je to sídlo, v ktorom bývala svetoznáma legenda Elvis Presley, kráľ Rock ‘n’ Rollu.

  • Graceland bol postavený v roku 1939 ako súčasť veľkej farmy, ktorú vlastnila rodina Toofovcov. Nachádza sa v Memphise, štát Tennessee. V jari v roku 1957 ho odkúpil ako 22-ročný Elvis Presley za niečo málo cez $100 000.
  • Toto majestátne sídlo sa stalo Elvisovou srdcovkou. Žil tu 20 rokov – do roku 1977. 16.augusta 1977 bol nájdený mŕtvy v jednej z kúpeľní tohto domu. Ako oficiálna príčina smrti sa uvádza srdcový infarkt, pod ktorý sa výrazne podpísala jeho drogová závislosť. Elvis sa dožil iba 42 rokov.
  • Elvis Presley sa narodil 8.januára 1935 v meste Tupelo, štát Mississippi. Za svoj krátky život sa stal vďaka svojej jedinečnosti a talentu doslova legendou. Pre mnohých je stelesnením amerického sna, pretože pochádzal z chudobných pomerov, no podarilo sa mu dosiahnuť úspechy nevídaných rozmerov. Predal viac ako jednu miliardu nahrávok po celom svete; nahral viac ako 150 rôznych albumov a pesničiek, za ktoré získal zlato, platinu a multi-platinu; objavil sa v 31 filmoch.
  • Zaujímavosti z jeho života: Elvisove celé meno je Elvis Aron Presley. Jeho dvojča menom Jesse Garon Presley sa narodilo mŕtve. Elvis ho však spomínal veľmi často. Pochádzal z chudobnej rodiny, jeho otec bol dokonca odsúdený na menej ako rok za falšovanie $4 šekov. Svoju prvú gitaru dostal ako dar k svojím 11. narodeninám. Rodina sa presťahovala kvôli lepším príležitostiam do Memphisu v roku 1948. Elvis navštevoval miestnu strednú školu. Hodiny hudobnej výchovy zvládal s veľkými ťažkosťami. Bol považovaný za tichého outsidera, no ako prvému z rodiny sa mu podarilo dokončiť školu. Po ukončení štúdia pracoval v strojárskom obchode.
  • Svoju spevácku kariéru začal v roku 1954. Za najväčší prelom sa považuje rok 1956, kedy vydal pesničku s názvom Heartbreak Hotel. V tom istom roku vydal album a podpísal filmový kontrakt s Paramount Pictures. Zaujímavosťou je, že počas svojej kariéry vystupoval iba v troch mestách, ktoré sa nenachádzajú v USA (Toronto, Ottawa, Vancouver).
  • Graceland zdedila po Elvisovej smrti jeho jediná dcéra Lisa Marie Presley.
  • Za jeden rok ho navštívi približne 500 000 návštevníkov.
  • Prehliadka pozostáva z múzea jeho automobilov; dvoch lietadiel, ktoré vlastnil; exhibície z jeho života a kariéry. Súčasťou Gracelandu je darčekový obchod; tematická reštaurácia a pietna záhrada s rodinnými hrobkami. Šepká sa, že vďaka bezpečnosti sú telesné pozostatky uchované na súkromnom mieste.
  • Cena za návštevu tohto sídla začína na sume $40.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma