Svet v oblakoch

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri článku, ktorého hlavnou témou je lietanie, pretože tvorí súčasť môjho života odkedy bývam za veľkou mlákou. Za posledné tri roky som sedela v 44 lietadlách a okrem príjemných a pohodlných letov, som zažila nanešťastie aj krízové a problematické situácie. Lietadlá a všetky záležitosti s tým spojené, sú pre mňa fascinujúcim svetom, o ktorom už počul snáď každý, no drvivá väčšina vrátane mňa, vie o tomto svete stále málo.

17 leteckých zaujímavostí

  • 1. Je veľmi ťažké určiť, koľko percent zo všetkých ľudí na svete ešte nikdy nesedelo v lietadle. Štatistiky uvádzajú, že sa jedná o viac ako 80% ľudí. Niektoré zdroje dokonca tvrdia, že čísla sú väčšie a siahajú až k 95%.
  • 2. V roku 2018 lietadlá prepravili viac ako 4 miliardy cestujúcich v približne 45 miliónoch letov. Predpokladá sa však, že každý mal spiatočnú letenku a niektorí z pasažierov leteli počas roka viackrát. To znamená, že neexistuje štatistika, ktorá by dokázala definovať presný počet, v ktorom by bol každý pasažier zarátaný len raz.
  • 3. Najstaršia fungujúca letecká spoločnosť oslávila v roku 2019 storočnicu. Ide o Holandskú kráľovskú aerolinku (Royal Dutch Airline) KLM (Koninklijke Luchtvaart Maatschappij), ktorá má v súčasnosti v prevádzke 116 lietadiel.
  • 4. V akomkoľvek čase sa vo vzduchu nad USA nachádza okolo 5 000 lietadiel.
  • 5. Pravdepodobnosť pre Američana, že zomrie pri nehode v lietadle, je 1:11 000 000, pravdepodobnosť, že zomrie pri autonehode je 1:5 000.
  • 6. Výška, ktorú dosahuje komerčné lietadlo počas letu sa v priemere pohybuje v rozmedzí 30 000 – 40 000 feetov (cca 9 – 12 km). Ak by lietadlo s pasažiermi letelo vo výške viac ako 50 000 feetov (cca 15 km), hustota vzduchu by bola veľmi nízka, čo by spôsobilo, že váha lietadla by bola príliš ťažká.
  • 7. Rýchlosť komerčného lietadla sa pohybuje v rozmedzí 550 – 580 mph (885 – 933 kilometrov za hodinu).
  • 8. Čierna skrinka, ktorá nahráva všetky letové dáta, je žiarivo oranžovej farby, aby bola viac viditeľná.
  • 9. Na palube je suchší vzduch ako na púšti. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je v priemernom lietadle vlhkosť vzduchu pod 20%. Aj z tohto dôvodu je dobré mať na pamäti, že dodržiavanie pitného režimu v lietadle je veľmi dôležité.
  • 10. Najšpinavšie miesto s najviac baktériami nie je toaleta ale skladací podnos, na ktorý sa pokladá jedlo a pitie. Je dobré si ho vždy pred jedením utrieť.
  • 11. Pilotom sa neservíruje rovnaké jedlo, a to z dôvodu, že by mohlo byť kontaminované a nemôže im byť naraz zle.
  • 12. Podľa údajov z leteckých havárií sú najbezpečnejšie sedadlá v zadnej časti. Ak sa má v lietadle stať niečo zlé, najrizikovejšie sú prvé tri minúty letu a posledných osem minút pred pristátím.
  • 13. Ak budete sedieť v lietadle pri okne, všimnite si v ňom malú dierku. Slúži na vyrovnávanie tlaku v lietadle.
  • 14. Pri vzlietaní a pristávaní letušky upozorňujú cestujúcich, ktorí sedia pri oknách, že nesmú byť zatiahnuté, a to z dôvodu, aby bol v núdzových situáciách dobrý výhľad von, vďaka ktorému môžu rýchlejšie identifikovať vzniknutú situáciu.
  • 15. Na ľavom krídle lietadla svieti vždy červené svetlo, na pravom krídle zase zelené svetlo. Ostatní piloti tak môžu v tme ľahko identifikovať akým smerom sa pohybuje lietadlo.
  • 16. Počas letu sa môže stať, že do niektorého z okien narazia vtáky. Pri konštruovaní nového lietadla samozrejme rátajú aj s touto skutočnosťou, a preto sa vykonávajú bezpečnostné testy, počas ktorých vystreľujú do okien mŕtve sliepky. Ako to v skutočnosti vyzerá, si môžeš pozrieť kliknutím sem.
  • 17. Počas letu sa nemusíme báť bleskov, pretože lietadlá sú voči ním odolné. Ak blesk trafí do lietadla, elektrický prúd sa rozloží po celej vodivej ploche a tým pádom bráni silnému nárazu prúdu, ktorý ak by ostal iba v jednom mieste, poškodil by elektrické systémy v lietadle.

Nepredvídateľné situácie

Aby všetko fungovalo tip-top a lietadlo mohlo bezpečne odletieť bez zdržaní, je potrebná súhra viacerých faktorov. Ak lietadlo odletí načas a všetko ide hladko, na rad prichádzajú ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú pohodlnosť letu. To isté sa týka aj pristávania. Treba mať však na pamäti, že každá situácia má viacero riešení, takže v nasledujúcich riadkoch rozoberiem všetky tie, ktoré som zažila ja + pridám ďalšie možné varianty.

Počasie

V zimnom období sa stáva, že lietadlo nemôže vzlietnuť, pretože sa tvorí ľad na štartovacej ploche. Stalo sa to raz aj v mojom prípade, a riešenie tejto situácie bolo, že pracovníci letiska museli roztápať ľad horúcou vodou. Taktiež ak je silný mráz, môže sa stať, že lietadlo bude pokryté ľadom, takže sa musí čakať na roztopenie pracovníkmi kvôli bezpečnosti.

V letnom období môže meškanie lietadiel výrazne ovplyvniť búrka, vietor a silný dážď. Na jednom z letov sme meškali tri hodiny kvôli silnej prietrži mračien (čakali sme na letisku kým začali byť predpovede počasia lepšie a následne sme po pristátí v cieľovej destinácií sedeli ešte hodinu v lietadle, pretože najprv vystupovali cestujúci zo všetkých skorších zmeškaných lietadiel).

airport, terminal, plane

Technický stav lietadla

Faktor, ktorý môže spôsobiť hodinové zdržania a veľké komplikácie. Keď som na Nový rok v podvečer prišla na letisko vo Philadelphii, zistila som, že môj let je zrušený, pretože pri jeho predošlom pristávaní nastala technická chyba a vypadli všetky kyslíkové masky. V takejto situácií musí prísť bezpečnostný technik, skontrolovať to a opraviť v priebehu niekoľkých hodín. Ak sa to stane večer ako v mojom prípade, tak sú dve riešenia: ak ešte letí v ten večer do tej istej destinácie iné lietadlo (môže patriť aj inej leteckej spoločnosti) a má voľné miesto, môže Vám letecká spoločnosť kúpiť letenku a uhradiť náklady (ideálne riešenie, našťastie to tak bolo aj v mojom prípade) alebo sa stane druhá možnosť – ponúknu letenku na druhý deň + finančnú kompenzáciu za náklady, ktoré Vám kvôli tomu vzniknú (hotel/doprava/atď. pohybuje sa to v stovkách eur). Ak by sa to stalo počas dňa, postup je podobný, no ak ide o leteckú spoločnosť, ktorá má k dispozícií voľné lietadlá, tak ich vedia vymeniť za pár hodín. Táto situácia nastala, keď som bola v lietadle, ktorému pri vzlietaní odišiel jeden z troch hydraulických systémov. V takejto situácií nás pilot oboznámil, že v rámci bezpečnosti sa musíme vrátiť späť na letisko, na ktorom nás už čakali všetky záchranné zložky. Ďalšie tri hodiny sme čakali na letisku, dostali sme poukážky na jedlo a po pripravení druhého lietadla sme mohli bezpečne odletieť.

Dá sa povedať, že v lietadle sa môže pokaziť hocičo a dĺžka opravy a následné kompenzácie závisia od leteckej spoločnosti, vážnosti situácie a podľa mojich skúseností aj podľa času, kedy sa daná komplikácia stane (večer je to vždy väčší problém).

Pasažieri

Ak vezmeme do úvahy všetky lietadlá, tak každé z nich prepraví v priemere 100 pasažierov. Nech už ide o lietadlo akejkoľvek veľkosti, vždy je nevyhnutná disciplína všetkých cestujúcich. Ak je stanovený čas na nastupovanie do lietadla, všetci cestujúci by sa mali nachádzať v blízkom okolí brány, cez ktorú sa nastupuje. Nájdu sa však aj takí, ktorí sa pozabudnú. Ak nastane situácia, že všetci pasažieri sedia v lietadle a chýba minimálne jedna osoba, ktorá sa už fyzicky nachádza na letisku, kufor už má v lietadle a na výzvy cez rozhlas nereaguje, celá posádka lietadla musí počkať kým v batožinovom priestore nájdu kufor chýbajúcej osoby a vyberú ho von (pretože teoreticky hrozí, že odovzdala kufor, v ktorom sa môže nachádzať bomba, a teda zámerne nenastúpila do lietadla). Taktiež, ak sa v lietadle správa niekto nedisciplinovane, alebo ohrozuje ostatných, tak s veľkou pravdepodobnosťou bude musieť lietadlo núdzovo pristáť a letecká spoločnosť si môže od pasažiera nárokovať vzniknuté finančné škody súdnou cestou.

airplane seats, airplane, flight

Pasažieri a zdravotné problémy

Počas letu sa môže stať, že niekto z cestujúcich začne mať zdravotné problémy. Riešenie týchto prípadov hlavne závisí od ich vážnosti. Keď táto situácia nastala počas nášho letu, letuška zahlásila cez mikrofón, či nie je náhodou niekto z cestujúcich lekár. Zhodou okolností bol, takže s letuškami spolupracoval a pomáhal cestujúcemu.

Každé lietadlo sa vie spojiť s lekármi, ktorí sú určení na takéto situácie. V praxi to vyzerá tak, že lekári majú pred sebou počítače, na ktorých vidia okrem polohy lietadiel aj najbližšie možné miesta na pristátie a vedia tak zariadiť, aby na danom mieste už čakala potrebná zdravotná služba. Samozrejme palubný personál má kurzy prvej pomoci, no niekedy to nestačí, takže im lekári cez telefón radia ako majú postupovať. Našťastie nie všetky takéto situácie si vyžadujú núdzové pristátie, tak ako to bolo aj v našom prípade, pretože sa pacientovi polepšilo.

Čo sa týka tehotných cestovateliek, každá letecká spoločnosť má pre tento prípad svoje pravidlá. Niektoré spoločnosti na palubu nevezmú viditeľne tehotnú ženu ak nemá povolenie od lekára. Stalo sa však už, že cestujúca porodila priamo na palube a jej novorodeniatko dostalo od leteckej spoločnosti celoživotné lietanie zadarmo. 🙂 Môže však nastať aj opačná, veľmi nešťastná situácia, a to taká, že jeden z pasažierov zomrie. Pre tento prípad sa nachádzajú v lietadlách priestory na uloženie tela.

Chyba leteckej spoločnosti

Chyby v živote robí každý a platí to aj pre letecké spoločnosti. Pri jednom medzištátnom lete v rámci Ameriky sme nastúpili do lietadla a ostali v ňom sedieť asi hodinu. Vraj bol nejaký problém s klimatizáciou. Potom nás vysadili von a čakali sme kým to vyriešia. O dve hodiny na to (už bolo okolo 11 hodín večer) nám zahlásili, že nemajú k dispozícii pilotov, pretože tí čo mali letieť s nami, už prekročili pracovný čas a musia mať povinnú pauzu. Ďalšie dve hodiny zháňali iných voľných pilotov (vraj), ktorých na koniec nenašli. O jednej v noci sme dostali poukazy na taxík, na hotel a na jedlo. Let bol odložený na ráno. Keďže nám preložený let nevyhovoval (manžel musel byť ráno v tom čase už v práci), ostali sme spať na letisku a čestne prehlasujem, že to bol otrasný zážitok (nepohodlné stoličky, zima z klímy) a rozčúlila som sa už len pri písaní o tejto dva roky starej skúsenosti.

Neverila som, kým som to nezažila, no leteckej spoločnosti sa môže stať že sa omylom predá viac leteniek ako je miest v lietadle. Vrcholom tejto bizarnosti je, že to väčšinou zistia až pri nastupovaní do lietadla. Po zistení tejto skutočnosti vyhlásia do mikrofónu, že let je preplnený a hľadajú dobrovoľníkov, ktorí nepoletia. Zväčša nájsť dobrovoľníkov nie je problém, pretože dostanú finančnú kompenzáciu a letenku na neskorší let. Avšak môže nastať situácia, že nikto sa dobrovoľne neprihlási, takže náhodných cestujúcich musí vybrať systém.

night flight, plane, airport

Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto článku. Pri lietaní ešte chvíľu ostaneme, keďže témou nasledujúceho článku sú letiská. Konkrétne sa zameriam na zaujímavé miesta, ktoré môžeš nájsť na niektorom z letísk (tichá miestnosť, modliaca miestnosť a pod.). Prezradím Vám, kam putuje batožina a ako ju triedia. Taktiež priblížim ako a kde sa pripravuje jedlo, ktoré sa podáva na diaľkových letoch. Určite nevynechám ani zaujímavé letiskové štatistiky, ako napríklad ktoré letisko je najviac vyťažené a podobne. Vedeli ste, že existuje letisko, na ktorom sa môžete prejsť po záhrade, ktorá je domovom pre viac ako tisíc motýľov? Čo myslíte, kde sa nachádza? Článok na tému letiská si môžete prečítať kliknutím sem.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma