Michigan – 19 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 15. pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Dnes sa presúvame zo severozápadnej časti Spojených štátov do oblasti jazier, ktorá sa nachádza pri hraniciach s Kanadou. Vedeli ste, že Michigan má najdlhšie pobrežie s pitnou vodou v USA?

V predchádzajúcich častiach sme sa venovali rôznym štátom, ako napríklad Aljaška, Havaj, California, Texas,… Kompletný zoznam spolu s článkami nájdete na tomto odkaze: Séria článkov o amerických štátoch.

Jazerá, lesy, automobilový priemysel, bohaté vtáctvo, poľnohospodárstvo, Henry Ford Museum, Detroit – aj tak by sme mohli charakterizovať Michigan.

Nachádza sa v hornej stredovýchodnej časti USA. Obklopujú ho až štyri z piatich Veľkých jazier. Susedí s Kanadou a americkými štátmi: Ohio, Indiana a Wisconsin.

1. Je desiatym najľudnatejším štátom v Spojených štátoch, má 9, 987 miliónov obyvateľov.

2. Disponuje územím vo veľkosti 250 493 km2, vďaka čomu obsadzuje v americkom rebríčku jedenástu priečku.

3. K Spojeným štátom sa pripojil ako 26. v poradí a stalo sa tak 26. januára 1837.

4. Názov štátu je odvodený od slova mishigamaa, ktoré znamená veľká voda / veľké jazero.

5. Poznáte názvy Veľkých jazier, ktoré obklopujú Michigan? Jedno z nich má dokonca totožný názov, ďalšie tri sú Superior, Hurin, Erie a piate, ktoré sa nachádza v Kanade sa volá Ontario.

6. Na modrom podklade oficiálnej vlajky sa nachádzajú tri latinské heslá: E PLURIBUS UNUM – jeden z mnohých (národ bol vytvorený z mnohých štátov), TUEBOR – budem sa brániť (týka sa hraničnej polohy štátu), SI QUAERIS PENINSULAM AMOENAM CIRCUMSPICE – ak hľadáš príjemný polostrov, pozri sa okolo seba. Stredová konštrukcia štítu zobrazuje muža s puškou stojaceho na polostrove pri západe slnka nad okolitými vodami. Okolo neho sú dvaja ochrancovia reprezentujúci štát Michigan – dva druhy losovelk a moose. V strede je orol biely, ktorý reprezentuje Spojené štáty.

7. Je jediným americkým štátom, ktorý pozostáva z dvoch polostrovov.

  • Dolný polostrov (lower peninsula), ktorý sa vyznačuje poľnohospodárskou pôdou, priemyselnou oblasťou a veľkými mestami na juhu. Horný polostrov (upper peninsula) je vidieckejší, redšie osídlený a kopcovitý, najmä pri jazere Superior.

8. Polostrovy sú prepojené visutým mostom cez Mackinacký prieliv. Má dĺžku cca 8 kilometrov a je otvorený od roku 1957.

9. Oficiálna prezývka Great Lakes State, štát Veľkých jazier, pramení z jeho polohy.

10. Avšak Veľké jazerá nie sú ani zďaleka jedinými jazerami široko ďaleko. V štáte Michigan ich spolu s rybníkmi môžeme rátať na tisícky. Za spomenutie určite stojí napríklad dych berúci národný park Sleeping Bear Dunes. Známy je najmä vďaka jazeru, ktoré obklopujú vysoké pieskové duny.

11. Približne 53% územia pokrývajú lesy, z ktorých sú 2/3 v súkromnom vlastníctve. Lesy poskytujú biotopy rôznym druhom zvierat. Štátnym zvieraťom je jeleň bielochvostý, avšak nájdeme tu aj veveričky, pumy, korytnačky, sivých vlkov či krásne motýle.

  • Michiganu sa hovorí, že je štát wolverínov, aj keď sa vraj toto vzácne zviera už v týchto končinách nenachádza.

12. Okrem spomínaných zvierat sa vyznačuje bohatým vtáctvom. V tejto oblasti žije až okolo 360 druhov, vrátane vzácneho Kirtland’s warbler.

13. Má najdlhšie pobrežie s pitnou vodou v Spojených štátoch, čo výrazne pomáha populárnemu rybolovu.

14. Štát Veľkých jazier je známy aj pre svoje prínosy v rámci vzdelávania, automobilového priemyslu a poľnohospodárstva.

  • Je veľkým producentom jabĺk a plodín vrátane špargle, zemiakov, fazule, višní či hrozna.

15. Najväčšie mesto Detroit je často označované ako motorové mesto, pretože tu sídlia veľké automobilové spoločnosti General Motors, Chrysler a Ford (na predmestí). Avšak práve skutočnosť, že tieto spoločnosti postupom rokov strácali podiel na trhu, zmenšovali sa, premiestňovali závody, pracovníci prichádzali o prácu, spôsobilo úpadok, ktorý trvá už desaťročia. Ruka v ruke s viacerými faktormi ako menej šťastné rozhodnutia či zlé vedenie mesta, je Detroit dodnes známy vyššou mierou kriminality a v porovnaní s ostatnými veľkými americkými mestami je na tom so zlými štvrťami o čosi horšie.

16. Milovníci histórie a áut by pri návšteve Michiganu nemali vynechať Henry Ford Museum, ktoré sa nachádza na predmestí Detroitu. Okrem limuzíny prezidenta Kennedyho si môžete pozrieť ďalšie historické exhibície ako napríklad stoličku, na ktorej bol zastrelený Abraham Lincoln či autobus, ktorý sa stal legendárnym vďaka odvážnemu činu ženy menom Rosa Parks.

17. Mesto Traverse City je známe krásnymi sladkovodnými plážami, vinicami a najmä nekonečnými sadmi čerešňových stromov, vďaka čomu sa považuje za hlavné svetové mesto čerešní.

18. Vedeli ste, že v Michigane sa nachádza čarovné mesto Holland, ktoré si zamilujete už na prvé počutie? Uznajte sami: biele piesočnaté pláže, veľtrhy, holandské kúzlo malého mesta, tulipány, festivaly, a nechýbajú ani typické holandské suveníry, napríklad drevené topánky. Holland má dokonca aj vlastný ostrov Windmill Island, na ktorom sa nachádza mestský park. Je domovom jediného autentického fungujúceho 251-ročného holandského veterného mlyna.

19. Mesto Battle Creek sa označuje ako cereálna misa Ameriky, pretože v roku 1906 tu bola založená známa firma Kellogg’s, ktorá sa dodnes považuje za popredného svetového výrobcu cereálií. Okrem toho je popredným výrobcom sušienok, krekrov, waflí či cereálnych tyčiniek. Od roku 2012 vlastnia aj známu značku Pringles.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Teším sa na vás opäť o týždeň, kedy si bližšie predstavíme môjmu srdcu blízku Pennsylvaniu.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma